Minimalizm do kwadratu. Tak mieszka i pracuje japoński architekt Go Fujita!

Prefektura Hyōgo na wyspie Honsiu to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Japonii, ze względu na dostęp do dwóch mórz i coroczne kwitnienie wiśni. Okolica słynie również z niezwykle spójnej, minimalistycznej zabudowy. Wśród niej znajdziemy brutalistyczną F Residence architekta Go Fujita, która zaskakująco harmonijnie wpisała się w otoczenie.

Aby w dyskretny sposób wtopić nowopowstałą strukturę w otoczenie, założyciel studia Gosize zaprojektował betonowy budynek o prostej, prostokątnej formie, którą od strony ulicy uzupełnił elementami z naturalnego kamienia. Wewnątrz przestrzeń podporządkował pełnieniu dwóch funkcji – prywatnego domu oraz biura dla jego pracowni.

Sama aranżacja stanowi kontynuację minimalistycznego motywu zewnętrznej formy. Dominuje wykorzystanie surowego betonu, kamiennych płytek oraz czarnych mebli z nielicznymi przebłyskami naturalnego drewna. Mimo że wnętrze to zaledwie 61 m kw. iluzję przestronności kreują wysokie sufity oraz wielkoformatowe otwory okienne. Efekt potęguje brak zbędnych detali i akcesoriów, naczelną ozdobę stanowi tu wewnętrzny dziedziniec z niedużą fontanną pośrodku zieleni.

Poszczególne poziomy domu mają odrębne przeznaczenie. Parter utrzymany w tradycyjnej, japońskiej stylistyce zajmuje biuro Gosize. Powyżej znalazła się sypialnia i duży salon, drugie piętro zajęła zaś kuchnia oraz taras widokowy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zbyt ciepły na brutala

Zbyt ciepły na brutala

Madryt | 3 stycznia 2024

Raz jest nieco mroczny, a raz ciepły. Dom proj. Malu de Miguel zaskakuje!

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania