Dom odporny na wstrząsy

Kiedy prócz spełnienia marzeń klientów architekt staje również przed wyzwaniem budowy w miejscu narażonym na niszczące działanie natury, zazwyczaj praktyczność wygrywa z estetyką. Patrząc na Imaise House możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że projektanci z pracowni Tatsuya Kawamoto + Associates podołali wyzwaniu, wynosząc budownictwo antysejsmiczne na zupełnie nowy poziom jakości.

Japońskie miasto Ichinomiya choć pięknie, słynie również z typowych dla tej części świata trzęsień ziemi. Mając to na uwadze, architekci musieli zerwać z typowym układem funkcjonalnym pomieszczeń, skupiając się na odpowiednim rozłożeniu środka ciężkości bryły. Na nietypową formę konstrukcji miała również wpływ biegnąca wzdłuż działki droga prywatna i związane z nią przepisy budowlane. To  jednak właśnie ona sprawiła, że mimo znacznej bliskości ruchliwego ciągu komunikacyjnego, wokół zaułka utworzyła się wyjątkowa społeczność zapewniająca poczucie odrębności i spokoju.

Szerokie na osiem metrów wejście do domu ukryto pod rozległym okapem naznaczonym świetlikami różnej wielkości. Forma bramy stanowi doskonałą ramę budynku, zapewniającą zarówno stabilność jak i odpowiednie doświetlenie wnętrza. Narastające w regularnych odstępach kolejne segmenty domu kontynuują misję odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcji. Równocześnie, w naturalny sposób wyznaczają na 140 m kw. granice poszczególnych stref.

Główną część mieszkalną architekci usytuowali na parterze. Mieści się tu salon oraz kuchnia i jadalnia z przepięknym widokiem na zadaszony ogród. W tylnej części domu znajdują się pomieszczenia prywatne, w tym tradycyjny japoński pokój z matami tatami. Piętro natomiast całkowicie poświęcono minimalistycznie umeblowanej sypialni.

 ***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki