Powstanie Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach dostanie nową siedzibę. Na ten cel otrzyma od fińskiego rządu 60 milionów euro w ramach budżetu na rzecz odbudowy kraju po pandemii koronawirusa.

– Globalne problemy wymagają nowych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że nowe muzeum może dać każdemu możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości – powiedzieli Reetta Heiskanen, dyrektor Muzeum Fińskiej Architektury i Jukka Savolainen, dyrektor Muzeum Designu w Helsinkach. Nowe muzeum będzie połączeniem pasji oraz nowym, wspólnym domem obu placówek, które aktualnie znajdują się w dwóch XIX-wiecznych budynkach w dzielnicy Kaartinkaupunki.

Choć nie potwierdzono jeszcze dokładnej lokalizacji nowego muzeum, prawdopodobnie zajmie obszar gdzie miało powstać muzeum Guggenheima w Helsinkach, którego projekt porzucono w 2016 roku po tym jak fiński rząd odmówił finansowania budowy. Otwarcie planowane jest na 2025 roku.

Muzeum designu w Helsinkach to jedno z najstarszych europejskich muzeów poświęconych tematyce wzornictwa. Powstało w 1873 roku jako kolekcja szkoły artystyczno-rzemieślniczej. Placówka jest niewielka, ale znajdziemy w niej imponujące zbiory sztuki użytkowej od XIX wieku po czasy współczesne. Muzeum Architektury Fińskiej założone zostało w 1956 roku.

W 2012 roku Helsinki były Światową Stolicą Designu. Miastu od lat przyświeca idea rozwoju miasta poprzez design. Z Helsinek pochodzi m.in. Eero Aarnio (ur. 1932), dekorator wnętrz i projektant przemysłowy. Tu zmarł najbardziej znany twórca Finlandii Alvar Aalto (1898-1976), architekt i projektant mebli, twórca słynnych foteli i stołów z giętej sklejki brzozowej. Założona przez niego firma Artek funkcjonuje do dzisiaj. Inne fińskie marki znane ze znakomitego wzornictwa to m.in. Fiskars (narzędzia), Iittala (szkło dekoracyjne), Marimekko (tkaniny, odzież i artykuły dekoracyjne), Arabia (ceramika), Aarikka (biżuteria i sztuka użytkowa).

Więcej na: www.uusimuseo.fi

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ponadczasowa klasyka

Ponadczasowa klasyka

Helsinki | 9 stycznia 2023

Odwiedzamy kawalerkę projektu polsko-fińskiej architektki Anny Koivumäki

Modernizm udomowiony

Modernizm udomowiony

Helsinki | 29 października 2022

Willa Aalto, prywatny dom słynnego Alvaro Aalto, ujmuje przytulnością