Helsinki: Stolica na milion gości

Helsinki | MAC

10 stycznia 2013 | Design | Ludzie | Miejsca | Styl życia | Wydarzenia |

Rozwój miasta poprzez design – ta idea przyświeca każdej kolejnej Światowej Stolicy Designu. Przez ostatnie 12 miesięcy na taką formę rozwoju postawiły Helsinki, które cieszyły się i wykorzystywały ten zaszczytny tytuł przez cały rok 2012. W stolicy Finlandii są przekonani, że ostatnie miesiące będą promieniować w przyszłości. Przez cały zeszły rok wydarzenia ŚSD odwiedziło ponad milion osób.

Helsinki były trzecim miastem, które otrzymało ten tytuł, po Turynie (w 2008 roku) oraz Seulu (w 2010 roku). W roku 2014 Stolica przeniesie się na kolejny kontynent – po raz pierwszy w historii stolicą przez 12 miesięcy będzie Cape Town (Kapsztad) w Republice Południowej Afryki.

Finowie dokonują już pierwszych podsumowań. Obliczyli, że ich stolicę w zeszłym roku odwiedziło ponad milion osób zainteresowanych designem. Program ŚSD obejmował 580 projektów. W sumie stolica Finlandii była areną ponad 2800 wydarzeń, uczestnictwo w przeważającej większości z nich było całkowicie bezpłatne.
Połowa ze wszystkich wydarzeń była skierowana bezpośrednio do mieszkańców miasta. Przekonywano na nich, jak zasady „design thinking” potrafią zmieniać miasto, wpływać na jego kształt, sposoby komunikowania się mieszkańców, rozwój gospodarczy czy poprawę otoczenia.

Każda z zorganizowanych wystaw przyciągała przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Szczególny dla Helsinek był wrzesień, gdy odbyła się coroczna edycja Helsinki Design Week – wówczas przez 7 dni stolicę Finlandii, a jednocześnie Światową Stolicę Designu odwiedziło ponad 120 tys. osób. Także jesienią do użytku oddano jeden z najbardziej reprezentatywnych pomysłów – nowy budynek Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej. Przez trzy miesiące, od września do listopada obiekt zwiedziło 400 tys. osób.

Wydarzeniami żyło całe miasto, centralnym punktem spotkań stał się specjalny pawilon, zaprojektowany przez studentów Aalto University, który stanął na placu pomiędzy Muzeum Fińskiej Architektury oraz Muzeum Designu. Głównymi ekspozycjami w czasie minionych 12 miesięcy były DesignWorld, INDEX: Award, Hands That Draw the Future, Global Nordic Design 2012, BMW Art Cars czy Everyday Discoveries.

W zeszłym roku zorganizowano 80 międzynarodowych seminariów i konferencji z udziałem 2000 ekspertów. Zarazem w latach 2010-2012 Światowa Stolica Designu z siedzibą w Helsinkach odwiedziła 44 kraje, organizując w nich specjalne wydarzenia.

Spośród wszystkich korzyści (m.in. poprawę jakości życia, tworzenie przyjaznego otoczenia, rozwiązywanie problemów mieszkańców poprzez zastosowanie designu) Finowie zwrócili także uwagę na wzrost turystyki – w zeszłym roku ten wzrost w odniesieniu do stolicy wyniósł 2,5 procenta.

O Helsinkach chętnie pisały media, nie tylko z Finlandii. W fińskich mediach na temat Światowej Stolicy Designu ukazało się niemal 5 tys. artykułów, poza granicami kraju ok. 7 tys. tekstów w 100 krajach świata. Obok Helsinek w projekt Światowej Stolicy zaangażowały się także inne fińskie miasta, które także gościły wydarzenia – Espoo, Vantaa, Kauniainen i Lahti.

Tytuł Światowej Stolicy miał za zadanie podkreślić rolę designu i jego znaczenie, wskazania sposobów, w jakich można korzystać z jego rozwiązań a także zwiększyć popyt na dobre projekty w różnych dziedzinach życia. Helsinki oraz miasta partnerskie koncentrują się na budowaniu lepszych ośrodków miejskich, wspólnie rozpoczęliśmy pracę na rzecz rozwoju poprzez wykorzystanie designu – przyznaje Pekka Timonen, dyrektor wykonawczy World Design Capital Helsinki 2012.

W stolicy Finlandii wciąż trwają wydarzenia związane z ŚSD, wśród nich wystawy czy spotkania.
Budżet projektu World Design Capital Helsinki 2012 wyniósł 16 milionów euro (na lata 2010-2013).

Więcej: www.wdchelsinki2012.fi

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polsko-fińskie sauny

Polsko-fińskie sauny

Perho | 11 marca 2024

Kolekcja marki Tyyni powstała przy współpracy z architektem Piotrem Gniewkiem

Ponadczasowa klasyka

Ponadczasowa klasyka

Helsinki | 9 stycznia 2023

Odwiedzamy kawalerkę projektu polsko-fińskiej architektki Anny Koivumäki

Modernizm udomowiony

Modernizm udomowiony

Helsinki | 29 października 2022

Willa Aalto, prywatny dom słynnego Alvaro Aalto, ujmuje przytulnością