Słynny symbol fińskiej architektury przekształcony w hotel

Symbol fińskiej architektury, zabytkowy helsiński dworzec kolejowy, powrócił do użytku jako designerski hotel Scandic Grand Central Helsinki, jednej z największych skandynawskich sieci.

Dworzec kolejowy w Helsinkach, zaprojektowany przez Eliela Saarinena i ukończony w 1909 roku, jest jednym z najbardziej prestiżowych i chronionych zabytków w Finlandii. W ciągu swojego istnienia budynek służył jako siedziba krajowego przedsiębiorstwa kolejowego, poczty głównej i kilku innych podmiotów gospodarczych. Po otwarciu w kwietniu 2021 roku stał się jednym z największych hoteli w Finlandii, a jego wnętrze ponownie zachwyca odwiedzających.

– Jednym z naszych najważniejszych założeń było stworzenie hotelu odpowiadającego na wszystkie współczesne potrzeby gości, przy jednoczesnej dbałości o dobro jednego z najbardziej cenionych dzieł architektury – mówi architekt Aleksi Niemeläinen z Futudesign, pracowni odpowiedzialnej za projekt hotelu.

Scandic Grand Central Helsinki

Mający w swojej ofercie niemal 500 pokoi oraz imponujące zaplecze konferencyjne i bankietowe, Scandic Grand Central Helsinki jest jednym z największych obiektów hotelowych w Finlandii. Do dyspozycji gości są również ogromna sala balowa, przeszklony taras na dziedzińcu, wykwintna restauracja oraz siłownia i sala do jogi. Efekt wieloletnich prac obejmujących renowację oraz adaptację dawnych budynków administracyjnych, jak również dobudowanie nowej części w północnym skrzydle obiektu, pozostaje wierny secesyjnej stylistyce uzupełniając ją o współczesne udogodnienia. Ponieważ budynek znajduje się na liście zabytków, wszystkie prace przebiegały pod ścisłym nadzorem Fińskiej Agencji Dziedzictwa.

Składające się na stylowy wystrój wnętrz oryginalne detale, odnowione meble i głębokie kolory skomponowane przez architekta wnętrz Jaakko Puro tworzą ciepłą atmosferę będącą pomostem pomiędzy klasyczną elegancją a nowoczesnością.

– Odważna interpretacja dzieła Eliela Saarinena sprawia, że ​​zarówno stare, jak i nowe elementy wzbudzają zainteresowanie odwiedzających. To inspirujący cel podróży dla miłośników historii i architektury – zauważa Niemeläinen.

Nocleg możecie zarezerwować tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polsko-fińskie sauny

Polsko-fińskie sauny

Perho | 11 marca 2024

Kolekcja marki Tyyni powstała przy współpracy z architektem Piotrem Gniewkiem