Para emerytów zamieszkała dom w całości wydrukowany w 3D

Holenderska para jako pierwsza na świecie legalnie zamieszkała w domu wydrukowanym w technologii 3D. – Wygląda jak bunkier i tak jak bunkier zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa – mówią lokatorzy.

Choć pierwszą technikę drukowania przestrzennego opracowano w 1984 roku, dopiero w 2006 pojawił się pierwszy prototyp drukarki 3D do użytku domowego. Nikt wówczas jednak nie przypuszczał, że 15 lat później druk 3D posłuży do stworzenia domu! W pierwszym, w pełni wydrukowanym na drukarce 3D domu zamieszkali Elize Lutz i Harrie Dekkers, para holenderskich emerytów.

Przypominająca rozległy głaz struktura to dzieło architektów z pracowni Houben & Van Mierlo. Do jej powstania wykorzystano 24 betonowe elementy wydrukowane w zakładzie w Eindhoven, które po przetransportowaniu umieszczono na fundamencie. Po zamontowaniu dachu i ram okiennych oraz drobnych pracach wykończeniowych dom był gotowy do zamieszkania. Wewnątrz liczącego 94 metry kwadratowe domu znajdziemy kuchnię z jadalnią, rozległą przestrzeń dzienną, dwie sypialnie oraz łazienkę.

Druk 3D na ratunek gospodarce

Zainicjowany przez gminę Eindhoven i Eindhoven University of Technology projekt Project Milestone zakłada powstanie kolejnych czterech domów. Wszystko to z myślą o rozwiązaniu problemu niedoboru mieszkań w Holandii. Pierwotnie ukończenie projektu planowano na 2019 rok. Trudności z ukształtowaniem odpowiednio wytrzymałych ścian sprawiły jednak, że dom oddano do użytku dopiero w ubiegły czwartek.

Plany inwestora, holenderskiego konsorcjum mieszkaniowego Vesteda, zakładają, że piąty budynek zostanie już w całości wykonany na miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli jeszcze bardziej obliczyć koszty i zaproponować dwukrotnie niższy czynsz w porównaniu do cen rynkowych.

– Aby wydrukować dom potrzebowaliśmy łącznie zaledwie 120 godzin – mówi Bas Huysmans, dyrektor generalny firmy Weber Benelux odpowiedzialnej za budowę. – Gdyby wszystkie elementy zostały wydrukowane za jednym razem, bylibyśmy w stanie postawić dom w mniej niż pięć dni.

Druk 3D jest postrzegany przez wielu specjalistów w branży budowlanej jako sposób na obniżenie kosztów budowy i szkód środowiskowych poprzez zmniejszenie ilości używanego cementu. W Holandii stanowi również rozwiązanie znacznego problemu braku wykwalifikowanych murarzy.

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

W krainie Minionków

W krainie Minionków

Pogush | 29 czerwca 2023

Odwiedzamy domki Bert, zaprojektowane przez studio architektoniczne Precht