Jak sprawić, że twój dom będzie bardziej ekologiczny?

Ekologiczny dom to już nie trend w duchu zero waste, a rzeczywistość. Jego korzyści są tak namacalne, że koszty poszczególnych elementów nabierają drugorzędnego znaczenia. Inwestując w niego dokładamy swoją cegiełkę do budowy mniej zanieczyszczonego świata. Oszczędzamy na rachunkach, ale też stajemy się bardziej niezależni od zewnętrznych dostawców, np. energii elektrycznej. Słowem nasz eko dom staje się sprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwem. Takim, w którym to my mamy wpływ na sumę zysków i strat.

Ekologiczne budownictwo – co to jest?

O domu ekologicznym mówimy wówczas, gdy jest on tak zaprojektowany i wyposażony, by jego eksploatacja wiązała się z możliwie niskim zużyciem energii i ograniczeniem produkcji zanieczyszczeń. Przy doborze materiałów budowlanych i urządzeń chodzi zaś o to, by minimalizować negatywne wpływy na człowieka i środowisko. Dom ekologiczny, inaczej dom pasywny zaczyna się od fundamentów i całej konstrukcji. Już dobór materiałów na tym etapie pozwala ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne w okresie eksploatacji. Życie w ekologicznym domu obraca się zaś wokół takich elementów, jak:

– pompy ciepła, które wykorzystują energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń z otaczającego środowiska (np. gruntu czy powietrza),
– paneli fotowoltaicznych, umieszczanych na dachach domu lub pergolach, garażach i pobierające energię ze słońca. Umożliwiające jej kumulację w okresie wiosny i lata, rekompensując niedobory podczas zimowych miesięcy,
– przydomowych oczyszczalni ścieków, które poprzez naturalne procesy biologiczne rozkładają ścieki na nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne.

Zarówno pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia, których kupno zwraca się w niedługim czasie, stając się już wówczas źródłem wyłącznie zysków.

dom ekologiczny
Do zmian zachęcają również branżowi giganci. Jednym z przykładów jest Dom Jutra, który otwarła IKEA. Wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury.

Energooszczędność w ekologicznym domu

Ekologiczne budownictwo to jedno, a równie wiele możemy zrobić zmieniając swoją filozofię myślenia. Myjąc ręce czy gasząc światło – pamiętając o swojej sprawczości i wpływie, jaki sposób życia ma na całe środowisko i otoczenie, w którym żyjemy. A energooszczędność w ekologicznym domu doskonale wspierają rozwiązania smart home. Jedno urządzenie, które pozwala nam stworzyć krwiobieg połączonych ze sobą wielu elementów, którymi – dla dodatkowej wygody – sterujemy, np. z poziomu swojego smartfona. Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje czy bramy garażowe. Światło pali się tylko wtedy, gdy jest potrzebne, żaluzje wspierają gospodarkę cieplną wewnątrz minimalizując konieczność korzystania z ogrzewania. Inteligentny dom działa tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Oszczędzanie wody i ograniczenie produkcji śmieci – filozofia zero waste

Eko dom nie zasłuży w pełni na swoją nazwę, jeśli jego mieszkańcy nie kierują się filozofią zero waste. Słowem kluczem jest tu recykling, który warto połączyć ze świadomym kupowaniem tylko tych produktów, które potem można ponownie przetworzyć, bądź wykorzystać w inny sposób. A na poziomie codzienności pilnować segregacji śmieci. Na pytanie jak działa ekologicznym dom odpowiedź wiąże się również z poziomem zużycia przez mieszkańców wody. I chodzi tutaj nie tylko o wyłączanie jej podczas mycia zębów, ale zadbanie, żeby krany nie ciekły, a spłuczki i rury były szczelne. Dom eko czyli dom w duchu zero waste to dom, w którym nie ma żadnych strat!

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W krainie Minionków

W krainie Minionków

Pogush | 29 czerwca 2023

Odwiedzamy domki Bert, zaprojektowane przez studio architektoniczne Precht

Chata z piernika

Chata z piernika

Szczawno-Zdrój | 20 czerwca 2023

Odwiedzamy oryginalny dom Jagny Niedzielskiej, propagatorki idei Zero Waste