Oto nominacje do Design Alive Awards 2012!

– Dojrzeliśmy jako społeczeństwo, by wartość designu znajdować w ludziach, a nie tylko w odtwórczych produktach jak krzesełka czy lampki. W Design Alive Awards nagradzamy twórczą myśl. Wskazujemy tym samym drogę do nowego, globalnego przemysłu kreatywnego – tak o nagrodzie Design Alive Awards 2012 mówi przewodnicząca kapituły, Zuzanna Skalska, ceniona obserwatorka trendów. Nominowani do tytułów Strateg, Kreator i Animator to ludzie niezwykli i unikatowi. Ich zapał, umiejętności i charyzma to składowe tworzenia lepszej jakości naszego życia.– Dojrzeliśmy jako społeczeństwo, by wartość designu znajdować w ludziach, a nie tylko w odtwórczych produktach jak krzesełka czy lampki. W Design Alive Awards nagradzamy twórczą myśl. Wskazujemy tym samym drogę do nowego, globalnego przemysłu kreatywnego – tak o nagrodzie Design Alive Awards 2012 mówi przewodnicząca kapituły, Zuzanna Skalska, ceniona obserwatorka trendów. Nominowani do tytułów Strateg, Kreator i Animator to ludzie niezwykli i unikatowi. Ich zapał, umiejętności i charyzma to składowe tworzenia lepszej jakości naszego życia. To ludzie, dla których nie istnieją granice ani te realne, ani mentalne. Świadomi własnej wartości swobodnie poruszają się na rynkach lokalnych i globalnych, w światowych nurtach kreatywności, kultury i wiedzy. Tych najlepszych poznamy 15 listopada podczas wręczenia statuetek Design Alive Awards 2012.

NOMINACJE 2012:

ANIMATOR
1. Ewa Ayton, British Council, dyrektor ds. Kultury i Sztuki w Polsce. Zaangażowana w animację wielu międzynarodowych projektów z pogranicza kultury, kreatywności, designu, ekonomii oraz wymiany doświadczeń twórców i projektantów.

2. Marek Cecuła, ceramik, animator niezależny, inicjator powstania Design Centrum Kielce. Animator wystaw i konferencji otwierających placówkę, wydarzenia uznanego za jedno z najbardziej inspirujących w mijającym roku w tej części Europy.

3. Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center, organizatora Łódź Design Festival, wiodącego w Polsce wydarzenia tego typu. Z roku na rok sensownie podwyższa poziom organizacyjny i merytoryczny wydarzenia.

4. Rafał Desczyk, dyrektor Dobroteki, nowo powstałego miejsca przenikania wiedzy i doświadczeń między designem, rzemiosłem i przemysłem. Animator lokalnego przemysłu meblowego, jednej najważniejszych branż w Polsce.

5. Fundacja Creative Project, założona przez Ankę Pietrzyk-Simone, Miśkę Miller-Lovegrove, Monikę Unger i Agnieszkę Kwiatkowska-Dragic. Dzięki inicjatywom Fundacji (wystawy, publikacje, PR) polski design zafunkcjonował za granicą jako spójna marka, bogata w ludzi i dziedzictwo.

6. Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa ds. designu w School of Form. Współtworzyła innowacyjny w skali światowej program kształcenia projektantów. Kuratorka wielu wystaw, w tym wędrującej po świecie ekspozycji „Unpolished – Young Design from Poland”.

7. Matylda Krzykowski, współzałożycielka Depot Basel w szwajcarskiej Bazylei. Kuratorka wystaw designu w tym bardzo dobrze przyjętej „The Front Room” podczas mediolańskiego tygodnia designu.

8. Krystyna Łuczak-Surówka, kuratorka, wykładowca ASP Warszawa. Poprzez codzienną pracę ze studentami, organizację wystaw i autorski blog ocala od zapomnienia najlepsze polskie projekty.

9. Anna Vonhausen, projektantka i dyrektor kreatywna Sitag Formy Siedzenia. Sprawnie, z rozmachem i ponad podziałami zaprezentowała polskich laureatów nagród Red Dot, organizując cykl imprez Red Dot Night.

10. Bartosz Zamirowski, prezes Galerii Wnętrz Domar. Inspirator corocznych „Nocy z dizajnem” i cyklu spotkań branżowych, okazji do wymiany opinii, wiedzy i doświadczeń.

KREATOR
1. Andrzej Bikowski, od kilkunastu lat projektuje obuwie sportowe dla Adidasa, Gino Rossi i Ecco. Jego ostatnia kolekcja dla Ecco jest uważana za jedną z ciekawszych kolekcji marki w ostatnich latach.

2. Code Design, śląskie studio projektowe. Zaprojektowany przez nie piekarnik ZEN dla marki Amica został nagrodzony prestiżową nagrodą „The Best of The Best – Red Dot”.

3. Aleksandra Gaca, rozwija autorskie wzory i techniki tworzenia tkanin trójwymiarowych o właściwościach akustycznych. Projektuje m.in. dla Casalis i Hermèsa.

4. Maria Jeglińska, projektuje m.in. dla Ligne Roset. Była kuratorką wystaw podczas London Design Festival i Łódź Design Festival uważanych za niezwykle syntetyczne, atrakcyjne wizualnie i merytorycznie.

5. Lidia Kalita, główna projektantka marki Simple. Najnowsza kolekcja z odwagą przełamuje stereotypy. Stroje na jesień/zimę to energia barw i sentymentalny powrót do kobiecego seksapilu.

6. Robert Konieczny, czołowy polski architekt. Jego najnowszy projekt Domu Autorodzinnego, to nowa typologia sposobu życia, gdzie samochód to stały łącznik między życiem domowym a światem zewnętrznym.

7. Anna Orska, projektuje biżuterię. Jej ostatnie kolekcje zmieniły w Polsce postrzeganie ekskluzywności biżuterii, dotychczas determinowanej jedynie przez szlachetność kruszcu.

8. Kamil Owczarek & Michał Gilbert Lach, czyli duet projektowy marki Bohoboco. Bez kompleksów i sprawnie tworzą kosmopolityczna mieszankę stylów charakterystycznych dla największych ośrodków mody.

9. Tomasz Rygalik, kierownik designu w Comforty i szef projektowego Studio Rygalik, którego prace sprawnie przenikają branżę przemysłową, przestrzenie publiczne, projekty społeczne i ideowe.

10. Bashko Trybek, architekt i projektant związany z m.in. La Chance. Ma na koncie zaledwie klika projektów, za to każdy zebrał doskonałe recenzje za granicą. Szczególnie za kreatywne podejście do konstrukcji.

STRATEG
1. Laura Andrukiewicz, menedżer marki Well Done w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Dzięki niej Fundacja to ewenement wśród pozarządowych organizacji. Akcesoria domowe WellDone to praca dla ludzi wspieranych przez Fundację, dla projektantów styk z realnym światem, a dla biznesu rzetelny partner.

2. Ryszard Balcerkiewicz, właściciel Noti. Najnowszą kolekcją brawurowo odświeżył charakter swojej marki i podkreślił nowy wizerunek polskich mebli. Zaangażowany w projekty edukacyjne i stażowe. W produkcji rozwija ideę „fair trade”.

3. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Świadomy zmieniającego się świata konsekwentnie stymuluje wprowadzanie zmian w Polsce. Wspiera budowanie gospodarki opartej na wiedzy i rozwój kapitału intelektualnego.

4. Michał Drożdż, dyrektor rozwoju produktu w fimie Zelmer. Sprawnie wyprowadził markę z „minionego systemu”. Innowacje wdraża poprzez design. Celne zaspokaja potrzeby dobrze określonej grupy klientów. Markę wyprowadza na lidera Europy Środkowej.

5. Jakub Hrab, wiceprezes Marmorin. Angażuje firmę w programy stażowe i edukacyjne. Najnowszy projekt umywalki Uni łamie tabu i osobom niepełnosprawnym daje możliwość obcowania z funkcjonalnym i luksusowym przedmiotem.

6. Mateusz Madelski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Yes. Widocznie odświeżył wizerunek jednej największych polskich marek biżuteryjnych. Wprowadził autorskie nowości i nadał im „ludzką twarz” prezentując sylwetki projektantów w salonach na terenie całej Polski.

7. Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna Comforty. Odważnie tworzy nową polską markę komfortowych mebli. Współpracuje z projektantami z Polski i zagranicy, tworząc zupełnie nową jakość i nowy autorski wizerunek naszego meblarstwa.

8. Joanna Przetakiewicz, dyrektor kreatywna La Mania. W „ciasnej” branży stworzyła nową markę ubrań o oryginalnej i rozpoznawalnej stylistyce. Dzięki perfekcyjnie dopracowanej strategii celnie dotarła do nowoczesnych kobiet i ich pragnień.

9. Zdzisław Sobierajski, właściciel Perfect Sobierajski. Dzięki współpracy z projektantami wdraża coraz lepsze, przyjazne i nagradzane urządzenia medyczne. Tym samym ułatwia życie pacjentom i pracę lekarzom.

10. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Prawdziwy gospodarz miasta kochanego przez mieszkańców i gości. Nowoczesnego, przemyślanego, przyjaznego. Tu design fascynuje od święta (Gdynia Design Days) i realnie służy na co dzień.

MECENAS
Jabłko kontrolowane

PARTNERZY STRATEGICZNI
Concordia Design
Mysia 3
Zieta Prozessdesign

PARTNERZY
Schattdecor
Lamy
Leica
Absolut

PATRON GŁÓWNY
ThinkTank

PATRONI MEDIALNI
RMF Classic
Zwierciadło
zwierciadlo.pl

Design Alive Awards 2012 to pierwsze w Polsce nagrody przyznawane za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby współczesnego człowieka. Więcej o konkursie na www.designalive.pl/awards

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 17 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski

Ceramiczny rebel

Ceramiczny rebel

Warszawa | 25 lutego 2024

Arkadiusz Szwed łamie ceramiczne tabu i manifestuje buntownicze idee