Oto Manuba kolekcja GDD 2024!

Już od 22 czerwca dostępna jest Manuba kolekcja GDD 2024 – limitowana seria przedmiotów stworzona specjalnie na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days.

Kolekcję stworzyły kuratorki – Marta Borkowska i Martyna Barbara Golik, we współpracy z Olą Lewczyk i Karoliną Zimnicką. Zainspirowane słowiańską Nocą Kupały, czyli świętem przesilenia letniego, projektantki pragną w tegoroczną kolekcję Manuba wnieść wibracje magii, mistycyzmu oraz celebracji natury w pełnym rozkwicie.

Kolekcja „Rytuał” odnosi się do czasu, kiedy przyroda, ludzie i duchy spotykają się w harmonii, świętując siłę życia, miłości i płodności.

Badając i zgłębiając nasze słowiańskie korzenie, kuratorki przenoszą nas w świat tradycji i rytuałów Nocy Kupały, nawiązując do rzemiosła oraz pracy z rodzimymi materiałami, bezpośrednio pozyskiwanymi z natury i mającymi lokalny charakter.

Poszczególne elementy można zakupić stacjonarnie oraz online: dniach 22 – 30 czerwca w budynku III w PPNT Gdynia, za punktem info (codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, w dniu otwarcia od 16:00)  oraz w dniach 22 czerwca – 31 lipca w sklepie internetowym.

Manuba kolekcja GDD

Zmierzch. Projektantka: Karolina Zimnicka

Zmierzch to naczynie w kształcie pucharu przeznaczone do spalania kadzideł. Formą nawiązuje do późnej ceramiki wstęgowej z terenów pomorza. Wykonany jest z dwóch miseczek złączonych ze sobą, co umożliwia używanie go dwustronnie. Puchar wyprodukowano z gliny szamotowej i wypalono w technice raku tzn. wypału w żywym ogniu. Do uzyskania malarskiego efektu na powierzchni użyto materiałów takich jak kwiaty, łupiny orzechów, czy opiłki metali szlachetnych. Dzięki temu każdy z pucharów ma niepowtarzalny efekt i unikatowy charakter. Oprócz palenia ziół, szałwii lub palo santo, puchar można również wykorzystywać jako naczynie do przechowywania drobnych przedmiotów jak biżuteria. Z racji specyfiki wypału raku, puchar nie powinien mieć kontaktu z jedzeniem ani wodą.

Manuba kolekcja GDD

Noc. Projektantka Ola Lewczyk

Noc to świeca z wosku pszczelego do rytualnego palenia. Świeca jest symbolicznym przekazywaniem światła z rąk Oli Lewczyk do rąk innych. Wzór czterech serc tworzących czterolistną koniczynę ma przynosić szczęście i przewodnictwo, przyciągając uczucie miłości i bliskości. Każdy egzemplarz wykonany jest z wosku pszczelego zebranego przez dziadka osoby projektującej, na wsi na Lubelszczyźnie. Świece powstają poprzez ciągłe zanurzanie knota w gorącym wosku, czekaniu aż wyschnie i budowaniu kolejnych warstw. Kiedy wosk jest jeszcze ciepły świece formowane są ręcznie w ostateczny kształt, dzięki czemu zyskują one niepowtarzalny charakter. Każdy egzemplarz składa się z dwóch świec z osobnymi knotami co pozostawia dowolność w zapalaniu.

Manuba kolekcja GDD

Świt. Projektantki Marta Borkowska i Martyna Barbara Golik

Świt to ozdoba do włosów inspirowana słowiańskimi koronami kwietnymi w formie gumki ze wstążką. Wykonana z lnu, któremu projektantki nadały drugie życie. Część tkaniny użyta do gumki została zabarwiona naturalnie łuskami cebuli, zaprawionymi ałunem, wstążka pozostała niebarwiona. Każda ozdoba do włosów ma wyhaftowany przez kuratorki emblemat przedstawiający serce, odnoszący się do święta miłości i witalności, którym jest Noc Kupały. Ozdoba daje możliwości użycia jej w wieloraki sposób, zarówno przy kucyku jak i warkoczu.

Znamy wystawy Gdynia Design Days 2024!

Gdynia Design Days 2024 

Festiwalowe wystawy będzie można zobaczyć między 22 a 30 czerwca, w godzinach 12.00-20.00. Duża część zostanie ulokowana na terenie PPNT Gdynia. Ekspozycje będzie można też spotkać w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni, dzięki czemu spacer po wystawach Gdynia Design Days 2024 będzie można połączyć z wypoczynkiem nad morzem.

Manuba kolekcja GDD 2024 oraz elementy z poprzednich edycji są dostępne do kupienia tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days