Tyle słońca w całej… przychodni!

„Pięknie”, „Cudnie”, „Po prostu wow!” – to tylko niektóre z instagramowych komentarzy, jakie znalazły się pod pierwszym zdjęciem zdradzającym ostatnio zrealizowany przez Martę Napiórkowską projekt przychodni pediatrycznej. Zobaczcie Nord Clinic w Gdyni. Czym różnią się jej wnętrza od innych przychodni?

Absolutnie wszystkim! Jednocześnie projekt nie szokuje swym nowatorskim podejściem do projektowania przestrzeni służących opiece medycznej. Dlaczego?

Nord Clinic w Gdyni to nie pierwsza realizacja Marty Napiórkowskiej prowadzącej pracownię Mana Design.

Architektka zdążyła nas już przyzwyczaić do swego – tak trzeba to powiedzieć – osobistego i pełnego wrażliwości podejścia do projektowanych przez siebie placówek zdrowia. Podobnej czułości wobec pacjentów życzylibyśmy Ministerstwu Zdrowia.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Niedawno na łamach portalu publikowaliśmy projekt placówki pediatrycznej w Gdańsku autorstwa Marty Napiórkowskiej. Tłumaczyła wówczas, że pragnęła stworzyć wnętrze bardzo ergonomiczne i intuicyjne, przystosowane do sprzętów medycznych oraz zapewniające komfortowe warunki pracy. Wnętrze, które dzięki „nieszpitalnej” kolorystyce dawałoby, zwłaszcza najmłodszym pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

Właśnie zapewne dlatego projekty Mana Design mają w sobie dużo ciepła. Zwłaszcza ten ostatni.

Nord Clinic. Design w służbie zdrowia

Nord Clinic w Gdyni – niezwykła przychodnia pediatryczna!

Tym razem architektka zrezygnowała z głębokiej zieleni, którą mocno grała w poprzedniej realizacji, na korzyść barw zbliżonych do kolorów drewna i jesiennego słońca.

Tego zresztą tu nie brakuje. Jednak to nie forniry witają pacjentów Nord Clinic w Gdyni. Ladę recepcyjną wykonano bowiem ze stali. Nie ma ona żadnych przyciężkich industrialnych inklinacji. Bardziej przypomina sporych rozmiarów rolkę papieru, która samoczynnie się rozwinęła. Wygląda lekko i przyjemnie kontrastuje ze stanowiącą tło zabudową pokrytą fornirem.

Na lewo od niej na podłodze pokrytej mikrocementem spoczęła wyspa, na której można przysiąść w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty. Ciepłe barwy pokrycia, jak i ścian w słoneczne dni doskonale korespondują z wpadającymi przez spore okna promieniami słonecznymi.

Gdy na dworze słota a gdyńskie niebo zasnuwają ołowiane chmury, Nord Clinic w Gdyni tym bardziej kojarzy się z wyspą słońca.

Również i gabinety lekarskie nie przypominają standardowych chłodnych lekarskich pomieszczeń. Okazuje się, że realizując projekt wnętrza zgodny z wyśrubowanymi normami technicznymi dla tego typu placówek, można nie zapominać o designie. Tym bardziej że szczególnie w tym przypadku spokojna przestrzeń wpływa tonizująco na nerwy małych pacjentów, jak również ich rodziców. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Turkus i złoto

Turkus i złoto

Gdańsk | 15 kwietnia 2023

Prawie 300-metrowy apartament wg. projektu Mana Design

Retro z wigorem

Retro z wigorem

Gdańsk | 17 sierpnia 2022

Modne i funkcjonalne mieszkanie dla młodej rodziny