Nord Clinic. Design w służbie zdrowia

Obleśne lamperie i psychodelicznie mrugające stare jarzeniówki. Jeszcze do niedawna tak wyglądały wszystkie przychodnie w Polsce. Z tym jednak koniec. Centrum Pediatrii Nord Clinic w Gdańsku jest wyjątkowo dojrzałym i donośmy manifestem w sprawie wprowadzania wysokiej jakości designu także do placówek służby zdrowia. Poznajcie ten niezwykły projekt Marty Napiórkowskiej-Łosin Mana Design!

Centrum Pediatrii Nord Clinic to nowoczesny ośrodek, w którym dzieci mają dostęp do pełnej opieki pediatrycznej. Jak opowiada projektantka Marta Napiórkowska-Łosin,  głównym celem było stworzenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni dla dzieci oraz dbających o nie lekarzy kliniki.

– Chciałam zaprojektować wnętrze bardzo ergonomiczne i intuicyjne, przystosowane do sprzętów medycznych oraz zapewniające komfortowe warunki pracy – tłumaczy projektantka.

Przychodnia total look

Projektantka zdecydowała się na kolorystyczny total look. W tej przestrzeni dominuje stonowana, przyjemna dla oka zieleń w kilku odcieniach. Urozmaicają ją detale w odcieniach burgundowej czerwieni. Jest też biel i pastelowy żółty. Zdaniem projektantki zieleń daje małym pacjentom poczucie harmonii i spokoju.

Projektowanie placówki medycznej jest zdecydowanie trudniejsze od kreowania przestrzeni mieszkalnej. Stosowane we wnętrzu materiały muszą bowiem spełniać normy medyczne.

Właśnie dlatego na ścianach użyto tapet przystosowanych do użyteczności publicznej. Przecinają je funkcjonalne listwy ochronne, które pozwalają na swobodne poruszanie się rodziców wraz ze swymi pociechami w wózkach. Listwy ciekawie urozmaicają też optycznie zielone połacie ścian.

Nord Clinic. Design w służbie zdrowia

W poczekalni centralnym punktem jest tapicerowana wyspa, pełniąca funkcję siedziska. Pokrywa ją fornir z grabu barwionego na zielono. Architektka wybrała ten materiał ze względu na jego dużą odporność. Z tego samego forniru wykonano zresztą również drzwi do pokoi zabiegowych. Ich wnętrza skrywają także wiele elementów wyposażenia zaprojektowanych przez Mana Design. Są to między innymi lampy.

Znalazło się też miejsce dla czegoś vintage. To lampka Mazzega projektu Carlo Nasona oraz klasyk designu – zielona, bauhausowa lampka biurkowa Kaiser Idell (prod. Fritz Hansen). W 1936 r. zaprojektował ją Christian Dell.

A co w pokojach zabiegowych? Tu dominuje prosta zabudowa wykonana na wymiar. Ale i tam architektka wplotła designerski szczegół – w jednym z gabinetów pojawia się fotel Catch projektu Jaimego Hayona dla marki &tradition.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Turkus i złoto

Turkus i złoto

Gdańsk | 15 kwietnia 2023

Prawie 300-metrowy apartament wg. projektu Mana Design

Retro z wigorem

Retro z wigorem

Gdańsk | 17 sierpnia 2022

Modne i funkcjonalne mieszkanie dla młodej rodziny