Prezenty dla kreatywnych. 10 pomysłów na każdą okazję!

Święta to czas… dylematów. Nie tylko tych kulinarnych i logistycznych, ale również – a może właśnie przede wszystkim – rozterek w zakresie doboru prezentów. Przychodzimy z pomocą! Oto nasze pomysły na kreatywne prezenty.

Oto 10 podpowiedzi na kreatywne prezenty, które pomogą rozweselić niejednego obdarowanego. Znajdziecie tu coś praktycznego, coś szalonego i coś niematerialnego. Sprawdźcie sami!

kreatywne prezenty

Kiedy przeszłość spotyka się z teraźniejszością

Stworzona we współpracy z Room Copenhagen kolekcja Lego sprawia, że słynne zabawki powracają do naszych domów w odmienionej postaci, lecz wciąż przynoszącej tak samo wiele radości. Drewniane ramki na zdjęcia, wieszaki ścienne, stojaki na książki i szuflady na biurko zainspirowane designem klocków Lego z łatwością wpiszą się w nawet najbardziej elegancką aranżację wnętrza. Święta to czas beztroskiej zabawy – ta propozycja sprawi, że radość pozostanie z obdarowaną osobą jeszcze przez długi czas.

kreatywne prezenty

Z myślą o home office

Nasz organizm dla zachowania zdrowia i odczuwania komfortu potrzebuje ruchu i zmian pozycji. Dotyczy to stanowisk biurowych, a także home office czy zdalnej szkoły. Do tego, by stworzyć aktywną przestrzeń pracy lub nauki nie potrzeba wielu środków. Podstawa to siedzisko. Siedzenie nie musi oznaczać bezruchu, który powoduje napięcia i sztywności mięśni, złe krążenie krwi, zaburza metabolizm i grozi uszkodzeniem kręgosłupa i stawów. Zaletą stołka Banffy od Noti jest jego podstawa, która sprawia, że podąża on za pozycją osoby siedzącej. Dzięki siedzeniu na Banffy zwiększa się nasza czujność, skupienie i koncentracja. Szeroki zakres regulacji wysokości stołka pozwala na dynamiczne korzystanie z produktu – jako klasycznego siedziska lub jako wsparcia podczas pracy na stojąco. Banffy znajdzie zastosowanie w każdej przestrzeni, zarówno biurowej, jak i domowej.

Zegarek, który pomaga zredukować stres

Minimalistyczny, automatyczny zegarek Mudita Moment został zaprojektowany z myślą o neutralności, funkcjonalności oraz połączeniu nowoczesnego designu z zegarmistrzowską tradycją. Inspiracją do jego stworzenia był natomiast oddech i koncentracja na byciu tu i teraz. Dzięki minimalistycznej kombinacji 15 kropek na tarczy zegarka oraz płynnemu ruchowi wskazówki sekundowej, można wykonywać ćwiczenia oddechowe, które pomagają się wyciszyć, skoncentrować i efektywnie obniżyć poziom stresu, nawet po kilku minutach.

Gdzie są architektki?

Pierwsze architektki, studentki, członkinie stowarzyszeń – pionierki rozbijające ponad 100 lat temu szklany sufit, by utorować drogę innym – popadły w zapomnienie. Książka Despiny Stratigakos „Gdzie są architektki?” przywraca ten rozdział historii i porusza zarazem niewygodny temat: jak to się dzieje, że ponad połowa osób zaczynających co roku studia architektoniczne to kobiety, a 20 lat później tylko spychana na margines zawodu garstka z nich prowadzi własne pracownie? Czyżby ignorowane, obrażane pogardliwymi artykułami prasowymi, ciągle krytykowane architektki objęła „strategia niepamiętania”, czy może większą rolę odgrywa tu ambiwalencja, a nawet niechęć w przyznawaniu zleceń kobietom? Piszący o architekturze dziennikarze pomijają osiągnięcia projektantek jako mało ważne, skazując nas na nieodwracalną stratę dorobku wielu pokoleń kobiet, które poświęciły życie budowaniu i krytyce architektury. Jak temu zaradzić? Czy architektura na zawsze pozostanie „męskim klubem”?

kreatywne prezenty

W duchu biofilii

Botaniczny, ręcznie ilustrowany kalendarz został w całości zaprojektowany i wydrukowany w Polsce na papierze ekologicznym. – Zależało mi na stworzeniu produktu, który po zakończonym roku nie wyląduje w koszu – każdą z 12 ilustracji można wyciąć i oprawić – tłumaczy autorka projektu, Ola Stanglewicz. Kalendarz sprawdzi się jako idealny prezent dla osób chcących wspierać w tym roku polskich rzemieślników oraz dla miłośników roślin.

Kreatywne prezenty

Xmas Nostalgia

Świąteczna kampania Balagan jest powrotem do lat dzieciństwa, do wigilii przy bogato zastawionym stole, z liczną rodziną prowadzącą gwarne dyskusje i stosem prezentów pod choinką. Sesja powstała w kultowej warszawskiej restauracji Lotos. W rolę modelek wcieliły się natomiast klientki Balaganu, które na co dzień są fankami marki. Wśród pomysłów na świąteczne podarunki w ofercie marki znajdują się zarówno drobne dodatki, jak i buty oraz torebki z kolekcji. Nam w oko szczególnie wpadły jedwabne apaszki Meshi, których wzory przygotował projektant Nikodem Szpunar. Niezmiennie poddajemy się również urokowi kultowych mini torebek Rofe inspirowanych kształtem torby lekarskiej

kreatywne prezenty

Stylowa ekologia

Gdy kilka lat temu Anna Orska zamarzyła o stworzeniu linii torebek, wiedziała, że nie chce pracować ze skórą zwierzęcą. Ta decyzja rozpoczęła długi proces poszukiwania wegańskich materiałów, wykonanych w sposób odpowiedzialny i etyczny. Z pomocą przyszła Anna Pięta, ekspertka ds. zrównoważonej mody. Na postawie szerokiego researchu powstała lista składników, z których z powodzeniem można by przyrządzić smaczną sałatkę. Nieoczywiste połączenia liści alokazji i ananasa, jabłek, winogron, mango i wody kokosowej zaowocowały kolekcją torebek Vivo. Skóry roślinne uzupełnione zostały podszewkami z recycklingowanych butelek oraz wysokogatunkowymi tkaninami o intensywnych kolorach, wykorzystanymi w duchu less waste.

Opowieść zaklęta w designie

Mamy również propozycję dla najmłodszych. Kolekcja Slim to absolutna nowość w ofercie Ilusi, powstała w wyniku obserwacji użytkownika i jego potrzeb. Dwie wielkości stalowego modułu można komponować w dowolny sposób. Szeroka gama kolorów sprawia natomiast, że układanie mebli staje się zabawą dla całej rodziny.

Ceramika Siup Studio

Ceramika jak z bajki

Nie wszystkie prezenty muszą być praktyczne. Warto zwrócić uwagę również na te, które przyniosą zwyczajną radość obdarowanemu. Projekty Siup Studio tworzy trójka przyjaciół: Martyna Dymek, Marcin Sieczka oraz Kasia Skoczylas. Każdy ich projekt wykonywany jest ręcznie, a w związku z tym unikatowy. Niewątpliwie charakterny urok finalnego efektu przełamuje konwencję minimalistycznych projektów, tak popularnych w ostatnich czasach. Siup jest obszarem eksperymentu, który nie ma sztywnych ram i zasad działania. Główną inspiracją są formy organiczne, mocno nieregularne, brutalistyczne. Studio skupia się na tworzeniu przedmiotów w małych seriach lub pojedynczych egzemplarzach.

A Ty, prezent zrobisz sobie sam

Najlepszy prezent na święta? Wspólnie spędzony czas. Najlepiej podczas czynności, które pozwolą się oderwać od codzienności i przyniosą wiele uciechy – a może nawet nową pasję? Warsztaty rzemieślnicze organizowane przez Feblik mogą być nie tylko sposobem na własnoręczne przygotowanie prezentów. Na stronie organizacji dostępna jest także opcja zakupu voucherów na kursy, która pozwalają doświadczyć zupełnie nowych rzeczy. Stolarstwo, malarstwo, plecenie makram – lista aktywności jest długa i zaskakująca – zachęcają Marzena i Andrzej Kołodziej.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Chciałam być papieżem

Chciałam być papieżem

Warszawa | 26 grudnia 2021

Rozmawiamy z Olą Mirecką, projektantką klocków Lego i jurorką „Lego Masters”