Etyczna moda w polskim wydaniu

Współcześnie moda staje się środkiem przekazu bardziej niż kiedykolwiek. Nie tylko w kwestii wzorów, ale również historii, które opowiada. Przywraca na salony niewykorzystany potencjał polskiego folkloru, promuje indywidualizm, zachęca do życia w zgodzie ze sobą. Polskie marki modowe biorą na tapet również temat ekologii udowadniając, że można być stylowym nie przyczyniając się do niszczenia środowiska.

Aurelia & Frauen

Siostrzany duet projektantek w jesienno-zimowe miesiące postawił na wygodę w skandynawskim stylu, poszukując nowych definicji kobiecości. Oprócz oversize’owych sukienek i vintage’owych wełnianych kamizelek w kratkę vichy nie zabrakło również znaku rozpoznawczego marki – kimon o pudełkowym fasonie przyozdobionych fenomenalnymi ilustracjami Anny Rudak.

polskie marki modowe

Islands

Nowa kolekcja Ewy Zwolińskiej to wynik połączenia zachwytu nad właściwościami jedwabiu i miłości do natury. Ręcznie malowane przez projektantkę apaszki, chusty i kimona wykonano z ekologicznego jedwabiu Ahimsa Silk. Powstaje on w innowacyjnym procesie, podczas którego jedwabniki samoistnie opuszczają kokony, gdy dojrzeją, po czym odlatują jako ćmy. Wiele wzorów z kolekcji to pojedyncze unikaty, część zaś powstała na indywidualne zamówienie. Dzięki temu każdy przedmiot jest niepowtarzalny.

polskie marki modowe

Mawo

Sergiusz Zieciak wraz z Marią Zakrzewską stworzyli markę Mawo jako odpowiedź na potrzebę połączenia zrównoważonego rozwoju z atrakcyjnym i ponadczasowym wyglądem. Natchnienie przyniosło im kultowe zdjęcie Ziemi („Pale Blue Dot”) – wykonane w 1990 roku przez sondę Voyager 1 opuszczającą Układ Słoneczny. Kosmiczna inspiracja w połączeniu z transparentnością działania i współpracą z zaufanymi szwalniami zaowocowała serią ekologicznych, uniseksowych projektów o ponadczasowym sznycie.

Vicher

„Konieczna jest, co tu dużo mówić, rebelia. Rebelia pojęć. Przynajmniej rebelia matek całego globu, w ogóle kobiet!” – te słowa wybitnej artystki 20-lecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej stały się dla duetu Vicher punktem wyjścia, by razem z Agnieszką Woźniak-Starak stworzyć wyjątkową kolekcję Zocha. Wchodzące w jej skład ubrania to pochwała indywidualizmu inspirowana życiem i twórczością artystki. Charakterystyczny dla niej motyw syreny połączono z serią haftów i printów w podhalańskim stylu i ekspresji lat 70.

polskie marki modowe

Vegan Bio

Intensywne prace nad znalezieniem odpowiedniej alternatywy dla naturalnej skóry zaowocowały pierwszą w Polsce kolekcją wegańskich i biodegradowalnych butów. Projekty z linii Vegan Bio od Balagan Studio są w 99% wykonane z oddychających materiałów, a kiedy staną się już zbędne, mogą być kompostowane. Przyjazną dla środowiska wersję zyskały również kultowe modele w ofercie marki: baleriny Opera i Kemet oraz sznurowane półbuty Ali i Eretz.

Roboty Ręczne

Naturalne piękno rzemiosła przeżywa renesans popularności. Wie o tym doskonale Marta Iwanina-Kochańska, która 11 lat temu w przydomowej pracowni powołała do życia Roboty Ręczne. Od tego czasu marka wiernie trzyma się swojego rodowodu. W najnowszej kolekcji zaprasza do bezkresnego lasu, gdzie zaprezentowano stylizacje inspirowane Lady Di.

polskie marki modowe

Deserted

Moon Denim to kolejna polska marka, która stanęła po stronie etycznej mody. Inspirowana naturalnym bogactwem barw i faktur kolekcja Deserted celebruje kobiecą sylwetkę w każdym wydaniu; za swoje motto przyjmując stawanie się współczesną boginią. Ekologiczny wymiar działań marki ma swoje odniesienie zarówno w certyfikowanych materiałach, procesie produkcji i dystrybucji, jak również w doborze odpowiednich partnerów.

Tiny Tatoo

Marka założona przez przyjaciółki Patrycję Ulewską i Klaudię Wawrzyniak stawia na kapsułową klasykę w wydaniu retro. Dopracowaną konstrukcję zaprojektowanych przez nie ubrań uzupełniają kaligraficzne hafty na mankietach i przy kołnierzykach, niosące za sobą specjalny przekaz. Wszystkie produkty powstają w Polsce, w lokalnych szwalniach, z naturalnych materiałów. Ich znak rozpoznawczy? T-shirt zapakowany w tekturowy kubek od kawy.

Cacko

Inspirowane ludowymi wycinankami apaszki to efekt współpracy polskiej marki NAP z architektką wnętrz, a zarazem malarką i publicystką Marią Tyniec. Podobnie jak wycinanki, które niegdyś zdobiły wnętrza wiejskich chat, dziś barwne apaszki z kolekcji Cacko dodają szyku każdej kreacji. 

Maar

Pierwsza kolekcja Agaty Wojtczak i Antoniego Bielawskiego tworzących projektancki duet Maar obejmuje 30 ręcznie wykonanych elementów przywodzących na myśl pełne słońca pamiątki z wakacji. Przedmioty wykonane ze srebra (naturalnego i pozłacanego) powstają za pomocą metody wosku traconego w pracowni na warszawskiej Pradze. Nie jest to propozycja dla minimalistek – organiczne formy uzupełniono nieregularnymi perłami i kunsztownymi kamieniami. Zastosowano też energetyczne połączenia kolorów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

25-lecie Macieja Zienia

25-lecie Macieja Zienia

Warszawa | 19 grudnia 2023

Partnerem jubileuszu i towarzyszącego mu niezwykłego pokazu mody był Tubądzin

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

Sztuka ubierania

Sztuka ubierania

Warszawa | 17 stycznia 2023

Pierwsza niezależna kolekcja Jana Chodorowicza w mocnym odcieniu Pantone 072C