Dwanaście polskich produktów ośmiu firm otrzymało nagrodę Red Dot 2018

Dwanaście polskich produktów od ośmiu firm otrzymało nagrodę Red Dot 2018. O prestiżowy tytuł ubiegało się łącznie ponad 6300 produktów z 59 krajów. Kto otrzymał nagrody? „Design Alive” zdobył pełną listę polskich laureatów.

• Firma Cellfast za narzędzia pielęgnacyjne z serii Pastel i zwijacz na wąż ERGO XS. – Nagroda cieszy nas tym bardziej, że jury doceniło obydwa zgłoszone przez nas produkty – mówi Rafał Słabik, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Cellfast. Nagrody dla produktów Cellfast to efekt pracy konstruktorów firmy oraz duetu projektantów z pracowni KABO&PYDO (Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo). – Stonowane barwy narzędzi są spokojne i nie zakłócają harmonii. Projektując tę linię, kierowaliśmy się filozofią hygge – mówi Tomasz Pydo.

• HOLA Design za Pasterską Chatę – dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski. Jego autorska koncepcja powstała i została w całości zrealizowana w ramach Grupy Projektowej HOLA, założonej przez Monikę i Adama Bronikowskich (na zdjęciu poniżej). – Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca – komentują architekci. Więcej na temat projektu: tutaj
reddot_designalive - 1

• DeDe Furniture i projektanci ze studia To-Do Product Design za wykonane z litego drewna panele akustyczne EHØ (na zdjęciu poniżej). – Grono niezależnych ekspertów potwierdziło, że panele podobają się na międzynarodowych rynkach i wpisują w trendy zapotrzebowania na tego typu produkty – powiedział Paweł Małek, prezes De De Furniture. – Panele EHØ są dowodem, że tylko układ oparty na zaufaniu pomiędzy projektantem a producentem może się skończyć takim sukcesem – powiedziała Katarzyna Jakubowska z To Do Product Design.
reddot_designalive - 2

• Firma City i Piotr Jagiełłowicz Design za kiosk multimedialny Fin (na zdjęciu poniżej). Produkt jest odpowiedzią na coraz wyższe wymagania i potrzeby rynku Digital Signage. – Potencjał, który drzemie w Digital Signage, wymaga tego, by myśleć o nim już na etapie projektowania danej przestrzeni. Tylko wówczas zdołamy osiągnąć spójny projekt, w którym nowoczesne rozwiązania technologiczne dobrze wpiszą się w koncepcję biura, galerii handlowej czy innej przestrzeni. Przyszłość Digital Signage należy do projektów ściśle personalizowanych – mówi Piotr Jagiełłowicz, główny projektant działu digital w firmie CITY.
fin_designalive - 1

• Firma Delta Optical oraz studio Joa-Projekt Joanny Leciejewskiej za lornetki Delta Optical Chase 12×50 ED i Delta Optical Titanium 8×42 HD. Obydwie lornetki zostały tak zaprojektowane, aby połączyć walory techniczne i użytkowe z estetyką nawiązującą do pasji użytkownika.
titanium_HD_2018

• ES-SYSTEM K i projektantka Rossana Luchetta za ladę chłodniączą INSÙ, która charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością. Lody umieszczone są w specjalnych szufladach wypełnionych glikolem. Dzięki temu w witrynie panują wyjątkowo stabilne warunki przechowywania lodów, ich temperatura i konsystencja jest zawsze właściwa, a zjawisko utraty masy lodowej nie występuje. Lody nie wymagają przekładania na noc do szaf mroźniczych. Lada i sama ekspozycja wygląda zawsze higienicznie i elegancko. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że witryna zajmuje niewiele miejsca w sklepie, a widoczność produktów, dzięki specjalnej konstrukcji jest znacznie lepsza niż w tradycyjnych witrynach.
_S1B9288

• HUSH the art of silence i Jakub Sobiepanek za panel akustyczny Cone.

• UMC POLAND trzy nagrody za sprzęt elektroniczny.

Red Dot Design Award, zwana też „Oscarem designu” uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Co roku do konkursu zgłasza się kilka tysięcy chętnych. W 2018 roku o tytuł ubiegało się ponad 6300 produktów z 59 krajów. Prace oceniało 39 osobowe jury złożone z wybitnych ekspertów designu z całego świata. W rezultacie w sumie 69 zgłoszeń, czyli zaledwie 1,1 proc. otrzymało najwyższą nagrodę w konkursie, Red Dot Best of the Best. Czerwona kropka została przyznana 1 684 razy, a 45 obiektów otrzymało wyróżnienie Honourable Mention za szczególnie dobre wykonanie w aspekcie prac projektowych.

Nagroda Red Dot Design Award przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Konkurs organizowany jest od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Więcej na: www.red-dot.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: