Najlepsza akustyczna oprawa oświetleniowa pochodzi z Polski

Flexx.design od ponad 10 lat produkuje oprawy oświetleniowe koncentrując się głównie na rynku powierzchni biurowych. W tym roku marka zdobyła aż trzy nagrody w ramach konkursu Red Dot, w tym prestiżowy tytuł „Best of The Best” dla najlepszej akustycznej oprawy oświetleniowej na świecie.

Oprawy Flexx.design wychodzą daleko poza horyzont standardowego oświetlenia biurowego. – Dla nas światło i akustyka to samopoczucie użytkownika, to istotne składowe komfortowych warunków pracy i zapewnienie odpowiedniego poziomu koncentracji – mówią twórcy marki.

Punktem wyjścia jest perfekcyjne technicznie oświetlenie. Następnie, w zależności od roli, jaką dany model ma pełnić w przestrzeni, budowana jest estetyka oprawy. Projektanci marki wykorzystują do tego celu nowoczesne technologie takie jak rotomoulding, wykorzystując właściwości akustyczne materiałów czy komponując światło z roślinami. Wszystko po to, by poszerzyć funkcję opraw i sprawić, że będą wyjątkowe. 

Nagrody dla Flexx.design w konkursie Red Dot 2021

W tym roku marka zdobyła aż trzy nagrody w ramach konkursu Red Dot, w tym tytuł „Best of The Best” dla najlepszej akustycznej oprawy oświetleniowej na świecie. Nagroda Red Dot, często nazywana „Oscarem designu”, jest przyznawana od 1955 roku. Uznaje się ją za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów.

Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Borkowska, projektantka, współzałożycielka pracowni Kabo & Pydo, Robert Wrobel, CEO, co-founder flexx.design oraz Tomasz Pydo, projektant, współzałożyciel pracowni Kabo & Pydo. Zdjęcie: Maciej Cioch

Jednym z nagrodzonych w tym roku Red Dot Awards modeli Flexx.design jest Acoustic Team, modularna lampa stworzona z myślą o zastosowaniu biurowym, która służy również jako pochłaniacz dźwięku (ponad połowa dźwięków jest zredukowana). Moduły, z których została wykonana powstały z termoformowanego filcu i występują w kolorze morskiego błękitu, leśnej zieleni, wyrazistej czerwieni i dwóch odcieni szarego. To właśnie za przyszłościowe myślenie i projekt oprawy Acoustic Team firma otrzymała tytuł Red Dot „Best of The Best”. 

Kolejne dwa nagrodzone projekty to lampa Boya i oprawy oświetleniowe Wire Medusa. Boya to dekoracyjna oprawa wisząca, która może funkcjonować jako pojedynczy element, natomiast powielona tworzy interesującą kolekcję (szklany klosz jest wykonywany ręcznie przez wyszkolonych rzemieślników). Oprawy oświetleniowe Wire nawiązują swoim kształtem do archetypu żyrandola. Poprzez multiplikację elementów z giętego drutu uzyskano efekt ich uprzestrzennienia, a oprawa, choć przypomina jednolitą bryłę, jest lekka i ażurowa. 

Za projekty nagrodzonych modeli odpowiadało studio Kabo & Pydo, dla którego jest to już kolejny Red Dot w dorobku. Kabo & Pydo to interdyscyplinarne studio projektowe założone przez Katarzynę Borkowską i Tomasza Pydo. Katarzyna i Tomasz są absolwentami Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Ona studiowała również na Politecnico di Milano w Mediolanie). Projektują razem od 2010 roku, początkowo jako duet freelancerów, następnie w 2012 założyli studio projektowe. Poprzez design realizują cele strategiczne producentów i odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: