Red Dot 2021 rozdane! Aż trzynaście nagród dla Polski

Tegoroczna kapituła jednej z najważniejszych nagród w świecie designu, Red Dot Award 2021, była wyjątkowo łaskawa dla polskich marek. Obok światowych brandów, takich jak Google, Lenovo, Maserati, Philips i Sony doceniono aż dziesięć polskich firm i projektantów, którzy łącznie zdobyli trzynaście nagród!

W tym roku prócz innowacyjności uwagę jury zwróciły również aspekty ekologiczne oraz innowacje wspierające walkę z pandemią – najwyższe wyróżnienie otrzymały aż dwie mobilne stacje zabiegowe. Pełna lista laureatów ze wszystkich krajów zostanie udostępniona 21 czerwca. My tymczasem prezentujemy wszystkich polskich laureatów.

Zieta Studio

www.zieta.pl/
Projekt: Ultraleggera 1660

Ultraleggera 1660, najlżejsze krzesło świata, zostało zaprojektowany przez Oskara Ziętę w 2019 roku w odpowiedzi na wyzwanie wagi piórkowej rzucone przez ikoniczny projekt Gio Pontiego z 1957 roku, Superleggera. Mebel został skonstruowany z ultralekkiej, wytrzymałej ramy wykonanej w innowacyjnej technologii FiDU, z laserowo wycinanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest z jednego materiału – najwyższej jakości aluminium i waży nieco ponad 1660 g.

To już kolejny Red Dot dla Oskara Zięty, który w ub. roku świętował 10-lecie Zieta Studio. Rozmowa z twórcą marki tutaj: „Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami”

Hule

www.hule.pl
Projekt: regał Lovebo

Regał Lovebo wykonano z giętej stali węglowej, lakierowanej proszkowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyróżnia go lekkość, połączona z pojemnością i trwałością – jest praktycznie niezniszczalny. Zestaw prócz harmonijnego wyglądu oferuje również wyjątkową mobilność – można go ustawić poziomo lub w pionie, jak również rozszerzyć o kolejne moduły. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Bartek Hulewicz, twórca Hule, planując koncepcję marki brał pod uwagę nie tylko atrakcyjne wzornictwo i funkcjonalność, najważniejsza była dla niego idea, aby produkty nie stanowiły balastu dla środowiska naturalnego. Więcej o marce: tutaj

FLEXX design

www.kabo-pydo.com
Projekty: lampa Boya i oprawy oświetleniowe Wire Medusa

Boya to nic innego jak dekoracyjna oprawa wisząca. Może funkcjonować jako pojedynczy element, natomiast powielona tworzy interesującą kolekcję. Projekt stanowi połączenie tradycyjnego rękodzieła i najnowocześniejszej technologii. System wiszący został zaprojektowany tak, aby dać architektom swobodę komponowania go w dynamicznych aranżacjach, a nonszalanckie okablowanie dodaje jej charakteru. Ciepło rozproszonego światła tworzy uspokajający, zapraszający nastrój w każdej przestrzeni, w której znajduje się lampa. Szklany klosz jest wykonywany ręcznie przez wyszkolonych rzemieślników.

Oprawy oświetleniowe Wire nawiązują swoim kształtem do archetypu żyrandola. Poprzez multiplikację elementów z giętego drutu uzyskano efekt ich uprzestrzennienia a oprawa, choć przypomina jednolitą bryłę, jest lekka i ażurowa. Na tle konkurencji oprawy wyróżniają się sposobem prowadzenia drutu. Zastosowanie gięcia pod kątem prostym podkreśla kierunki pionowe i poziome występujące w oprawie, tworząc nową jakość w segmencie lamp tego typu. Dzięki swojej kolorystyce linia Wire stanowi we wnętrzach ciekawy akcent wizualny.

Za projekty odpowiadało studio Kabo Pydo (Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska), dla którego jest to już kolejny Red Dot.

 

Bellamy

www.husarska.com
Projekt: UP!

UP! to idealne rozwiązanie do każdego pokoju dziecięcego. Łóżeczko z szafeczką, przewijakiem, szufladą (opcjonalnie) oraz półkami to mebel zmieniający się wraz z dzieckiem i dostosowujący się do jego potrzeb. Dla niemowlaka to wspaniała, bezpieczna przestrzeń do snu, zabawy i odpoczynku, a dla jego rodzica – funkcjonalna przestrzeń do przechowywania wszystkich rzeczy potrzebnych do pielęgnacji pociechy. Na potrzeby starszaka mebel można przekształcić w większe łóżko dołączając do kompletu biureczko z regulowanym blatem oraz szafeczką na dziecięce skarby.

Red Dot

4kraft Sp. z o.o.

www.kinderkraft.com
Projekty: Goswift i Everyday

Rowerek biegowy Goswift Black Volt został wyposażony w pompowane 12-calowe koła. Lekka konstrukcja wykonana z materiału magnesium, sprawia że rowerek waży jedyne 3,8 kg. Za sprawą przemyślanej konstrukcji wspomaga koordynację ruchową i utrzymanie równowagi jak również doskonali umiejętność manewrowania. Ograniczony skręt kierownicy zabezpiecza przed upadkiem a z myślą o bezpieczeństwie wszystkie krawędzie rowerka są zaokrąglone zaś kierownica wykończona gumą.

Everyday wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1. W zestawie znajduje się gondola, głębokie siedzisko spacerowe, Travel System – na który składają się uniwersalne adaptery oraz fotelik Mink. Everyday to wózek, który posłuży przez lata – jest nie tylko wytrzymały, ale także niezwykle łatwo się go prowadzi. Dzięki obracanym o 360 stopni przednim kołom z możliwością blokady do jazdy na wprost oraz amortyzacji w ramie nadaje się zarówno na krótkie miejskie spacery, jak i na leśne wycieczki – niezależnie od pogody.

Red Dot

Vitrintec

www.vitrintec.pl
Projekty: Pure Firestop, Silence Firestop, Ultrasilence Firestop

Pure to bezszprosowy system ścianek działowych umożliwiający innowacyjny oraz transparentny sposób zagospodarowania przestrzeni biurowej. Użycie minimalnej ilości aluminium wprowadza więcej światła i odzwierciedla ultranowoczesne trendy. Ścianki działowe oraz drzwi przesuwne całkowicie wykonane ze szkła sprawiają, że linie są miękkie, a przestrzeń biurowa maksymalnie doświetlona.

Silence zwraca uwagę dzięki prostemu i nowoczesnemu designowi. Łatwy montaż i modułowość przyczyniają się do optymalizacji biurowej przestrzeni. Przy zastosowaniu systemu Silence można osiągnąć wysokie parametry izolacyjności akustycznej dochodzącej do Rw 47 dB.

Elegancki i elastyczny system Ultra Silence oferuje funkcjonalność wymaganą w nowoczesnych projektach architektonicznych. Dzięki szerokim możliwościom konfiguracji z łatwością wesprze proces dostosowania powierzchni open space do potrzeb środowiska biurowego, a szeroki wybór wykończeń dekoracyjnych ożywi jego przestrzeń. Zastosowanie systemu Ultra Silence pozwala osiągnąć bardzo wysokie parametry izolacyjności akustycznej dochodzące do Rw 48 dB.

Red Dot

Electrotile

www.electrotile.com
Projekt: Etile

Blachodachówki Etile stanowią wyjątkowe połączenie modułu fotowoltaicznego i pokrycia dachowego. Zintegrowanie dachu z elementem fotowoltaicznym pozwala uniknąć wysokich kosztów zakupu i montażu paneli, a także sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne dla właścicieli małych nieruchomości za sprawią swojej lekkości. Nie bez znaczenia jest również lekkość wizualna, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi panelami.

Opoczno

www.opoczno.eu
Projekty: Color Crush i Grand Concept

Naturalne piękno labradorytu, minerału cenionego ze względu na metaliczne refleksy, odwzorowano w najnowszym modelu płytek Color Crush marki Opoczno. Modny odcień ultramaryny poprzetykano lazurowymi żyłkami, dzięki czemu całość nabrała niezwykłej głębi i oryginalnego charakteru. Color Crush to doskonała propozycja nie tylko dla architektów. Pokochają go także inwestorzy prywatni, którzy cenią sobie niebanalne, mocne rozwiązania oparte o piękno naturalnego kamienia. Kamień, beton, kolory ziemi i drewno zdominowały większość realizacji najbardziej uznanych projektantów. Te naturalne materiały stały się symbolem nowoczesności, podążania za najnowszymi trendami i świadomości tego, co aktualnie najmodniejsze we wnętrzach. W ramach Grand Concept powstały aż cztery grupy kolekcji, które w perfekcyjny sposób odwzorowują piękno szlachetnego kamienia (Grand Stone), surowego betonu (Grand Concrete) i ciepłego drewna (Grand Wood).

Healthup

www.aiocare.com
Projekt: AioCare

Mobilny system spirometryczny AioCare to osobisty system do monitorowania i leczenia chorób płuc. Pozwala wygodnie monitorować stan zdrowia, objawy choroby i przyjmowane leki. System pozwala zdalnie konsultować się z lekarzem i unikać przykrych zaostrzeń chorobowych dzięki indywidualnemu leczeniu, opartemu o rzeczywiste wyniki. System AioCare składa się z przenośnego spirometru, połączonego bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją dla lekarza i aplikacją dla pacjenta. Całość uzupełniają zaawansowane algorytmy i panel analityczny.

Vasco Electronics

www.husarska.com
Projekt: Vasco Translator M3

Vasco Translator M3, wyposażony w dwa mikrofony, które pracują równolegle, sprawia, że poznawanie świata jest łatwe jak nigdy dotąd. Prócz funkcji tłumaczenia mowy Vasco Translator M3 jest również wyposażony tłumacz zdjęć. Od teraz zrozumienie menu w chorwackiej restauracji, kupienie tego, czego szukasz w Bułgarii, czy nawet przejrzenie lokalnej gazety w Grecji będzie tak proste, jak nigdy dotąd! Towarzysząca urządzeniu autorska aplikacja nie tylko umożliwia rozmowę z obcokrajowcami, ale również uczy nowych języków dzięki doskonale znanej i wypróbowanej metodzie fiszek. Urządzenie obsługuje aż 70 języków pozwalając na swobodną rozmowę z aż 90% populacji Ziemi.

Red Dot Award – Oscary Designu

Nagroda Red Dot, często nazywana „Oscarem designu”, jest przyznawana od 1955 roku. Uznaje się ją za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów.

Więcej na: www.red-dot.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: