Oskary designu przyznane. Które polskie marki dostały Red Dot 2023?

Niezależnie od tego, czy są estetyczne, funkcjonalne, inteligentne czy innowacyjne – produkty uhonorowane przez jury Red Dot Award łączy wyjątkowa jakość wzornictwa. W ten sposób firmy i designerzy produktów wyznaczają nowe standardy swoimi zgłoszeniami – od mody i akcesoriów po elektronikę użytkową, pojazdy, pomoce domowe i meble. Rokrocznie na konkurs napływa kilka tysięcy projektów z całego świata. 

Tegoroczna kapituła „Oskara designu”, ponownie doceniła polskie marki i projektantów. Tym razem uhonorowano aż 19 obiektów o rodzimych proweniencjach. Największą liczbę wyróżnień – aż 3 – zdobyli Kabo&Pydo. Powracającą uhonorowaną jest również Jadwiga Husarska, dla której jest to trzecia statuetka w ciągu ostatnich lat.

Jury w składzie 43 ekspertów z 20 krajów, prócz uniwersalnych wartości estetycznych i jakości materiałów brało pod uwagę przynależność do współczesnych trendów oraz potrzeb związanych ze zrównoważonym rozwojem: zarówno po stronie producenta jak i wzmacniania świadomości klientów co do ochrony środowiska. Obrady po raz pierwszy od czasów pandemii obyły się ponownie na żywo. Profesor dr Peter Zec, założyciel i dyrektor generalny Red Dot, podkreślił znaczącą różnicę powrotu do tej formuły:

– Kiedy zasiadasz w jury online, oceniasz przede wszystkim zdjęcia, czasem nawet renderingi. Ale w projektowaniu produktu lub wzornictwie przemysłowym musisz być w stanie doświadczyć obiektu. Testowanie samochodów na zewnątrz, możliwość trzymania urządzeń technicznych we własnych rękach – to ważne dla podjęcia wykwalifikowanej i poważnej decyzji.

Pełna lista laureatów ze wszystkich krajów zostanie udostępniona 19 czerwca. 

red dot award 2023_designalive

Fezz Audio

Kabo&Pydo
Projekt: Tube Amplifiers (wzmacniacz lampowy)

Wzmacniacze lampowe są urządzeniami, które często są umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia  i można na nie patrzeć z każdej ich strony. Zaokrąglenia, które zaprojektowaliśmy na narożnikach obudowy oraz koszu ochronnym sprawiają, że bryłę urządzenia odbiera się w bardziej przestrzenny sposób.

Istotnym założeniem projektowym było zachowanie symetryczności – rozpoznawalnej i charakterystycznej dla produktów marki Fezz. Dlatego pokrętła do regulacji głośności i wyboru kanałów są symetrycznie rozmieszczone na froncie. Na środku pomiędzy pokrętłami znajduje się nowe logo, a nazwę modelu, która była wcześniej umiejscowiona w rogu umieszczono na środku z przodu.

Za projekt wzmacniacza jak i nowego logo odpowiada studio Kabo Pydo (Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska).

red dot award 2023_designalive

Mudita Sp. z o.o.

Mudita
Projekt: zegarek Mudita Moment 

Nowoczesny design inspirowany japońskim minimalizmem połączony z mechanizmem bez baterii z dodatkową funkcją oddychania analogowego. Tarcza ma na celu przekazanie poczucia spokoju. Delikatny, płynny ruch wskazówki sekundnika działa jak metafora przepływu życia i ciągłego upływu czasu. Nie tylko stwarza poczucie spokoju, ale także pozwala praktykować ćwiczenia oddechowe w dowolnym miejscu i czasie.

red dot award 2023_designalive

BardoMed Sp. z o.o.

Jadwiga Husarska
Projekt: CarePump Expert8

Aparaty do drenażu limfatycznego CarePump posiadają unikalne cechy w zależności od serii i jej przeznaczenia. Wszystkie produkty wyróżniają się nowoczesnością, łatwą obsługą i parametrami, które gwarantują wysoką skuteczność zabiegów. 

red dot award 2023_designalive

Forbo Flooring Systems

Fobro Flooring & Mac Stopa
Projekt: seria wykładzin Mac Stopa Collection

Kolekcja jest inspirowana doświadczeniami, obserwacjami i fascynacjami Mac Stopy w różnych dziedzinach projektowania. We współpracy z Forbo Flooring jego pomysły zostały zwizualizowane przy użyciu technik druku w wysokiej rozdzielczości. 

W całej kolekcji powraca temat oparty na zmiennych kolorach sąsiednich form modułowych. W praktyce wiąże się to z załamaniem i absorpcją odbić światła. Użyłem tego waloru jako narzędzia projektowego, nadając każdemu wzorowi wymiar i subtelność, co w połączeniu z tradycyjną znajomością wzornictwa modułowego tworzy ekscytujące połączenie klasycznej formy i technologii XXI wieku – relacjonuje projektant. 

red dot award 2023_designalive

Ilum

Studio Ganszyniec
Projekt: lampa Ogi

Rodzina lamp oparta jest na kształcie Ogi, tradycyjnego, japońskiego składanego wachlarza. Odważny, geometryczny kształt w jednolitym kolorze i zaskakująco cienki profil tworzą ikoniczny, graficzny podpis – kaligraficzne pociągnięcie pędzla w powietrzu. 

Kinkiet w dwóch rozmiarach został zaprojektowany zarówno na rynek domowy, jak i międzynarodowy. Światło emitowane jest w górę, a także w dół, co daje zarówno efekt dekoracyjny na ścianie, jak i funkcjonalne oświetlenie podłogi. Pojedyncza oprawa w odważnym kolorze sprawdzi się jako efektowny obiekt na ścianie nowoczesnego salonu. Powielona wersja mini w stonowanym odcieniu będzie dobrze pełniła swoją funkcję w hotelowych korytarzach.

red dot award 2023_designalive

Marmite Sp. z o.o.

Magdalena Musiał
Projekt: The Casadia Collection (wanna i umywalka)

Kolekcja Casadia wykracza poza standardowe pojęcie wanien wolnostojących i umywalek nablatowych. Projekt, z pozoru szalony, ostatecznie jest technologicznym majstersztykiem poprzedzonym godzinami rysowania, modelowania i rzeźbienia. Przyciąga uwagę oryginalnym wykończeniem, opartym na nieregularnych trójkątnych kształtach. Geometryczna struktura na zewnętrznej ścianie kontrastuje z płynnym, owalnym wnętrzem. Satynowe wykończenie podkreśla ich wyjątkowość. Wanna została wykonana z niesamowitą dbałością o szczegóły, zarówno w aspekcie wizualnym, jak i z dużą dbałością o komfort podczas długich kąpieli. Chociaż unikalne cechy stawiają te produkty w kategorii premium, zostały one opracowane w popularnych kształtach i rozmiarach, aby pasowały do większości łazienek. 

red dot award 2023_designalive

Unitra Sp. z o.o.

Wiktor Szulfer
Projekt: wzmacniacz Unitra WSH-805

Legendarna polska firma audiofoniczna, której wzmacniacz został doceniony za ponadczasowe wzornictwo, minimalistyczną elegancję oraz zrównoważoną produkcję. 

red dot award 2023_designalive

Acustio x Lena Lighting 

Acustio (Aleksandra MętlewiczMateusz Gaczkowski) oraz Lena Lighting
Projekt: lampy akustyczne Colline x Terrano  

Inspiracją dla designu lampy akustycznej Colline x Terrano stały się natura oraz sztuka współczesna. Lampy od Acustio i Lena Lighting mogą tworzyć układ pełen fal opadających i wznoszących się raz po raz. Szeroki wachlarz możliwości personalizacji, od kolorystyki, przez wzór rzeczonych fal, po rodzaj oświetlenia, pozwala na tworzenie fantazyjnych układów wizualnych. Colline x Terrano składa się z paneli akustycznych Colline, wykonanych z najwyższej jakości filcu (naturalnego bądź syntetycznego) oraz wysoce energooszczędnej lampy LED, która wsparta została systemem sterowania DALI, pozwalającym na zdalne dostosowanie natężenia światła do panujących warunków – Terrano. Produkt pozwala uzyskać optymalne środowisko zarówno do pracy, jak i wypoczynku.

red dot award 2023_designalive

Prosperplast Sp. z o.o.

Ergo Design
Projekt: seria koszy na śmieci Systema

Systema to linia produktów, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby segregacji odpadów. Ich modułowa forma i regularne kształty sprawiają, że można je ustawić w dowolnej konfiguracji, dopasowując je do wymiarów szafki lub szuflady. Dodatkowo, niektóre modele są wyposażone w dedykowany wieszak, pozwalający zawiesić pojemnik na ścianie czy drzwiach.

 

Whirlpool Radomsko

Whirlpool
Projekt: zmywarka KitchenAid Freeflex 

Zmywarka zaprojektowana we współpracy z marką KitchenAid została doceniona nie tylko za design ale również z powodu inteligentnego systemu programów, które umożliwiają maksymalne oszczędzanie wody podczas pracy, gwarantując najwyższy poziom czystości naczyń. 

red dot award 2023_designalive

Cellfast

Kabo&Pydo
Projekt: Automatyczny bęben na wąż ERGO™

Wąż wykonano z najwyższej jakości materiału odpornego na promieniowanie UV. Skuteczny mechanizm hamulca reguluje prędkość zwijania oraz zawiera blokadę obrotu, która zapobiega uszkodzeniu elewacji budynku. Wytrzymały wieszak ścienny umożliwia stabilny montaż szpuli na ścianie oraz jej obrót w zakresie o 180°. Ergonomiczne uchwyty po obu stronach umożliwiają łatwe przenoszenie i zawieszanie. 

red dot award 2023_designalive

PRO Sp. z o.o.

Kabo&Pydo
Projekt: urządzenia do mierzenia laserowego 

Lasery krzyżowe emitują wiązki laserowe, które pomagają w wyznaczaniu punktów, płaszczyzn i linii odniesienia. Urządzenia przyspieszają prace budowlane, zwiększają efektywność pracy i eliminują ryzyko popełnienia błędów. Każde urządzenie z rodziny występuje w wariancie z czerwoną lub zieloną wiązką. Obsługa jest intuicyjna dzięki uproszczonemu opisowi przycisków oraz 3-funkcyjnemu suwakowi (samopoziomowanie, ręczna regulacja położenia żyłki oraz blokada mechanizmu). Wzornictwo produktów ma sugerować wysoką jakość i precyzję urządzeń, jednocześnie prezentując je jako solidne narzędzia, które przetrwają warunki budowy.

red dot award 2023_designalive

HEATPEX Sp. o.o.

Heatpex
Projekt: urządzenia do odzysku ciepła Aria Vitale

Urządzenie zostało zaprojektowane zgodnie z filozofią Plug-and-Play, wstępnie okablowane i skonfigurowane. Po podłączeniu sprzęt jest od razu gotowy do użycia: nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, a panel sterowania jest prosty i intuicyjny. Aria Vitale jest obecnie jedynym na rynku urządzeniem do odzysku ciepła z sześcioma konfiguracjami instalacji. Daje to swobodę wyboru odpowiedniego miejsca i pozycji instalacji. 

red dot award 2023_designalive

Vumo

Cyrulik Design
Projekt: robot fotograficzny CS Track

Przełomowy robot Vumo Car Scanner umożliwia precyzyjne fotografowanie samochodów i wnętrz. Połączenie sprzętu Vumo i oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji gwarantuje świetnie wyglądające, spójne fotosy i 360-tki samochodów, nawet na zewnątrz w nierównym terenie. W konkurencyjnym biznesie samochodowym najważniejsza jest jakość i atrakcyjność doświadczenia klienta.  

red dot award 2023_designalive

Enelion

Enelion
Projekt: ładowarka do samochodów elektrycznych Enelion Lumina

Ładowarka nowej generacji wyróżnia się modułową konstrukcją pozwalającą na 15-minutową instalację, możliwością kontroli procesu ładowania dzięki dedykowanej aplikacją mobilnej oraz wysmakowanym, minimalistycznym wyglądem.

red dot award 2023_designalive

Green Cell

Green Cell
Projekt: ładowarka do samochodów Habu 

Habu to mobilna ładowarka do pojazdów elektrycznych, która wyznacza zupełnie nowy standard. Została doceniona za ergonomiczny kształt i zrównoważoną produkcję. 

red dot award 2023_designalive

Flowair

Flowair
Projekt: Luna

Urządzenie Luna to wszechstronna jednostka do ogrzewania i chłodzenia reprezentatywnych przestrzeni. Zaawansowane sterowanie i nowoczesna stylistyka wpisująca się w każde otoczenie. Innowacyjny nawiew przestrzenny zapewnia optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, zastosowane podzespoły umożliwiają efektywną współpracę z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, gwarantując minimalizację kosztów eksploatacyjnych.

Red Dot Award 2023_designalive

Profim 

Pearson Lloyd
Projekt: meble Revo

W odpowiedzi na zmieniający się sposób pracy i pilną potrzebę podjęcia działań na rzecz klimatu, system mebli modułowych Revo wyznacza nowe standardy w zakresie trwałości i wszechstronności. Standardową konstrukcję ze sklejki zastąpiono tworzywem REPP (przetworzony polipropylen spieniony) maksymalizując możliwość ponownego wykorzystania materiałów, z których mebel jest zbudowany.

Kolekcja Revo obejmuje sofy z oparciami i bez, ścianki i pufy o miękkich, organicznych kształtach. Ta prosta tożsamość estetyczna została zainspirowana koncepcją „kwadratury koła”, tworząc łagodny geometryczny alfabet, który nie tylko wyróżnia kolekcję, ale także umożliwia łączenie elementów na wiele sposobów. Siedziska i ścianki Revo są uzupełnione gamą 7 stolików o różnych rozmiarach i wysokościach.

Red Dot Award – Oscary Designu

Nagroda Red Dot, często nazywana „Oscarem designu”, jest przyznawana od 1955 roku. Uznaje się ją za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów.

Więcej na: www.red-dot.org 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: