Dom letniskowy nad jeziorem Czorsztyńskim z widokiem zapierającym dech w piersiach

Dom letniskowy w Kluszkowcach nad jeziorem Czorsztyńskim to miejsce, w którym się zakochacie. Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej, ale ma nowoczesną formę i rozwiązania techniczne.

Sto metrów dalej mieści się skansen z budynkami z XIX wieku które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Dom nawiązuje do tych tradycji.

Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Budynek swoją formą niejako wskazuje na wartościowe elementy otoczenia. Od strony wejściowej, zwróconej w stronę lądu, poprzez brak okien, dom sprawia wrażenie niedostępnego. Otwiera się na otoczenie dopiero dużymi przeszkleniami od strony jeziora.

Działka, na której dom letniskowy został wybudowany jest pochylona w kierunku jeziora. Roztacza się z niej piękny widok na okolicę: jezioro, góry oraz malowniczo położone na brzegu dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Dom letniskowy został zaprojektowany tak, aby wykorzystać te atuty widokowe. Od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą, przeszkloną lukarnę na piętrze. Wykorzystując spadek działki, poziom parteru oraz zlokalizowanego przed domem tarasu jest wyniesiony w stosunku do otaczającego terenu.

Wnętrze domu jest bardzo proste i funkcjonalne. Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienna z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny – schody pośrodku oraz trzy pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne.

Dom letniskowy nad jeziorem Czorsztyńskim z widokiem zapierającym dech w piersiach to projekt studia Exterio. Projekt i realizacja wnętrz: Hola Grupa projektowa. Więcej na: www.hola-design.pl i www.exterio.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci