Wiktoriański dom z duszą pasjonatów sztuki i muzyki

Wizyta w Bushfield Residence, wiktoriańskiej posiadłości w Dublinie, to prawdziwa podróż w przeszłość pełna barwnych akcentów współczesności. Renowacji wybudowanego w 1913 roku budynku podjęła się irlandzka projektantka Róisín Lafferty. Zabytkową część uzupełniła również nowoczesna dobudówka mieszcząca kuchnię i jadalnię, za której projekt odpowiadali architekci ze studia Noji architects.

Właściciele dwupiętrowego budynku z klimatyczną fasadą z czerwonej cegły to pasjonaci sztuki i muzyki. Zależało im na odświeżeniu wnętrza, ale również dodaniu mu więcej wigoru. Wyzwania podjęła się młoda, wielokrotnie nagradzana projektantka Róisín Lafferty, która wykorzystując potencjał domu, zdecydowała się na zastosowanie kontrastów zarówno w kontekście geometrii pomieszczeń jak i zestawień kolorów. Tak oto miękkie łuki starej części łączą się z ostrymi kątami w nowo utworzonej przestrzeni. Ciemne wnętrze rozjaśniły natomiast śmiałe połączenia kolorów, od różu po zieleń, sprawiając, że każde pomieszczenie to osobna, intrygująca historia.

Mając na uwadze historyczny rodowód wnętrza zadbano o skrupulatne odświeżenie oryginalnej stolarki. Drewniane, rzeźbione panele niemal całkowicie zastąpiły ściany ukrywając niezbędny w każdym domu składzik, a jednocześnie kontynuując graficzny motyw pozostałych pomieszczeń. Z drewnem doskonale korespondują miedziane akcenty dodające wnętrzu szlachetności. Do klasycznej wiktoriańskiej elegancji nawiązują natomiast wykorzystane gobeliny, dywany i miękkie tkaniny tworzące ciepłą, domową atmosferę.

W przypadku materiałów ciepło drewna odbija się echem w złocistych refleksach mosiądzu, który pojawia się tu i ówdzie, by upiększyć całość kompozycji. Współczesny ślad pozostawiają wykończenia i metaliczne akcenty, złagodzone przez gobeliny, dywany i tkaniny, które przenikają każde otoczenie z poczuciem komfortu. Tutaj każdy wybór ma obejmować wyraźny, emocjonalny projekt, w którym właściciele domów wraz z projektantem nadawali osobistego ducha przestrzeniom i przedmiotom, przekształcając klasyczną wiktoriańską elegancję w intymną opowieść, którą można odkryć.

Więcej na: www.kingstonlaffertydesign.com

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki