Monolit na skraju jeziora

Casa Mi projektu Daluz González Architekten to ogromna, trzypiętrowa willa na obrzeżach Zurychu. Rozpościera się na prawym brzegu Jeziora Zuryskiego u podnóża Alp Glarneńskich. Ten rejon Szwajcarii zwany jest Złotym Wybrzeżem – zarówno ze względu na słoneczną pogodę, jak i ekskluzywną okolicę

Dom odważnie wznosi się nad stromo nachyloną krawędzią terenu – radykalne linie ultranowoczesnej bryły kontrastują z idyllicznym otoczeniem. W betonowych blokach umieszczono ogromne przeszklone okna z widokiem na jezioro, które jest ważnym punktem odniesienia w tym projekcie. Można je zobaczyć z każdego pomieszczenia – i z przestrzeni wspólnych, i z prywatnych pokoi.

– Woda zapewnia mieszkańcom ciszę i spokój, idealny stan umysłu, a panoramiczny krajobraz perfekcyjnie kadrują tu otwory okienne – wyjaśniają projektanci ze studia Daluz González Architekten.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Wnętrze budynku liczącego ponad 700 m kw. uderza skalą i światłem, które rozjaśnia otwarte przestrzenie połączone szerokimi klatkami schodowymi. Pomieszczenia dynamicznie przechodzą jedno w drugie, co jeszcze dodaje architekturze ekspresji i rozmachu.

Bryła budynku podzielona jest na dwie części – każde piętro ma określoną funkcję. Podczas gdy od strony jeziora panoramiczne okna kondygnacji mieszkalnych szczodrze otwierają się na południowy zachód, elewacja z drugiej strony jest bardziej introwertyczna, zamknięta blokiem lekko pigmentowanego betonu. Pierwsza część, usytuowana nad zboczem i wystająca ponad taflą wody, stoi pośrodku działki prostopadle do jeziora. Przestrzenie ogólnodostępne ustawiono w następującej kolejności: wejście, salon, biblioteka, kuchnia i jadalnia.

Pomieszczenia są także lekko podniesione na różnych poziomach, dzięki czemu z każdego pokoju roztacza się widok na jezioro, niezależnie od jego położenia.

Odległy malowniczy krajobraz alpejski także można obserwować pod różnymi kątami, z niemal każdego punktu domu. Przestronne klatki schodowe i otwarte przestrzenie robią wręcz monumentalne wrażenie.

Daluz Gonzalez Architekten i ich Casa Mi

Druga część budynku jest umieszczona poniżej poziomu gruntu. Okno, które z zewnątrz wygląda jak zakamuflowana szczelina, wpuszcza do środka naturalne światło. Otwarta konstrukcja wnętrz pozwala ponadto na zintegrowanie otaczającej przyrody – ze względu na położenie na skraju posesji basen zewnętrzny wygląda jak przedłużenie jeziora.

– Nasza idea od początku była bardzo jasna: Casa Mi ma być betonowym obiektem. Oczywiście mówimy o betonie specjalnym, wysokiej jakości, o bardzo specyficznym odcieniu. Użyliśmy tylko szlachetnych materiałów, żadna imitacja nie zostałaby zaakceptowana. Chcieliśmy, aby kolor i faktura były takie same wewnątrz i na zewnątrz, tak by dom wyglądał jak rzeźba wyciosana z jednego bloku kamienia.

Takiej koncepcji nie dało się zastosować dosłownie, ale ta mocna idea kierowała wszystkimi decyzjami dotyczącymi kolorów, tekstur i materiałów przez cały proces budowy. Zależało nam na stworzeniu neutralnej i zrównoważonej atmosfery we wnętrzu – podkreślają Daluz González Architekten.

Dla centralnej i najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni w domu, przeznaczonej dla rodziny i gości, studio architektoniczne we współpracy z Poliform zaprojektowało trzy duże czarne meble – z trzech różnych materiałów do trzech różnych funkcji: czarną skórzaną sofę, stół z czarnego marmuru marquina i kuchnię z czarnego szkła.

Szary odcień beżu dominuje zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Ściany i sufity powstały z gipsu, podłoga z trawertynu, a do wykonania szaf i podłóg w sypialniach użyto drewna w delikatnym kolorze.

Wszystkie łazienki są ciemnoszare i czarne, kontrastując z jasnymi kolorami przestrzeni wspólnych i pokoi.

 

Daluz Gonzalez Architekten

Daluz González Architekten

Biuro architektoniczne z siedzibą w Zurychu założone w 2007 roku przez hiszpańskich architektów Rubéna Daluza i Juana Gonzáleza. Otrzymali oni kilka ważnych nagród, takich jak Best Architects 17 i Best Architects 19. Casa Mi to jeden z ich najnowszych projektów, zrealizowany we współpracy z Poliform Contract, marką stworzoną przez firmę meblową Poliform, która oferuje kompleksowe rozwiązania projektowe dla rezydencji i przestrzeni publicznych. www.daluzgonzalez.ch

Poliform Contract

Marka stworzona przez firmę meblarską Poliform. Opracowuje projekty z najważniejszymi pracowniami architektonicznymi i wnętrzarskimi w Europie, Ameryce i Azji. Współpracując z projektantami, firma dostosowuje wymiary i wykończenia swoich standardowych mebli, a także tworzy na zamówienie okna, oświetlenie oraz wyposażenie łazienki, koordynując dodatkowo pracę specjalistycznych ekip.  www.poliform.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom, który patrzy

Dom, który patrzy

Zurych | 3 stycznia 2024

Odwiedzamy arch. Annę Jach i jej szwajcarski dom z ruchomym okiem na fasadzie

Podmiejska jaskinia

Podmiejska jaskinia

Kuala Lumpur | 31 października 2021

Fabian Tan zadziwia odważnym projektem domu w rodzinnej Malezji