Monolit na skraju jeziora

Casa Mi projektu Daluz González Architekten to ogromna, trzypiętrowa willa na obrzeżach Zurychu. Rozpościera się na prawym brzegu Jeziora Zuryskiego u podnóża Alp Glarneńskich. Ten rejon Szwajcarii zwany jest Złotym Wybrzeżem – zarówno ze względu na słoneczną pogodę, jak i ekskluzywną okolicę

Dom odważnie wznosi się nad stromo nachyloną krawędzią terenu – radykalne linie ultranowoczesnej bryły kontrastują z idyllicznym otoczeniem. W betonowych blokach umieszczono ogromne przeszklone okna z widokiem na jezioro, które jest ważnym punktem odniesienia w tym projekcie. Można je zobaczyć z każdego pomieszczenia – i z przestrzeni wspólnych, i z prywatnych pokoi.

– Woda zapewnia mieszkańcom ciszę i spokój, idealny stan umysłu, a panoramiczny krajobraz perfekcyjnie kadrują tu otwory okienne – wyjaśniają projektanci ze studia Daluz González Architekten.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Wnętrze budynku liczącego ponad 700 m kw. uderza skalą i światłem, które rozjaśnia otwarte przestrzenie połączone szerokimi klatkami schodowymi. Pomieszczenia dynamicznie przechodzą jedno w drugie, co jeszcze dodaje architekturze ekspresji i rozmachu.

Bryła budynku podzielona jest na dwie części – każde piętro ma określoną funkcję. Podczas gdy od strony jeziora panoramiczne okna kondygnacji mieszkalnych szczodrze otwierają się na południowy zachód, elewacja z drugiej strony jest bardziej introwertyczna, zamknięta blokiem lekko pigmentowanego betonu. Pierwsza część, usytuowana nad zboczem i wystająca ponad taflą wody, stoi pośrodku działki prostopadle do jeziora. Przestrzenie ogólnodostępne ustawiono w następującej kolejności: wejście, salon, biblioteka, kuchnia i jadalnia.

Pomieszczenia są także lekko podniesione na różnych poziomach, dzięki czemu z każdego pokoju roztacza się widok na jezioro, niezależnie od jego położenia.

Odległy malowniczy krajobraz alpejski także można obserwować pod różnymi kątami, z niemal każdego punktu domu. Przestronne klatki schodowe i otwarte przestrzenie robią wręcz monumentalne wrażenie.

Daluz Gonzalez Architekten i ich Casa Mi

Druga część budynku jest umieszczona poniżej poziomu gruntu. Okno, które z zewnątrz wygląda jak zakamuflowana szczelina, wpuszcza do środka naturalne światło. Otwarta konstrukcja wnętrz pozwala ponadto na zintegrowanie otaczającej przyrody – ze względu na położenie na skraju posesji basen zewnętrzny wygląda jak przedłużenie jeziora.

– Nasza idea od początku była bardzo jasna: Casa Mi ma być betonowym obiektem. Oczywiście mówimy o betonie specjalnym, wysokiej jakości, o bardzo specyficznym odcieniu. Użyliśmy tylko szlachetnych materiałów, żadna imitacja nie zostałaby zaakceptowana. Chcieliśmy, aby kolor i faktura były takie same wewnątrz i na zewnątrz, tak by dom wyglądał jak rzeźba wyciosana z jednego bloku kamienia.

Takiej koncepcji nie dało się zastosować dosłownie, ale ta mocna idea kierowała wszystkimi decyzjami dotyczącymi kolorów, tekstur i materiałów przez cały proces budowy. Zależało nam na stworzeniu neutralnej i zrównoważonej atmosfery we wnętrzu – podkreślają Daluz González Architekten.

Dla centralnej i najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni w domu, przeznaczonej dla rodziny i gości, studio architektoniczne we współpracy z Poliform zaprojektowało trzy duże czarne meble – z trzech różnych materiałów do trzech różnych funkcji: czarną skórzaną sofę, stół z czarnego marmuru marquina i kuchnię z czarnego szkła.

Szary odcień beżu dominuje zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Ściany i sufity powstały z gipsu, podłoga z trawertynu, a do wykonania szaf i podłóg w sypialniach użyto drewna w delikatnym kolorze.

Wszystkie łazienki są ciemnoszare i czarne, kontrastując z jasnymi kolorami przestrzeni wspólnych i pokoi.

 

Daluz Gonzalez Architekten

Daluz González Architekten

Biuro architektoniczne z siedzibą w Zurychu założone w 2007 roku przez hiszpańskich architektów Rubéna Daluza i Juana Gonzáleza. Otrzymali oni kilka ważnych nagród, takich jak Best Architects 17 i Best Architects 19. Casa Mi to jeden z ich najnowszych projektów, zrealizowany we współpracy z Poliform Contract, marką stworzoną przez firmę meblową Poliform, która oferuje kompleksowe rozwiązania projektowe dla rezydencji i przestrzeni publicznych. www.daluzgonzalez.ch

Poliform Contract

Marka stworzona przez firmę meblarską Poliform. Opracowuje projekty z najważniejszymi pracowniami architektonicznymi i wnętrzarskimi w Europie, Ameryce i Azji. Współpracując z projektantami, firma dostosowuje wymiary i wykończenia swoich standardowych mebli, a także tworzy na zamówienie okna, oświetlenie oraz wyposażenie łazienki, koordynując dodatkowo pracę specjalistycznych ekip.  www.poliform.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom, który patrzy

Dom, który patrzy

Zurych | 3 stycznia 2024

Odwiedzamy arch. Annę Jach i jej szwajcarski dom z ruchomym okiem na fasadzie

Podmiejska jaskinia

Podmiejska jaskinia

Kuala Lumpur | 31 października 2021

Fabian Tan zadziwia odważnym projektem domu w rodzinnej Malezji