Open space poznańskiej architektki

Mieszkanie zaprojektowane przez MaKa Architekci to hołd dla minimalizmu i ponadczasowego wzornictwa oraz ukłon dla dyskretnego eklektyzmu. 

Projekt zakładał od samego początku wyburzenie ścian i pełne otwarcie przestrzeni. W 100-metrowym mieszkaniu współwłaścicielki MaKa Architekci Marty Krzekotowskiej, wytyczono blisko 90. metrowy open space, którym znalazły się nie tylko kuchnia i salon, ale także sypialnia. Pozostałe 10m2 zostało podzielone między łazienkę i pomieszczenie gospodarcze.

Taka elastyczna i łatwo modyfikowalna przestrzeń doskonale sprawdza się przy aktywnym życiu w centrum miasta jej dwójki mieszkańców.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Ramą dla projektu były surowe, żelbetowe ściany konstrukcyjne, które już na etapie budowy pozostawiono nieotynkowane. Stalowa belka przecinająca kuchnię została pomalowana na czarno. Komplementują ją pionowe grzejniki marki Vasco, w zbliżonym kolorze. Te industrialne elementy zostały uzupełnione jasnoszarą cienkowarstwową posadzką betonową, która koresponduje z malowanymi na ten sam odcień licznymi oknami.

W takim kontekście duża, biała, monolityczna wyspa kuchenna stanowi serce domu. Kontrastowa do niej czarna magnetyczno-kredowa płaszczyzna skrywa funkcjonalne półki na ulubione kubki. Wtóruje im oszczędna w swojej formie i modułowa sofa od BoConcept.

Sprowadzona do podstawowych kolorów i form minimalistyczna baza jest ocieplona płaszczyznami naturalnego drewna w kuchni, sypialni oraz holu, a także drewnianym blatem stołu  marki Take me home.

Osobistego charakteru dodają eklektyczne meble i dekoracje takie, jak: regał z drewnianego czółna z Polinezji, ponad 100letnie pianino, drewniane malowane także na czarno krzesła TON, które są pamiątką po ojcu stolarzu, oraz tablica „cukiernia”, która przywodzi właścicielce wspomnienia o dziadku i jego pierwszej cukierni.

Ręcznie malowane drzewo na ścianie i drzwiach wykonała poznańska artystka Olga Kobylańska. Plakat jest autorstwa znanego fotografa Szymona Brodziaka. 

maKa architekci

Jako uzupełnienie otwartej przestrzeni w mieszkaniu znajduje się biało-czarna minimalistyczna łazienka  prawdziwą oazą spokoju. Zaprojektowano tutaj na całą szerokość pomieszczenia prysznic typu walk-in z dużą deszczownicą. Czarna żywiczna podłoga kontrastuje z wykończonymi także żywicą, białymi ścianami oraz piękną, stalową, minimalistyczną umywalką, która wydaje się delikatnie unosić nad dużym białym blatem z ukrytą szufladą.  

maKa architekci

Butikowa pracownia architektoniczna założona przez Martę Krzekotowską i Magdalenę Bulińską w 2012r. w Poznaniu. Projektantki zdobywały doświadczenie studiując i pracując we Francji i Danii. MaKa specjalizują się w projektach domów jednorodzinnych i ich wnętrz. Wyróżnia ich kompleksowość – biuro prowadzi cały proces projektowy i budowlany. Ich estetyczna filozofia opiera się na wierze, że w projektach chodzi o detale, a swojego architekta wnętrz naprawdę trzeba lubić.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: