Czeski design rośnie w siłę. Sprawdzamy, które marki warto mieć na oku!

Precyzja, wysokiej klasy rzemiosło i poczucie humoru to rzeczy, które charakteryzują czeski design. Często dryfuje on na pograniczu sztuki i rzemiosła, wyraźnie odnosząc się do funkcjonalizmu i własnej historii. Choć Czechy słyną ze szkła i porcelany, długą tradycję mają tu także biżuteria i zabawki, zwłaszcza drewniane.

Sprawdzamy, co słychać za naszą południową granicą.

Lexová & Smetana

www.lexovasmetana.cz

Twórczy duet Lexová & Smetana od 2018 roku zajmuje się projektowaniem przedmiotów, aranżowaniem wnętrz i witryn sklepowych oraz małą architekturą. Nowość w ich portfolio – kolekcja czterech stolików kawowych Swell – potwierdza zamiłowanie duetu do rzemiosła. Wielopoziomowe formy powstały dzięki połączeniu ręcznie giętej sklejki oraz litego drewna jesionowego.

Lenka Kerlicka

www.lenkakerlicka.com

Historia projektantki nadaje się na hollywoodzki film. Dopiero gdy zdecydowała się zmienić bieg swojego życia i porzuciła studia pedagogiczne, aby realizować wielką pasję do biżuterii, dowiedziała się, że jest potomkiem jednego z wybitnych rodów praskich złotników, sięgającego 1790 roku. Od 2012 roku rozwija 27JEWELRY, markę jubilerską, która koncentruje się na ręcznie robionej eleganckiej biżuterii ślubnej i na specjalne okazje w organicznych i odważnych kształtach.

czeski design

Mood Indigo

@natalie.costantino @aneta.honzova

Dwie młode projektantki Natálie Costantinová i Aneta Honzová stworzyły serię wazonów łączących element zabawy ze stereotypową formą. Szlachetne kryształowe naczynia pokryte są kolorem za pomocą przemysłowej techniki flokowania. Powstały gradient i niezwykła faktura pozwalają osadzić tradycyjne naczynia w kontekście współczesnego designu.

czeski design

Mikolášková & Drobná 

@mikolaskovadrobna

Covidowa izolacja, choć przytłaczająca, okazała się motorem do powstania wielu nowych projektów. Dokładnie tak było w przypadku Kristýny Mikoláškovej i Terezy Drobnej, które postanowiły poprawić koloryt domowej codzienności za sprawą barwnych akcesoriów. W skład stworzonej przez nie kolekcji wchodzą m.in. podpórki pod książki i stoliki, ale również seria szklanych waz, która powstała we współpracy z marką Preciosa Lighting.

czeski design

Panoply

www.panoply.cz

Czasem warto porzucić designerską wyniosłość i pozwolić sobie na odrobinę fantazji i dziecięcej radości. Dokładnie z takiego założenia wyszły Katka Javůrková i Michaela Labudová, założycielki marki Panoply, tworzące z papieru niezwykłe instalacje w formie girland lub rzeźb do samodzielnego wykonania. Wszystkie projekty powstają przy tym z myślą o odpowiedzialnym projektowaniu – żaden element, łącznie z opakowaniem, nie jest tu zbędny, a granice możliwości wyznacza jedynie wyobraźnia.

Tititi

www.tititi.cz

Produkcja drewnianych zabawek jest silnie zakorzeniona w historii czeskiego designu. Tereza Talicová, założycielka marki Tititi, inspirację czerpie z projektów, które powstawały w pierwszej połowie XX wieku. Ręczne wykonanie sprawia, że dziecięce figurki urastają do rangi rzemieślniczych unikatów.

Scent Roche

www.scentroche.com

Kateřina Šantrochová, założycielka marki i kompozytorka, zajmuje się nie tylko tworzeniem niszowych perfum inspirowanych muzyką, ale również ich fascynujących opraw. Wazony zapachowe, które zaprojektowała we współpracy z Elišką Monsportovą, bazują na japońskiej technice łączenia olejków eterycznych i drewna. Flakon napełnia się 30 mililitrami zapachu, a potem nakłada drewniany zakraplacz. Zapachy można mieszać niczym magiczne eliksiry, tworząc jedyne w swoim rodzaju perfumy.

Ľubomír Ontkóc

www.ontkoc.sk

Działający w Pradze projektant i ceramik szczególnie upodobał sobie pracę z granitem oraz innymi skałami. W swoich twórczych eksperymentach łączy je z ceramiką i porcelaną, poszukuje nowych możliwości i bada ich granice. Nie zapomina przy tym o funkcjonalności, dzięki czemu stworzone przez niego przedmioty cechuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale także użyteczność.

USSPA

www.usspa.cz

Wanny z hydromasażem i baseny produkowane przez tę czeską markę, w której zamiłowanie do komfortowego relaksu przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, z ojca na córkę, cieszą się popularnością na całym świecie. Wyróżniają się funkcjonalnością, rozwiązaniami technologicznymi oraz efektownym wzornictwem.

szkło Lasvit

Lasvit

www.lasvit.com

Czeska marka, zajmująca się produkcją niestandardowych instalacji oświetleniowych i obiektów szklanych, postawiła sobie za cel, aby nowa seria Art Wall zapewniła artystyczną atmosferę w każdej przestrzeni: od mieszkania, przez biuro i restaurację, po hotel. „Gobeliny ze szkła artystycznego”, jak określa je producent, mają estetycznie i funkcjonalnie dzielić przestrzeń, tłumić dźwięki i kreować atmosferę wnętrza.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!