Archetypowy dom w Karkonoszach

Piękne i rozległe widoki na górską okolicę a wśród nich nowoczesna chata. To czeskie Karkonosze z prostą i archetypową konstrukcją domu projektu studia ADR. Dom w Karkonoszach urzeka prostotą, nowoczesnością, ale i tym jak wkomponował się w przepiękne otoczenie. Równie ciekawie wyglądają wnętrza autorstwa studia Formafatal.

Wybierając się na pieszą wycieczkę ze Szpindlerowego Młyna w kierunku Przełęczy Karkonoskiej co rusz mijamy stare górskie chaty. To na ogół pozostałości po czasach kiedy mieszkali tu Niemcy. W pewnym momencie między drzewami dostrzec można dom, który niby przypomina budynki jakich wiele. Jest jednak nowy i nieco odstaje formą od innych chat. Nie stanowi jednak dla górskiego pejzażu żadnego nieprzyjemnego zgrzytu. Wkomponował się w otoczenie i nie stara się nad nim zapanować.

Zadaniem architektów było stworzenie obiektu rekreacyjnego, który umożliwi spędzanie czasu wolnego zarówno latem, jak i zimą. Budynek miał doskonale wkomponować się w krajobraz, szanować lokalną architekturę, ale nie być jej kopią.

Dom w Karkonoszach z szacunkiem dla miejscowej architektury

Otaczający teren jest nachylony i opadający dość stromo w dolinę, a działka znajduje się na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza. Dom w Karkonoszach zaprojektowano jako parterowy, ale za to z użytkowym poddaszem. Konstrukcja składa się z dwóch podstawowych brył. Główna ma kształt prostokąta o wymiarach około 15 × 10 metrów i jest pokryta dwuspadowym dachem. Druga bryła to parter z płaskim dachem. Obie części doskonale korespondują ze sobą.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Na parterze, w części pod główną bryłą, znajduje się przestrzeń dzienna z kuchnią i jadalnią, pomieszczenia techniczne domu oraz miejsca do relaksu. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki i oddzielna toaleta. Główna sypialnia posiada loggię zorientowaną na północ.

Architekci domu w Karkonoszach zadecydowali, by elewacje budynku wykonać głównie z drewna modrzewiowego. Materiałem pokrycia dwuspadowego dachu jest aluminium z widocznymi szwami. To dość charakterystyczny element dla tej okolicy. Podstawa budynku wykonana jest z kamienia, charakterystycznego dla regionu. Otaczający teren pozostaje praktycznie nietknięty, co pozwala domowi naturalnie wtopić się w górską łąkę.

Paleta materiałów wykończenia wnętrza jest dość prosta. Architekci Formafatal zdecydowali się głównie na drewno, w tym panele z odkorowanymi krawędziami, czarna blacha stalowa, nieoszlifowana perforowana blacha metalowa, tynk cementowy… Klienci zdobyli kilka pięknych masywnych desek. To z nich powstał choćby blat stołu jadalnianego.

Dość surowa łazienka podoba się dzięki zastosowaniu jaśniejszych powierzchnie tynku i ciemnych betonowych umywalek. Wszystko podkreślono drewnianymi detalami. Całości dopełniają piękne widoki widziane za oknem. Ciekawie wygląda też balustrada schodów. Wykonano ją z perforowanej blachy stalowej. Ta zresztą pojawia się i w konstrukcji piętrowych łóżek w sypialni.

Wnętrze zaprojektowało studio Formafatal architektki Dagmary Stepanovej. Zespół składa się z architektów, projektantów ale i scenografów. Team tworzy przestrzenie publiczne, w których ludzie czują się przytulnie, oraz domy, które są szyte na miarę potrzeb klienta.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata