Szklany Dom istnieje!

Szklany dom, utopijna koncepcja Stefana Żeromskiego, stał się rzeczywistością w miejscowości Nový Bor w północnych Czechach. Za projekt siedziby Lasvit, połączony z odrestaurowaniem dwóch budynków z końca XVIII wieku, odpowiadało praskie studio Ov-a Architekti.

Połączenie tradycji z nowoczesnością trafnie oddaje wartości przyświecające Lasvit, czeskiemu wytwórcy szkła. Założona w 2007 roku, przez Leona Jakimiča, marka zasłynęła niezwykle wyrafinowanym łączeniem szklarskiego dziedzictwa z nowoczesnymi metodami. Tym bardziej zrozumiały jest wybór Novego Boru na miejsce nowej siedziby marki, jako miasta które od pokoleń związane było z przemysłem szklanym.

– Dwa tradycyjne domy z 1792 roku służyły niegdyś jako warsztaty szklarskie. W ciągu ostatnich dwóch stuleci przeszły wiele rekonstrukcji, a po ostatniej, w 1985 roku, zostały w nienajlepszym stanie – zauważa architekt Štěpán Valouch. – Naszym głównym celem stało się przywrócenie budynkom ich oryginalnego wyglądu, co osiągnęliśmy usuwając dodatkowe warstwy styropianu i pozbywając się betonowych dobudówek. Zaprojektowaliśmy również nowy budynek, który odzwierciedla wybitne umiejętności współczesnych czeskich szklarzy.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Zabytkowe budynki uzupełniono kolejnymi dwoma bryłami o podobnej wielkości i kształcie, tak aby stworzyły harmonijną całość. Pierwszy z nich, wykonany ze szkła, mieści w sobie kawiarnię na parterze oraz archiwum i salę konferencyjną na piętrze. Do stworzenia niezwykłej elewacji wykorzystano ponad 1400 niestandardowych szklanych płytek. Każda z nich ma osiem milimetrów grubości a całość waży aż 14 ton. Myśląc o przyszłości, opracowano również specjalny system umożliwiający ich usunięcie i ponowne użycie w innym projekcie.

Drugi budynek, w kształcie archetypowego domu, dla kontrastu pokryto w całości czarnymi, metalowymi płytkami. To w nim mieści się czterokondygnacyjne miejsce do ekspozycji i testowania produktów – żyrandoli i rzeźb, których waga wynosi nawet do pięciu ton. Kształt i fakturę płytek pokrywających oba budynki zaczerpnięto z architektonicznych tradycji regionu, gdzie domy były pokryte gontem łupkowym. 

Lasvit zamierza wybudować na tym terenie jeszcze dwa kolejne budynki. W jednym z nich znajdzie się publiczna kawiarnia i kolejne biura, natomiast przeznaczenie ostatniego nie zostało jeszcze ustalone.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szklany spektakl pełen bestii, antybohaterów i złośliwych stworzeń [zdjęcia]

Gabinet strachu

Mediolan | 17 maja 2018

Szklany spektakl pełen bestii i antybohaterów [zdjęcia]

Czesko i sielsko

Czesko i sielsko

Praga | 7 stycznia 2015

Jan Plecháč i Henry Wielgus dla marki Lasvit.

Designblok. Festiwal stary ale jary [zdjęcia]

Stary ale jary

praga | 20 października 2014

Designblok to najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej.