Bogdan Kulczyński laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich 2022

Bogdan Kulczyński został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich 2022, najważniejszego polskiego wyróżnienia w świecie architektury. W uzasadnieniu kapituły zwrócono uwagę na wyjątkową dbałość o najwyższej klasy rzemiosło projektanta i innowacyjne koncepty, a także szczególne podejście do architektury jako sztuki.

Stowarzyszenie Architektów Polskich od 1966 roku przyznaje Honorową Nagrodę dla architektów. Jest to najbardziej zaszczytne wyróżnienie dla polskich projektantów. Trafia ono do wybitnych twórców tworzących dziedzictwo kulturowe.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Bogdan Kulczyński z prestiżowym odznaczeniem

Tegoroczna kapituła decydująca o przyznaniu wyróżnienia Stowarzyszenia Architektów Polskich składała się z wcześniejszych laureatów – Ewy Kuryłowicz, Jacka Lenarta, Zbigniewa Reszki, Bolesława Stelmacha. Miejsce przewodniczącej zajęła natomiast Agnieszka Kalinowska-Sołtys piastująca stanowisko prezesa SARP. Grono cenionych twórców postanowiło uhonorować Bogdana Kulczyńskiego za jego wyjątkowe podejście do architektury jako dziedziny sztuki. Co więcej, w uzasadnieniu tego wyboru podkreślono jego mistrzowską dbałość o każdą realizację i niepowtarzalne pomysły w nowoczesnym duchu. Wszystko to sprawiło, że projektant w znaczącym stopniu przyczynił się do wielu osiągnięć polskiego projektowania.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2022 odbędzie się 2 grudnia 2022 roku w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie przy ulicy Foksal 2. Będzie to także niezwykła okazja do tego, aby bliżej przyjrzeć się niezwykłym pracom Kulczyńskiego. Podczas ceremonii zostanie otwarta wystawa prezentująca dorobek wyróżnionego architekta.

Bogdan Kulczyński

Nieoceniony wpływ Kulczyńskiego na polską kulturę

Bogdan Kulczyński zajmuje się projektami willi, kompleksów biurowych, wielorodzinnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. W swoim dorobku ma innowacyjne projekty zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce.

Zielona przystań na Saskiej Kępie

Wiele z jego realizacji stało się elementami rozpoznawczymi stolicy i innych miast. Można tu wspomnieć między innymi o bramie wejściowej stołecznego ZOO, domu towarowym w dawnym Urzędzie Cenzury przy Mysiej 3, Centrum Olimpijskim, Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie czy też rewitalizacji wielu zabytkowych kamienic. Już wcześniej jego działalność została wyróżniona nagrodą „Piękniejsza Polska”, przyznawanej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tworzeniem angażuje się w organizowanie światowych wystaw. Architekt od ponad 30 lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt. Razem ze swoją córką Joanną Kulczyńską-Dołowy, która obecnie współtworzy firmę i odpowiada za projekty wnętrz w pracowni, stawiają na nietuzinkowe pomysły i nowatorskie rozwiązania.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: