Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP, uznaną za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną, została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.

Kapituła tegorocznej edycji Honorowej Nagrody SARP składała się z laureatów lat ubiegłych: Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy, Zbigniewa Maćkowa oraz prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego. Prof. Ewę Kuryłowicz wyróżniono za twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów, wielowymiarową społeczną aktywność oraz głos w dyskusji środowiskowej o architekturze dzisiejszej.

– Bardzo dziękuję za tę niezwykle prestiżową nagrodę, którą traktuję jako wyraz uznania dla kobiet architektek – mówi prof. Ewa Kuryłowicz.

Dodaje również: – Odgrywamy na scenie architektonicznej wiele ról i wszystkie z nich są emanacją naszego kobiecego punktu widzenia, który wraz z męskim daje potencjał współtworzenia harmonijnego świata. W architekturze widoczne jest to w sposób szczególnie ważny i istotny dla wszystkich. Wyróżnienie to pokazuje, że nie ma możliwości cofnięcia procesu pełnoprawnego udziału kobiet w życiu publicznym, jako samodzielnych i wolnych w każdym aspekcie członkiń nowoczesnego społeczeństwa.

Ewa Kuryłowicz

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Faculty of Architecture na Iowa State University. Z Politechniką Warszawską związana jest do dziś jako profesor w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest również recenzentką wielu prac doktorskich i habilitacyjnych; promotorką ponad 150 dyplomów magisterskich inżynierskich, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane. Należy też do prekursorów nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach. 

Prywatnie żona Stefana Kuryłowicza (1949-2011), od 2011 jako generalny projektant jest wiceprezesem w pracowni Kuryłowicz & Associates.  W 2013 roku powołała do życia Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Wyróżnienie jest przyznawane od 1966 przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i uznawane za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 10 grudnia 2021 r., w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również otwarcie wystawy prezentującej dorobek tegorocznej laureatki.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

To nie walet, lecz as!

To nie walet, lecz as!

Wrocław | 15 stycznia 2024

Dom studencki autorstwa Kuryłowicz & Associates. Odwiedzamy Wrocław Fabryczną