Światowi architekci banują Rosję!

Znani architekci dla Ukrainy! Słynne pracownie wzywają do natychmiastowego zakończenia brutalnego ataku na Ukrainę i kończą współpracę z Rosją!

Narodowy Związek Architektów Ukrainy wzywa Międzynarodowy Związek Architektów do usunięcia z organizacji Związku Architektów Rosji. Ci (6500 rosyjskich architektów i urbanistów) podpisali list otwarty potępiający inwazję, żądając natychmiastowego zakończenia brutalnej wojny. Tymczasem brytyjskie pracownie architektoniczne David Chipperfield Architects i Zaha Hadid Architects, a także holenderskie MVRDV ogłosiły, że wycofują się z projektów w Rosji.

Wierzymy w dialog i pokój

Pracownia z Rotterdamu, MVRDV pracowała tam obecnie nad pięcioma projektami. Architekci oświadczyli jednak, że są solidarni ze wszystkimi, którzy sprzeciwiają się tej wojnie i protestują przeciwko niej. – Jako architekci i urbaniści pracujemy w wielu krajach, aby coś zmienić i całym sercem wierzymy w międzynarodowy dialog i pokój – napisali w oświadczeniu.

– Zatrzymaliśmy nasze rosyjskie projekty, chociaż oznacza to dla nas, że musimy przestać współpracować z ludźmi, których znamy od lat i którzy są oddani sprawie wprowadzania do Rosji międzynarodowej perspektywy i współpracy. MVRDV było obecnie w trakcie realizacji m in. ogromnego kompleksu z luksusowymi apartamentami – Red7, urbanistycznego planu miejskiego w Petersburgu oraz renowacji dużego kompleksu architektonicznego w mieście Krasnodar.

Studio z Rotterdamu dodaje, że inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego, wpłynęła na jego projekty także na Ukrainie. Dwa ukraińskie projekty: urbanistyka i prywatny dom w Kijowie, wstrzymano bezpośrednio z powodu inwazji.

– Nasze projekty na Ukrainie zostały niestety wstrzymane przez okrucieństwa wojny – potwierdzają. – Zaraz po rozpoczęciu inwazji zaczęliśmy kontaktować się z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami, wspieramy ich i staramy się pozostać w kontakcie.

Architekci dla Ukrainy
Kompleks Red7, projektu MVRDV, zaplanowano na 52 000 m kw. Znajdują się w nim luksusowe apartamenty, centrum sportowe, elastyczne miejsca pracy, przestrzeń eventowa oraz taras widokowy. Zdjęcie: materiały prasowe

Architekci dla Ukrainy

David Chipperfield także rezygnuje z rosyjskich projektów, w tym z renowacji budynku Centralnego Telegrafu – moskiewskiego zabytku architektury i podkreśla, że jego klienci rozumieją tę decyzję.

– Biorąc pod uwagę inwazję na Ukrainę oraz przy pełnym zrozumieniu i wsparciu naszych klientów, firma David Chipperfield Architects podjęła decyzję o zawieszeniu wszelkich prac w Rosji. Potępiamy działania Putina i rosyjskiego rządu oraz solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami. Wierzymy w dialog, otwartość i zaangażowanie; wartości, które są bezpośrednio przeciwne toczącej się wojnie. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej tragedii, a nasze myśli są z niewinnymi ofiarami tego nieuzasadnionego działania – deklaruje.
Architekc dla Ukrainy
Projekt miał dotyczyć starannej renowacji budynku Centralnego Telegrafu z 1927 roku, z jednoczesnym wyposażeniem go w nowoczesne standardy. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zawieszamy projekty

Taką samą decyzję podjęli architekci z Zaha Hadid Architects, którzy natychmiastowo zaprzestają prac w tym kraju.

ZHA pracuje w Rosji od czterech dekad i czerpie inspiracje z dzieł rosyjskiej awangardy, a wielu naszych pracowników uczyło studentów architektury na rosyjskich uniwersytetach. Jesteśmy głęboko zszokowani i zasmuceni konfliktem na Ukrainie i zawiesiliśmy nasze dwa trwające projekty w Moskwie. Jest to stacja Klenovy Boulevard 2, która jest budowana w ramach rozbudowy miejskiego systemu metra oraz Sbierbank Technopark w Moskwie. Zakończyliśmy też wszystkie inne zakontraktowane prace we wszystkich projektach w tym kraju – informują.
Architekci dla Ukrainy
Stacja moskiewskiego metra Klenovyj Boulevard 2, proj. Zaha Hadid Architects, Zdjęcie: materiały prasowe

Stajemy w solidarności

W odpowiedzi na inwazję, instytucje na całym świecie okazują solidarność z Ukrainą. Organizacje architektoniczne wydają oświadczenia wspierające Ukrainę, a Narodowy Związek Architektów Ukrainy wzywa Międzynarodowy Związek Architektów do usunięcia z organizacji Związku Architektów Rosji.

– Ci, którzy nie potępiają działań Rosji, popierają je – powiedział w oświadczeniu prezes Narodowego Związku Architektów Ukrainy Ołeksandr Czyżewski.

Royal Institute of British Architects (RIBA) tak komentuje sytuację: – Nasze myśli są ze wszystkimi dotkniętymi rosyjską inwazją na Ukrainę, która niesie przerażające skutki dla społeczności.

W obliczu bezprzykładnej agresji SARP wystosował list solidarności do ukraińskich sąsiadów z Narodowego Związku Architektów Ukrainy. Ponadto Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i Oddział Warszawski SARP buduje bazę osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.

List rosyjskich architektów

Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało list otwarty potępiający inwazję, żądając natychmiastowego zakończenia brutalnej wojny.

– My, architekci i urbaniści Rosji, uważamy za niedopuszczalną inwazję wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy – czytamy w liście. – Kwestie polityczne muszą być rozwiązywane wyłącznie środkami pokojowymi! Wojna nie może być narzędziem polityki w XXI wieku.

List został udostępniony portalowi Dezeen przez rosyjską architektkę Ekaterinę Ulitinę i wciąż rośnie liczba podpisów. Większość architektów, którzy podpisali umowę, mieszka obecnie w miastach w całej Rosji. W liście zaznaczono, że wojna dewaluuje samą istotę działalności architekta i urbanisty, bez względu na to, w jakim kraju się on znajduje. Odbiera prawo ludzi do życia, bezpieczeństwa, spełnienia; do komfortowego i zdrowego środowiska – wszystkich wartości, które leżą u podstaw naszego zawodu.

– Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Można na niego zapracować, poprawiając swój kraj, własny dom. Nie! dla wojny!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W ramach spojrzenia

W ramach spojrzenia

Warszawa | 4 lipca 2023

Maria Bulanda tworzy autorskie okulary inspirowane architekturą