Biuro XXI wieku: nowoczesne technologie w służbie ekologii

24 maja 2024 r. w siedzibie SARP w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone najnowszym trendom w aranżacji przestrzeni biurowych. Wydarzenie zorganizowane przez ARC Interiors, Steelcase i Interface zgromadziło blisko 200 osób, m.in. architektów, przedstawicieli firm meblarskich i producentów materiałów wykończeniowych.

Tematem przewodnim spotkania było „Nowe spojrzenie na przestrzeń biurową – design, nowoczesność, ekologia”. Prelegenci poruszali zagadnienia związane z tworzeniem funkcjonalnych i estetycznych biur, które sprzyjają komfortowi pracy, efektywności i dobremu samopoczuciu pracowników. Podkreślono również rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w aranżacji przestrzeni biurowych.

Głównym punktem spotkania były prezentacje przedstawicieli firm Steelcase i Interface.

Nowoczesne biuro przyszłości

Steelcase, jeden z wiodących producentów rozwiązań do przestrzeni biurowych na świecie, od lat angażuje się w zrównoważony rozwój, osiągając neutralność węglową w 2020 roku.

Ich najnowszy produkt, fotel Karman, jest przykładem innowacyjnego podejścia do ekologii, ergonomii i designu. 

nowoczesne biuro

Jego unikalna konstrukcja składająca się z minimalnej liczby elementów przekłada się na mniej zużytych materiałów, łatwość serwisowania oraz niewielką wagę wynoszącą zaledwie 13 kg. Model ten zapewnia także elastyczność i ergonomiczne wsparcie, dostosowując się do każdego ruchu, co gwarantuje najwyższy komfort pracy i redukcję zmęczenia. Dodatkowo, dla koneserów wizualnych smaczków, specjalnie skonstruowana siatka Intermix sprawia, że fotel zmienia kolor pod wpływem zmian intensywności światła. 

Fotel Karman posiada certyfikaty środowiskowe, takie jak NF Environment i Indoor Advantage™ Gold, potwierdzające jego pozytywny wpływ na środowisko.

Rozwiązania inspirowane naturą

Interface, globalna firma z 50-letnim doświadczeniem na rynku, również prezentował swoje innowacyjne podejście do ekologii. Misją Interface jest osiągnięcie ujemnego śladu węglowego jako przedsiębiorstwa do 2040 roku. 

Wśród nowości zaprezentowano kolekcję płytek wykładzinowych Connected Ethos, inspirowaną naturalnymi formami i kolorami natury. Wykorzystany podkład we wszystkich produktach wykładzinowych CQuest Bio powstał z biokompozytów oraz materiałów z recyklingu, co sprawia, że ślad węglowy Connected Ethos to zaledwie 3.49 CO2 eq./m2, a przy zastosowaniu pokładu CQuest BioX osiąga nawet ujemny ślad węglowy -0.31 CO2 eg./m2. Jest to doskonały przykład, jak estetyka produktów może iść w parze z technologią i nowoczesnym podejściem.

Od roku 1996, ślad węglowy płytek wykładzinowych globalnie spadł o 82%, głównie dzięki przechodzeniu na odnawialne źródła energii, tam gdzie to możliwe, oraz badaniu nowych surowców pochodzących z recyklingu lub bazujących na materiałach biologicznych.

Podczas wydarzenia zaprezentowano również najnowszą kolekcję płytek wykładzinowych, która oficjalną premierę będzie miała pod koniec czerwca. Etched and Threaded, nawiązująca do koncepcji japandi oraz tekstyliów azjatyckich, stanowi kolejny krok w kierunku innowacyjnych rozwiązań i inspirującego designu.

Produkty prezentowane podczas spotkania można obejrzeć w showroomach ARC Interiors w Warszawie i Krakowie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Legenda w nowej odsłonie

Legenda w nowej odsłonie

Racine | 16 lutego 2023

Wracają kultowe meble biurowe Franka Lloyda Wrighta! Pojawią się też inne ikony