Kobieta prezeską Stowarzyszenia Architektów Polskich!

Wiadomość z ostatniej chwili! Agnieszka Kalinowska-Sołtys jest 27. szefem SARP i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Architektka i członkini zarządu w APA Wojciechowski została 24 czerwca wybrana na stanowisko prezeski Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Po raz pierwszy w 88-letniej historii Stowarzyszenia Architektów Polskich, funkcję tę będzie pełnić kobieta. Agnieszka Kalinowska-Sołtys od 2021 roku była w SARP przewodniczącą zespołu ds. zrównoważonej architektury w Global Compact Network Poland. Po raz pierwszy w 88-letniej historii Stowarzyszenia Architektów Polskich, funkcję tę będzie pełnić kobieta. 

„To dla Ciebie wielkie dni. 91 procent głosów, o ile się nie jest Aleksandrem Łukaszenką, to niewiarygodny sukces. Ale i brzemię wielkiego zaufania” – napisał na Facebooku architekt Szymon Wojciechowski, prezes APA Wojciewchowski. „Wiem, że czujesz to brzemię, wcale się do tego prezesowania nie paliłaś, ale Cię znam – pracujemy razem ponad 12 lat – i wiem, że to zaufanie to nie przypadek: jeśli ktoś da radę, to Ty. Na pewno będą trudne dni – licz wtedy na naszą pomoc – ale również na pewno w końcu się uda.”
 
Stowarzyszenie Architektów Polskich zostało założone w 1934 roku jako ogólnopolskie stowarzyszenie zawodowe zrzeszające architektów. Siedziba Zarządu Głównego SARP mieści się w pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys

Od 2010 roku związana jest z pracownią APA Wojciechowski Architekci, gdzie zajmuje stanowisko architektki, partnerki i członkini zarządu. Studiowała na Politechnice Warszawskiej na wydziale Architektury i Urbanistyki; ukończyła również podyplomowe studia Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe studia Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Główne Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jest członkinią i współzałożycielką Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Jest autorką m.in. projektów biurowców Alchemia I i II w Gdańsku, rewitalizacji stołecznej Elektrowni Powiśle, Galerii Północnej w Warszawie, a także kompleksu Business Garden Wrocław.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: