Podmiejska jaskinia

Bewboc House zdecydowanie wyróżnia się na tle typowych domów szeregowych. Za projekt willi na przedmieściach Kuala Lumpur odpowiedzialny był architekt Fabian Tan, słynący z minimalistycznych, lecz odważnych realizacji w rodzinnej Malezji. 

Zadanie, przed jakim stanął polegało na rozbudowie istniejącego już domu, należącego do szkolnego kolegi architekta oraz jego rodziny. Posiadłość w kształcie litery L w pierwotnej formie na parterze skrywała strefę dzienną, sypialnię gościnną i kuchnię. Na piętrze natomiast znajdowały się kolejne trzy sypialnie oraz otwarta przestrzeń służąca do relaksu. Właścicielom domu zależało na minimalistycznym, lecz efektownym rozszerzeniu powierzchni domu, które pozwoliłoby wyróżnić go spośród jednolitej zabudowy sąsiedztwa.

– Chcieli czegoś wyjątkowego, funkcjonalnego i prostego. Dostałem przy tym całkowitą swobodę twórczą i zaufanie – zdradza architekt.

podmiejski dom

Dobudowana część przybrała formę masywnego betonowego bloku z kolebkowym sklepieniem, skrywającego część mieszkalną i jadalnię na parterze oraz gabinetu i salon na piętrze. Nowe skrzydło zostało wstawione ukośnie do istniejącej zabudowy co zaowocowało intrygującymi prześwitami doświetlającymi jego wnętrze. Dostępu do środka strzegą potężne wrota z czarnego drewna, których otwarcie sprawia, że parter domu zamienia się w zadaszony taras.

– Dobudowana część otwiera się na południe, przez co rano światło doświetla wnętrze, a wieczorami panuje kojący chłód – opowiada Tan. – Mieszkańcy uwielbiają spędzać tu popołudnia, wylegując się na patio naprzeciwko kuchni i ciesząc się widokiem na ogród.

Pytany o inspirację do stworzenia tak nietypowej formy architekt przyznaje: – Początkowo kierowałem się chęcią uzyskania jak największej funkcjonalności. Dopiero kiedy całość zaczęła już nabierać realnych kształtów, przyszło mi do głowy, że być może nieświadomie próbowałem zaprojektować tę przestrzeń jako współczesną interpretację jaskini.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki