Czeski szeregowiec do modernizacji wystąp!

Wśród szarych bloków mieszkalnych, w dzielnicy Lochotín czeskiego Pilzna stoi rząd, starych bliźniaczych domów. Dom w Pilznie to pamiątka po dawnych czasach. Stare budynki wraz z działkami, na których stoją podobne mu obiekty, stanowią wyjątkową oazę zielonych ogrodów otoczoną przez nowe wysokie apartamentowe.

Całość tworzy ciekawy i niezwykły kontrast. Wiele z tych domów przeszło już metamorfozy. Jedne bardziej udane, drugie mniej. Najczęściej rozbudowywano je zaburzając ich pierwotną formę. Ta modernizacja wydaje się jednak wyjątkowo udana. Oto jak po niej wygląda dom w Pilznie.

– Ten projekt rewitalizacji to doskonały przykład na to, jak można łączyć tradycję z nowoczesnością, zachowując przy tym kontekst otoczenia – uważa odpowiedzialny za przebudowę duet architektów – Tereza Nová i Jiří Zábran z pilzneńskiej pracowni Pro Story.

Rewitalizacja w ich wykonaniu miała na celu nie tylko spełnienie potrzeb młodej rodziny. Chodziło o to, by dom w Pilznie nie tylko rozbudować, ale i stworzyć zupełnie nową, współczesną formę budynku.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Zastosowanie dwóch klasycznych dachów dwuspadowych okazało się ciekawym zabiegiem. Nowy dach pokryty jest impregnowanymi drewnianymi listwami. Te nawiązują zresztą do elewacji od strony ogrodu oraz strefy wejściowej budynku.

Dzięki nowej formie dachu dom w Pilznie mógł jednak zyskać zupełnie nową jakość wewnętrznej przestrzeni. Nagle prosty i kostkowaty w formie dom zyskał ciekawą i zachęcającą do odkrywania wielopoziomowość. Duża część wnętrza została rozlokowana na drewnianych antresolach. Każdy z poziomów jest doskonale doświetlony, dzięki nowym dużym oknom. Jednak nie na tyle dużym, by odebrać mieszkańcom domu prywatność.

Architekci starali się zachować stare części domu w taki sposób, by można było wkomponować w nie swoje nowe pomysły. Ocalono więc również oryginalne elementy elewacji, a tynki pomalowano na jednolity biały kolor.

Parter obejmuje pokój dziecięcy, łazienkę oraz duży salon z dostępem do ogrodu, który powstał poprzez połączenie dwóch pomieszczeń. Fakt, że salon jest otwarty na piętro, pozwala wprowadzić światło do łazienki na górze. Na pierwszym piętrze zaprojektowano drugi pokój dziecięcy oraz sypialnia rodziców z łazienką, oraz dostępem do antresoli.

– Ten dom w Pilznie to dowód na to, że przeszłość i teraźniejszość mogą współistnieć, tworząc nową jakość przestrzenną i przynosząc świeże spojrzenie na miejsce, które przeszło znaczącą przemianę – podsumowują architekci.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata