Tropikalny ogród w sercu największego centrum biznesowego w Polsce

W Olivia Business Centre, największym centrum biznesowym w Polsce, powstał całoroczny ogród Olivia Garden. Starannie zaprojektowaną przestrzeń o powierzchni blisko 800 metrów kwadratowych wypełniono tysiącami tropikalnych roślin, reprezentującymi ponad 150 różnych gatunków. Zgromadzone bogactwo obejmuje okazy sprowadzone z aż pięciu kontynentów.

Przeszklona bryła pawilonu ma kształt graniastosłupa z charakterystycznie pochyłym dachem, nawiązującym do architektury szczytu budynku Olivia Star i ikony architektury – pobliskiej Hali Olivia. Za projekt ogrodu odpowiadała pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, a w realizację włączona była również pracownia projektowa Design Anatomy. Prace nad końcową koncepcją trwały wiele miesięcy. Zaangażowano do niej nie tylko architektów, ale także interdyscyplinarny zespół specjalistów, konsultujący rozwiązania z rezydentami Olivia Business Centre.

Technologia sterowania klimatem

Wyróżniającą ogród innowacją jest technologia sterownia klimatem. To właśnie ona pozwala „kontrolować pogodę” w ogrodzie, zapewniając w ten sposób optymalne warunki zarówno roślinom jak i ludziom. System jest niezależny od zewnętrznych warunków pogodowych, wahań temperatur na przestrzeni roku oraz zmiennego natężenia światła. – Sam ogród jest całoroczny – mówi Dariusz Malinowski z pracowni Malinowski Design Urban & Landscape. – Technologia pozwala nam kontrolować klimat w taki sposób, aby człowiek przebywający w środku miał zapewnione warunki, w których może się zrelaksować lub w ciszy popracować w otoczeniu roślinności pochodzącej z egzotycznych miejsc, gdzie życie tętni przez całą dobę.

W ogrodzie znajduje się 30 dużych drzew, z których niektóre liczą nawet 11 metrów wysokości. Jednym z największych jest Bucida Buceras (czarna oliwka), wyrastająca spomiędzy podestów antresoli, tworząc wrażenie domku na drzewie.

Oranżeria dla wszystkich

Olivia Garden jest efektem nowatorskiego myślenia o charakterze miejsca pracy, w którym bliskość natury pozytywnie wpływa na samopoczucie i efektywność. To również odpowiedź na zapotrzebowanie rezydentów centrum biznesowego oraz mieszkańców Trójmiasta, poszukujących wytchnienia w otoczeniu kojącej zieleni. 

Olivia Garden to miejsce przeznaczone nie tylko dla pracowników centrum biznesowego. Podobnie jak w przypadku tarasu widokowego na 32. piętrze czy restauracji na 33. poziomie, wszyscy są tutaj mile widziani. Wstęp na teren Olivia Garden będzie biletowany.

Tropikalny ogród będzie dostępny przez cały rok. Więcej na: www.garden.oliviacentre.com

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ponadczasowa sypialnia

Ponadczasowa sypialnia

Warszawa | 24 kwietnia 2021

Poznajcie inspirujące wnętrza od polskich projektantów i nie tylko