Dwie twarze miasta nad brzegiem Motławy

Zakończyła się rewitalizacja osiedla Riverview w Gdańsku. Projekt, który powstał nad brzegiem Motławy, a za który odpowiadała pracownia APA Wojciechowski, to zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta.

– Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy – opowiada Szymon Wojciechowski, architekt APA Wojciechowski. – Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce. Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils. Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał. Odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą.

Deweloperem projektu jest Vastint Poland. Wszystkie mieszkania w zespole siedmiu budynków są sprzedawane w standardzie wykończenia umożliwiającym wprowadzenie się niemal od zaraz. – To nasza pierwsza inwestycja mieszkaniowa w Polsce – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. – 
Z nieukrywanymi emocjami oczekujemy na jej przyjęcie przez mieszkańców miasta 
i samych nabywców, zwłaszcza, że to nie koniec naszych planów inwestycyjnych w tej części Gdańska. Na terenie dawnych zakładów mięsnych powstanie drugi etap osiedla z zabudową mieszkalną oraz licznymi punktami usługowymi i kulturalnymi. Historyczne budynki zostaną przez nas zrewitalizowane i harmonijnie wkomponowane w nowoczesną architekturę. Chcemy zaniedbanemu fragmentowi miasta przywrócić dawną świetność i dynamikę.

W przestrzeni wspólnej umieszczono siedziska w formie rzeźby miejskiej oraz naścienne instalacje artystyczne wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To efekt konkursu zorganizowanego przez Vastint Poland przy współudziale uczelni, którego założeniem była realizacja przez młodych artystów ciekawych koncepcji elementów małej architektury. Autorkami nagrodzonego projektu zostały Natalia Magalska i Marianna Grabska, studentki Wydziału Rzeźby i Intermediów, których praca wyróżniła się oryginalnym wzornictwem i ergonomią, ale także piękną formą rzeźby miejskiej. Projekt pozwolił zaimplementować sztukę w miejską przestrzeń, a co więcej, jest to sztuka w pełni użytkowa.

Więcej na: www.riverview.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: