DOM Z WIDOKIEM NA BESKIDY

TEKST: TWO, ZDJĘCIA: JANINA TYŃSKA

BIELSKO-BIAŁA 5.5.2019

DESIGN STYL ŻYCIA

Zlokalizowany na uboczu, z pięknym widokiem, niewielki dom jednorodzinny został zaprojektowany przez Annę Karaś i Michała Krywulta z pracowni YATTA architekci. Joannie Kubieniec powierzono zaprojektowanie jego wnętrz. To dom, w którego wnętrzu, na tle betonowej posadzki, dominuje kolor granatowy, a jedną z najważniejszych funkcji jest kuchnia i przestrzeń salonu.

Kolor granatowy pojawia się już w przedsionku, a następnie jest konsekwentnie kontynuowany w kolejnych pomieszczeniach parteru. W pewnych strefach jest to kolor dominujący, tak jak w przypadku kuchni czy też klatki schodowej, a w innych stanowi jedynie akcent kolorystyczny. Dla uzyskania większej spójności i podkreślenia pewnych cech zewnętrznych budynku, we wnętrzach, pojawiają się również elementy pionowe, które w zależności od przestrzeni zmieniają swoją funkcję lub formę.

Bezpośrednio na klatce schodowej, pionowe, granatowe elementy stanowią nowoczesną formę dawnych boazerii, które dominowały we wnętrzach naszych domów w latach 70. i 80. Granatowa boazeria zyskuje nowe oblicze wizualne, a jednocześnie zabezpiecza ściany klatki schodowej.

Granatowa boazeria klatki schodowej płynnie przechodzi w zabudowę kuchenną i wprowadza nas do strefy kuchni, jadalni oraz salonu. Przestrzeń ta jest niezmiernie ważna dla właścicielki, gdyż gotowanie to nieodłączna część jej życia. Gotowanie jak i samo spożywanie wspólnych posiłków wymaga zatem odpowiedniej przestrzeni, organizacji pracy jak i samego doświetlenia.

www.joannakubieniec.com i www.facebook.com/pg/yattaarchitekci