Głównymi gośćmi zagranicznymi festiwalu będą założyciele znanego włoskiego studia Formafantasma: Andrea Trimarchi i Simone Farresin. fot. materiały prasowe

DESIGN W DRODZE DO WOLNOŚCI

WOJCIECH TRZCIONKA

PRAGA 24.9.2015

DESIGN WYDARZENIA

Praski Designblok to najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej. W tym roku odbędzie się już po raz 17. w dniach 21-27 października. Warto tam być nie tylko ze względu na polskie akcenty i jakże aktualny temat wolności.

Impreza co roku odbywa się w innym miejscu. Tym razem, oprócz przestrzeni Art House w centrum miasta, padło na niezwykłe hale targowe w dzielnicy Holešovice. Już tylko po to, żeby je zobaczyć, warto odwiedzić stolicę Republiki Czeskiej podczas Designbloku. - W tym roku prawie wszystkie prezentacje będą usytuowane w budynku z 1891 roku, który powstał właśnie z myślą o wystawach. Do dyspozycji mamy 10 tys. m kw. - mówi Jiří Macek, dyrektor kreatywny festiwalu.

A co w programie? - W tym roku Designblok skupimy się na walce o wolność, która zawsze jest ograniczona przez politykę, działania zewnętrzne czy pieniądze, nawet 25 lat po Aksamitnej Rewolucji, której rocznicę świętujemy - zdradza Jana Zielinski, dyrektorka festiwalu. To dlatego główna wystawa nosi nazwę "Freedom" (jej kuratorkami są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Tulga Beyerle). Na wystawach zobaczymy projekty i projektantów z Czech, Słowacji, Polski, Austrii, Belgii, Finlandii, Holandii i np. Ukrainy. Swoje prace zaprezentują m.in. Formafantasma, Ania Rosinke i Maciej Chmara, czy Mischer Traxler.

Więcej na: www.designblok.cz

hala

CCGD 2009 2