Polskie studio odpowiedzialne za nową twarz Szkoły Designu w Dreźnie

Chmara.rosinke, polsko-niemieckie studio projektowe tworzone przez Annę Rosinke i Macieja Chmarę, podjęło się rearanżacji drezdeńskiej Szkoły Designu.

Pałac Pillnitz, barokowa posiadłość na wschodnim krańcu Drezna, przed laty pełnił funkcję letniej rezydencji licznych elektorów i królów Saksonii. Tego roku, w ramach sześciotygodniowego programu letniej szkoły Design Campus, jego mury wypełniły się miłośnikami designu poszukującymi rozwiązań, które pozwolą odmienić naszą rzeczywistość.

– Prawie 150 lat po założeniu Muzeum Sztuki Użytkowej, Design Campus powraca do założeń leżących u jego podstaw. W 1876 r. muzeum powstało jako reakcja na postępujący rozwój technologii. Dziś, jako miejsce rozwijania utopijnych pomysłów, podejmuje temat transformacji społecznych wywołanych przez cyfryzację i zmianę klimatu – mówi Thomas A. Geisler, dyrektor Muzeum Sztuki Użytkowej będącego współorganizatorem wydarzeń.

Duet projektantów ze studia chmara.rosinke podjął się nie tylko aranżacji przestrzeni warsztatowej jak również zaprojektowania części mebli. Wykorzystali również wykonane w technologii FiDU obiekty z kolekcji 3+ autorstwa Oskara Zięty.

Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie

Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (niem. Staatliche Kunstsammlungen Dresden, SKD) to najstarszy i drugi co do wielkości związek muzeów w Niemczech. Organizacja otacza opieką piętnaście obiektów muzealnych, jak również wspiera inicjatywy naukowe takie jak biblioteka sztuki (Kunstbibliothek), fundacja Kunstfonds czy Szkoła Designu w Dreźnie (Design Campus), którą współorganizuje z Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstgewerbemuseum).

Design Campus stanowi interdyscyplinarne forum zapraszające do dyskusji na tematy związane z rolą współczesnego projektanta oraz globalnych wyzwań. Program tegorocznej edycji warsztatów został opracowany przy współpracy z cenionymi na całym świecie kuratorkami i krytyczkami designu, Amelie Klein i Verą Sacchetti.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Design w drodze do wolności

Freedom

Praga | 24 września 2015

17. edycja festiwalu Designblok w dniach 21-27 października.