Duety projektowe, o których jest głośno

Zawód projektanta nie musi być wykonywany solo. Z odpowiednim partnerem projekty zyskują dzięki synergii doświadczeń i talentów. Wybraliśmy kilka pracowni, o których pisaliśmy najczęściej w ciągu ostatnich miesięcy. Kim są ich założyciele i jak dzielą między sobą projektowe zadania? Poznajcie najbardziej medialne duety projektowe.

Architektura, wnętrza i design to dyscyplina zespołowa? Oni nie mają wątpliwości! Przedstawiamy znane duety projektowe. Te tandemy kreatywne trzeba znać!

Zuza i Piotr Paradowscy

www.paradowskistudio.com

Po wielu latach gromadzenia doświadczenia w różnych zakątkach globu w 2014 roku Piotr Paradowski i Zuza Stępień postanowili otworzyć własne studio projektowe w Krakowie. W ramach Paradowski Studio wraz ze swoim zespołem architektów i projektantów szukają inspiracji i naprawdę wyjątkowego stylu. Lubią łączyć elementy z różnych okresów w historii architektury i projektowania na styku sztuki, współczesnego designu i tradycyjnego rzemiosła. Ich portfolio obejmuje szeroki wachlarz prac – od kameralnych wnętrz prywatnych, poprzez projekty na potrzeby gastronomii i handlu, po wnętrza hotelowe.

Katarzyna Majer-Hola i Piotr Kalinowski

www.mixd.io 

Piotr Kalinowski to absolwent Politechniki Wrocławskiej, CEO i dyrektor kreatywny wrocławskiej pracowni MIXD. Zasłynął przede wszystkim za sprawą projektów przestrzeni hospitality, biur, co-livingów i obiektów handlowych realizowanych w Polsce i za granicą. 

Od 2014 roku współpracuje z Katarzyną Majer-Holą, również absolwentką Politechniki Wrocławskiej, peł- niącą funkcję COO i CFO w założonej trzy lata później pracowni MIXD. Piotr odpowiada za zdobywanie klien- tów, new business oraz utrzymywanie jakości projek- tów koncepcyjnych, natomiast Katarzyna zajmuje się kwestiami finansowymi i prawnymi firmy oraz odpo- wiada za szeroko rozumianą organizację – zarówno prowadzonych projektów, jak i pracy samego studia. 

Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz

www.grynaszstudio.com 

Założyciele pracowni Grynasz Studio, specjalizującej się w projektowaniu mebli, produktu oraz wystawiennictwa, a także współpracującej z firmami przy tworzeniu strategii wzorniczych. Projektanci, eksperymentując z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięgają do polskiego rzemiosła i tradycji, a ich projekty były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na międzynarodowych wystawach. Prowadzą również markę Zaczyn, w ramach której tworzą autorską ceramikę. 

Agata Opyrchał i Aleksander Jankowski

www.jio.pl

Założona w 2002 roku przez Agatę Opyrchał oraz Aleksandra Jankowskiego pracownia ma na swoim koncie ponad 800 zrealizowanych projektów. Specjalizuje się w projektach architektury i wnętrz apartamentów, domów jednorodzinnych oraz współczesnych rezydencji. Oboje są także członkami Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Jako doświadczeni praktycy opracowują szkolenia i standardy zawodowe dla innych architektów wnętrz. Prowadzą też aktywną działalność w ramach Stowarzyszenia Oleandrów, podejmując społeczne inicjatywy zmierzające do udoskonalania przestrzeni miejskiej okolic pl. Unii Lubelskiej i południowego odcinka ul. Marszałkowskiej.

Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski

www.pawlakstawarski.com

Utytułowany duet projektantów od 2014 roku działa jako Studio Pawlak & Stawarski. Obaj ukończyli wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W pracy łączą różne temperamenty oraz indywidualne doświadczenia, cenią oryginalność stosowanych rozwiązań, skupiają się na dopracowaniu funkcji i detalu. Chcą, aby każdy zaprojektowany przez nich produkt miał swój niepowtarzalny charakter. W ich portfolio znajdują się projekty mebli, lamp, ceramiki, armatury łazienkowej oraz urządzeń medycznych.

Ania Rosinke i Maciej Chmara

www.chmararosinke.com

Duet projektantów specjalizujący się w opracowywaniu wnętrz, przedmiotów, a także konstrukcji redefiniujących ludzkie interakcje w przestrzeni publicznej. Uwrażliwieni na kwestie społeczne, tworzą projekty zaangażowane. Ich specjalnością są tymczasowe struktury, a w szczególności mobilne kuchnie. Prowadzą pracownię Chmara.Rosinke w Wiedniu i Berlinie. Poznali się podczas studiów na ASP w Gdańsku.

Ewelina Mąkosa i Jan Garncarek

www.jangarncarek.com, www.ewelinamakosa.com

Ewelina jest absolwentką ASP w Warszawie oraz doktorantką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Doświadczenie zdobywała także na mediolańskiej uczelni Accademia di Belle Arti di Brera oraz w barcelońskim biurze projektowym Sara Folch Interior Design. Na co dzień zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz malarstwem. Jan też jest absolwentem warszawskiej ASP, kształcił się również na włoskiej Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywał w pracy dla Towarzystwa Projektowego, po czym otworzył własną pracownię projektowo-produkcyjną. Przedmioty, które wytwarza, wyróżnia artyzm – balansują między rzeźbą a produktem, wykonywane są ręcznie i w małych seriach. W 2017 roku Ewelina i Jan założyli wspólną pracownię.

Hanka Bajer i Paweł Sokół

www.bajersokol.pl

W 2001 roku zostali małżeństwem i założyli Exit – Pracownię Projektową, którą kilka lat temu przemianowali na BAJERSOKOL team, aby podkreślić autorskie podejście do projektów. Oboje są absolwentami architektury wnętrz warszawskiej ASP. Obecnie ich pracownię tworzy kilkunastu architektów i koordynatorów wykonujących od podstaw projekty wnętrz – aż do ich pełnej realizacji pod klucz. W 2017 roku razem z grupą zaprzyjaźnionych architektów założyli Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, którego prezesem jest Paweł. W 2021 roku za szerzenie dobrych praktyk w zawodzie otrzymał także nagrodę Design Alive Awards.

Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra

www.jamkolektyw.com

Misją ich pracowni jest tworzenie wnętrz oraz pokazywanie w realizowanych sesjach zdjęciowych przestrzeni stanowiących tło dla osobistych historii. Jam Kolektyw specjalizuje się w kompleksowych realizacjach z zakresu home & living, a także w opracowywaniu koncepcji kreatywnych, tworzeniu stylizacji i fotografowaniu wnętrz.

Jerzy Woźniak i Paweł Garus

www.modelina-architekci.com

Twórcy biura mode:lina ukończyli architekturę i urbanistykę na ASP w Poznaniu, a Jerzy dodatkowo studiował na ArtEz w Enschede w Holandii. Już w trakcie studiów brali udział w licznych konkursach architektonicznych, które zaowocowały szeregiem nagród i cennych doświadczeń. Wspólnie pracowali dla studia Liong Lie/123DV w Rotterdamie, jednak w 2009 roku, jeszcze na czwartym roku studiów, podjęli decyzję o założeniu własnej pracowni. Obecnie ich zespół zrzesza wybitnych architektów i projektantów, których praca składa się na imponujący dorobek artystyczny w Polsce i za granicą.

Aleksandra Adamchyk i Katarzyna Jeske-Jonkisz

www.jeskeadamchyk.com

Aleksandra ukończyła architekturę wnętrz i tkaninę artystyczną na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie później pracowała jako asystentka w Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem. Od 2012 roku współpracuje z Robert Angell Design International przy luksusowych projektach hotelarskich. Pracuje również dla Fusion Interiors Group jako dyrektor ds. projektowania i partner w regionie Beneluksu. Posiada bogate doświadczenie w projektach hotelarskich i handlowych dla wielu firm i klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech i Polsce. Katarzyna jest absolwentką product design i interior design na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz słynnej Politecnico di Milano, gdzie otrzymała australijskie stypendium w Melbourne Institute of Technology. Od 2006 roku zajmuje się projektowaniem wnętrz, a od 2009 roku prowadzi własną pracownię – Jeske Design, skupiając się na projektach wnętrz komercyjnych i luksusowych projektach mieszkaniowych. Razem, jako pracownia Jeske & Adamchyk, działają od 2022 roku – współpracę rozpoczęły od prestiżowego projektu Sakebar by Nobu.

Jola Starzak i Dawid Strębicki

www.starzakstrebicki.eu

Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii (architecten de vylder vinck taillieu w Gandawie) i Holandii (Korteknie Stuhlmacher Architecten w Rotterdamie) w 2011 roku otworzyli w Poznaniu własną pracownię – Atelier Starzak Strebicki. Obecnie pracują nad projektami wnętrz, architektury i urbanistyki w Polsce, Belgii oraz Niemczech.

Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo

www.kabo-pydo.com

Projektanci i właściciele pracowni wzorniczo-strategicznej Kabo & Pydo. Projektują kompleksowo i kreatywnie w oparciu o własne badania, aktualne trendy i design thinking. W każdym procesie projektowym poszukują innowacyjnych rozwiązań. Ważne są dla nich estetyka, ergonomia, relacje z ludźmi i społeczne aspekty produktów. Kierują się szacunkiem i harmonią – jako projektanci i jako ludzie.

Ewa Bochen i Maciej Jelski

www.kosmosproject.com

Oboje studiowali na warszawskiej ASP i Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywali w renomowanych mediolańskich biurach Alessandra Mendiniego i Denisa Santachiary, a dziś tworzą własne studio projektowe Kosmos Project. W ich pracy bardzo ważne jest konceptualne podejście do projektowania oraz przełamywanie stereotypowego myślenia o obiekcie. Inspiracjami są współczesna cywilizacja i kierunki jej rozwoju oraz dzika natura jako źródło harmonii i relikt dawnych czasów. Mają na koncie szereg projektów zarówno komercyjnych, jak i artystycznych, m.in. dla marek Vitra i Paul Smith. W 2019 roku podczas Warsaw Home zrealizowali Dom Idei dla „Design Alive”.

Aleksander i Gustaw Lange

www.langeandlange.com

Wspólne zamiłowanie do sportów ekstremalnych i projektowania bracia Aleksander i Gustaw Lange przekuli w działającą od 2008 roku w Warszawie markę Lange & Lange. W swoich projektach skupiają się głównie na odzieży i akcesoriach dla sportów takich jak surfing, snowboard i skateboarding.

Magdalena i Maciej Beczakowie

www.beczak.pl

Małżeństwo architektów od 1997 roku prowadzi własną pracownię – wraz z zespołem blisko 20 architektów realizują głównie projekty mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne. Pracują również jako wykładowcy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wielokrotni laureaci konkursu Fasada Roku oraz trzykrotni finaliści europejskiego konkursu Life Challenge. Byli wyróżniani w konkursach w zakresie zarówno projektów, jak i realizacji budynków.

Magdalena Federowicz-Boule i Anna Federowicz

www.tremend.pl

Bliźniaczki Magdalena Federowicz-Boule i Anna Federowicz w 2022 roku postanowiły połączyć siły w prowadzeniu pracowni Tremend. Magdalena ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, brała również udział w wymianie studenckiej z University of Detroit Mercy w Stanach Zjednoczonych. To właśnie ona założyła Tremend – wielokrotnie nagradzana pracownia skupia obecnie kilkudziesięciu architektów. Magdalena jest też inicjatorką i współzałożycielką Koła Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów RP Architekci bez Granic. Z kolei Anna, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i School of Architecture w Detroit (USA), współpracowała m.in. z pracownią Paczowski & Fritsch Associes w Luksemburgu oraz jest współzałożycielką pracowni architektury i urbanistyki FBT.

Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

www.malafor.co

Oboje ukończyli wzornictwo przemysłowe na ASP w Gdańsku. Ich wspólna marka, Malafor, powstała tuż po dyplomie i rozwija się do dzisiaj. Zaczęli od projektowania i produkowania krótkich serii obiektów. W ostatnich latach projektują również dla przemysłu, zarówno pod własną marką, jak i dla firm zewnętrznych.

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała

www.medusagroup.pl

Oboje ukończyli Wydział Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a po studiach pracowali w biurach P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz Odile Decq / Benoit Cornette w Paryżu. W 1997 roku założyli autorską pracownię architektoniczną Medusa Group, która była wielokrotnie nagradzana (pięciokrotny laureat European Property Awards, pięć nominacji do nagrody Miesa van der Rohe).

Lech Moczulski i Przemysław Nowak

milimlodziludzie.com

Duet projektantów w 2012 roku założył pracownię Mili Młodzi Ludzie. Od tego czasu w ich portfolio pojawiło się wiele realizacji wnętrz prywatnych – domów, mieszkań, kawalerek, a także projekty wnętrz użyteczności publicznej. Aktualnie poszerzają zakres działalności o architekturę kubaturową. Mają na swoim koncie także projekty produktów, np. systemu oświetlenia biurowego oraz wielu rodzajów mebli i lamp.

Gosia i Tomek Rygalikowie

www.studiorygalik.com

Właściciele Rygalik Studio. Gosia to projektantka aktywnie działająca w obszarach edukacji i kultury. Ukończyła Wydział Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiowała także w Denmarks Designskole w Kopenhadze. W czasach ASP była członkinią platformy PG13 – grupy studentów realizującej projekty z szerokiego spektrum, biorącej udział w licznych wystawach, konkursach i warsztatach. Później, w trakcie studiów magisterskich skoncentrowała się na food designie, a związek między jedzeniem a projektowaniem stanowi istotny temat jej poszukiwań i zawodowej praktyki. W 2009 roku dołączyła do Studia Rygalik, a w 2012 została tam partnerem. Prowadzi autorski program nauczania 3D Design w Akademeia High School. Jest współtwórczynią interdyscyplinarnej społeczności DesignNature i kreatywnego kampusu w Sobolach, a także prezeską fundacji Sobole, zajmującej się designem i kulturą. Tomek to projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, jest też absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów magisterskich na Royal College of Art w Londynie został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W 2006 roku założył Studio Rygalik. Prowadzi Pracownię Projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury, był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE. Od 2016 roku współtworzy kreatywny kampus Sobole.

Ewelina Moszczyńska i Marta Puchalska-Kraciuk

www.moszczynskapuchalska.com

Wspólną pracownię założyły w 2010 roku. Obie ukończyły Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zdobywały w renomowanych pracowniach architektonicznych w Polsce i za granicą. W swoich projektach łączą kreatywność i funkcjonalność, tak aby stworzone przestrzenie były dopracowane zarówno pod względem użyteczności, jak i estetyki. Pracują nad projektami wnętrzarskimi oraz architektonicznymi w pełnym zakresie – od koncepcji po realizację.

Kaja Ałaszkiewicz i Domenico Russo

www.nudo.design

Kaja studiowała italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas Erasmusa na d’Annunzio University of Chieti w Pescarze poznała Domenica. Studia magisterskie odbyła w Perugii na kierunku reklama i komunikacja. Przez kilka lat mieszkała w Londynie, gdzie pracowała w branży public relations. Domenico ukończył inżynierię i architekturę na d’Annunzio University of Chieti w Pescarze. W Londynie przez rok był zatrudniony we włoskiej pracowni projektowania wnętrz, szybko jednak odkrył, że chce tworzyć drewniane meble. Zatrudnił się w niewielkiej manufakturze położonej w dzielnicy Shoreditch. Po przyjeździe do Polski w 2018 roku założył z Kają markę Nudo design.

Hanna Bialic i Jakub Piórkowski

www.p-bstudio.com

Hanna studiowała w International School of Design w Kolonii oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie obroniła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Wiedzę projektową zdobywała na praktykach studenckich w Berlinie i Londynie oraz podczas pracy w renomowanych biurach w Polsce. Jakub ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Za projekt dyplomowy Centrum Kultury Filmowej otrzymał wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdyni. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i Londynie. Od 2011 roku Hanna i Jakub prowadzą pracownię PB Studio.

Katarzyna i Wojciech Sokołowscy

www.sokka.com

Rodzeństwo od ponad 15 lat zajmuje się projektowaniem specjalistycznym z zakresu wzornictwa przemysłowego oraz branży automotive. Multidyscyplinarny zespół projektantów i inżynierów pracowni SOKKA pomaga przedsiębiorstwom tworzyć inteligentne i innowacyjne rozwiązania, potwierdzając, że design jest efektywnym narzędziem strategicznym w biznesie. SOKKA od samego początku działalności podkreśla również, że design może mieć realne przełożenie na środowisko, dlatego pracując nad projektami wraz ze swoimi klientami, stara się tworzyć jak najbardziej zrównoważone i przyjazne środowisku produkty.

Kamila i Nikodem Szpunarowie

www.studioszpunar.com

Kamila Szpunar ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP, studiowała również w National College of Art & Design w Dublinie. Należała do grupy PG13 pod kierownictwem Tomka Rygalika, u którego odbywała następnie praktyki. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z Nikodemem – początkowo tworzyli duet Poliszdizajn, a od 2013 prowadzą Szpunar Studio. Nikodem jest absolwentem wzornictwa na ASP w Warszawie oraz National College of Art & Design w Dublinie. Zamiłowanie do pracy z drewnem wyniósł z domu – jego ojciec i dziadek prowadzili warsztat stolarski. Wspólnie z Kamilą oraz swoją siostrą Kornelią Szpunar realizują projekty meblowe, wystawowe, jak również obiekty z pogranicza sztuki. Ich prace pokazywano na polskich i międzynarodowych wystawach designu, m.in. w Łodzi, Mediolanie, Londynie czy Sztokholmie.

Monika i Tomek Pągowscy

www.tomaszpagowski.pl

Monika jest magistrem sztuki (ukończyła Wydział Multimediów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu), multidyscyplinarną projektantką grafiki użytkowej i multimediów z ponad 20-letnim doświadczeniem. Tomasz projektowaniem wnętrz i mebli zajmuje się od 25 lat. Z wykształcenia jest konserwatorem drewna zabytkowego. Od 2008 roku prowadzi programy telewizyjne o tematyce wnętrzarskiej na antenie Canal+ i TVN. Od 15 lat razem żyją i tworzą pod szyldem Studio Pągowski. Zajmują się projektowaniem wnętrz, projektami 2D i 3D, grafiką użytkową, identyfikacją wizualną, fotografią, muzyką oraz multimediami. Tylko w ramach programów telewizyjnych w ciągu ostatnich ośmiu lat zrealizowali ponad 180 autorskich projektów. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowo promują działania proekologiczne, ochronę klimatu i zwierząt, żyjąc w duchu less waste.

Gosia Knobloch i Igor Wiktorowicz

www.witaminadprojekt.pl

Gosia i Igor mieszkają i pracują w Gdańsku. Od 10 lat projektują meble oraz inne obiekty domowe i ogrodowe w ramach autorskiej marki Witamina D. Stawiają na jakość, rzemiosło i prostotę form. Sięgają po trwałe, szlachetne materiały, współpracując z lokalnymi rzemieślnikami i sprawdzonymi wykonawcami. Tworzone przez nich meble są proste i ponadczasowe, tak by służyły przez lata.

Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa

www.wwaa.pl

Natalia i Marcin to absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wspólną pracownię WWAA założyli w 2007 roku. Jej działalność zainicjowało otrzymanie pierwszych nagród w konkursach na projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju oraz Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Od tego czasu pracownia rozszerzyła portfolio o liczne koncepcje i realizacje architektoniczne, a także działania na styku różnych dziedzin projektowania: wystawy, pawilony, scenografie, wnętrza i instalacje. WWAA angażuje się również w różnego rodzaju warsztaty i projekty badawcze, w szczególności w Warszawie.

Dorota Sibińska, Marta Nowosielska i Filip Domaszczyński

www.xystudio.pl

Od 2004 roku Dorota wraz z Martą i Filipem prowadzi pracownię XY Studio, która specjalizuje się w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, przede wszystkim dla najmłodszych. Od 2009 roku XY Studio rozwija markę atestowanych mebli dziecięcych Locomoco, które otrzymały nagrodę Must Have 2011. Projektanci zdobyli nagrody architektoniczne „Polityki” w roku 2015 za przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej i w roku 2019 za Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, a także tytuł Lidera Dostępności 2019 za przedszkole w Suwałkach i wiele wyróżnień SARP. W 2021 roku dwie realizacje XY Studio zostały nominowane do nagrody EU Mies Awards 2022.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: