„Design Alive” zaprasza w czasie Łódź Design Festivalu do Domu Idei w willi Grohmana

Kiedyś bywali tu Rubinstein, Paderewski i Witkiewicz. Teraz na zaproszenie „Design Alive” zagoszczą współcześni fotograficy, projektanci, architekci, reżyserzy i jubilerzy: Stefańska, Dzienis, Cecuła, Zięta, Wańczyk, Konieczny, Trzcionka, Łukasik. Na czas Łódź Design Festivalu willa Henryka Grohmana przy ul Tymienieckiego 24, na co dzień mieszcząca Muzeum Książki Artystycznej, zamieni się w Dom Idei.

Co dziś zawisłoby na ścianach fabrykanta Henryka Grohmana, mecenasa sztuki. Co włożyłby w gabloty, na czym by siedział wielbiciel piękna? My, bohaterowie, twórcy i sympatycy magazynu „Design Alive”, włączamy wyobraźnię i na czas Łódź Design Festivalu wprowadzamy się do XIX-wiecznej rezydencji Henryka Grohmana. Wnosimy fotele, lampy, tkaniny, architektoniczne obiekty, naczynia i fotografie, by chwilę pomieszkać. Na zaproszenie marszanda bywali tu Rubinstein, Paderewski i Witkiewicz. Teraz zagoszczą współcześni fotograficy, projektanci, architekci, reżyserzy i jubilerzy. Stefańska, Dzienis, Cecuła, Zięta, Wańczyk, Konieczny, Trzcionka, Łukasik. Do Domu Idei zapraszamy na dłużej niż chwilę, by rozgościć się w Salonie Eklektycznym, umówić ze znajomymi na kawę, zagłębić się w wystawy, spotkać twórców, obejrzeć film, zajrzeć do Muzeum Książki Artystycznej a nawet mistrzowskiej zecerni, gdzie szykujemy warsztaty typograficzne. Otwieramy drzwi szeroko. Zajrzyj. Zapraszamy.

Wydarzenie na Facebooku: tutaj

podglad

WYSTAWY:
„Arka. Historia pewnego domu”, Robert Konieczny, fotografie Wojciecha Trzcionki
Arka powstawała jako pierwszy dom architekta. Pięcioletni proces powstawania był dokumentowany przez fotografa „Design Alive”, Wojtka Trzcionkę. Na wystawie zobaczymy te zdjęcia oraz makietę i ścinki z procesu projektowania najbardziej znanego współcześnie w świecie polskiego domu jednorodzinnego.

„Nawa – powidoki”, instalacja Oskara Zięty
Latem inaugurowaliśmy we Wrocławiu „Nawę”, rzeźbę-obiekt, być może przyszły symbol miasta, jaki powstał na Wyspie Daliowej. Lśniący i harmonijny zmienił pejzaż, ale i zwyczaje mieszkańców i turystów. Instalacja „Nawa – powidoki” to próba pokazania, co zostaje po ukończeniu procesu: prototypy, próby, porzucone ścieżki.

„Złoty Mutant”, wystawa jednego obiektu Marka Cecuły
Jak mówi sam o sobie, chodzi po linie pomiędzy sztuką i przemysłem. Raz tu, raz tam stoi twardo na ziemi. Czasem jednak balansuje z gracją na linie pomiędzy. Obiekt „Złoty Mutant” powstał właśnie w takim stanie zawieszenia – funkcjonalny, ale zniekształcony. Tylko po co? Sam obiekt zadaje pytanie.

„Molten Cristal”, fotografie Przemka Dzienisa
Zakrzywienie przestrzeni, roztopione kryształy. Fotografie Dzienisa krążą między portretem a otaczającymi go przedmiotami, pod dyrekcją artystyczną Natalii Mleczak, wspomaganej przez makijażystkę Polkę Dźwigałę, nabierają współczesnego wyglądu. Tak powstał świat, gdzie przestrzeń i materia działają na nie znanych zasadach. Modelka: Zosia / Model Plus

„Bagaż podręczny” fotografie Przemo Łukasika
Architekt. Jeden z najlepszych. Podróżuje służbowo, na wakacje, daleko i blisko. Podróżuje dużo, ale nigdy po to, by fotografować. „Mała Leica, to tylko mój bagaż podręczny. Czasem uchwycę coś, co mnie poruszy” – mówi. Tymczasem przyjaciele doskonale wiedzą, że najwyższa pora na pierwszą poważną wystawę zapisu podróży.

„1,618” wystawa biżuterii Przemysława Wańczyka
1,618 złota liczba, boska proporcja. Harmonia ta, skądkolwiek by się nie wzięła, jest odbierana jako coś pięknego. Pojawia się w przyrodzie, muzyce, architekturze, sztuce. Obecna w Modulorze Le Corbusiera, Ostatniej Wieczerzy, szyszce piniowej oraz nieskończenie pięknej biżuterii jubilera wychowanego w bliskości przyrody.

„Ekspozycja Książki Artystycznej” wystawa stała Muzeum Książki Artystycznej
Zbierane przez 30 lat „książki o książkach”, stare maszyny, sprzęt typograficzny, fachowcy z pasją oraz teoretyczną i rzemieślniczą wiedzą to zgromadzone w Willi Henryka Grohmana dobra rzadkie. Nie tylko służą oglądaniu, ale też pracują i inspirują. To jedno z niewielu unikalnych miejsc-zjawisk, których jest coraz mniej.

Warsztaty typograficzne
Dla początkujących i zaawansowanych organizowane w zecerni Muzeum Książki Artystycznej, prowadzenie: Janusz Paweł Tryzno, Aleksandra Ilkiewicz i Przemysław Hoffer (Distort Visual), Borys Kosmynka. Koszt: 100 – 200 zł. Szczegóły: tutaj

Pracownia na piętrze
W pracowni na piętrze prowadzone są prace związane z digitalizacją historycznych krojów pism pochodzacych ze zbioru matryc i czcionek należących obecnie do kolekcji MKA. Aleksandra Ilkiewicz i Przemysław Hoffer (Distort Visual) wraz z fotografem Piotrem Szewcem są autorami graficznego ujęcia Domu Idei.

WYDARZENIA:
Środa (4.10)
20:00 wernisaż Domu Idei z udziałem jego twórców

Czwartek (5.10)
temat dnia: PEJZAŻ, DZIEDZICTWO
zaproszeni goście specjalni: Oskar Zięta, Robert Konieczny, Jadwiga i Paweł Tryznowie, Przemysław Wańczyk, Mateusz Bielesz, Marek Cecuła
17:00 Rozmowy z gośćmi specjalnymi
18:00 Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” (29 min) reż. Ewa Trzcionka
19:00 Rozmowy z gośćmi specjalnymi

Piątek (6.10)
tematy dnia: DOTYK, MIESZKANIE
zaproszeni goście specjalni: Agnieszka Stefańska, Marek Cecuła, Julia Cieszko, Mateusz Bielesz
14:00 Dekoma (prezentacja)
14:30 Kinnarps (prezentacja)
15:00 Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” (29 min.) reż. Ewa Trzcionka
16:00 Rozmowy z gośćmi specjalnymi

Sobota (7.10)
tematy dnia: ŚWIATŁO, KADR
zaproszeni goście specjalni: Przemo Łukasik, Agnieszka Stefańska, Wojciech Trzcionka, Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka
13:00 „Kreacje z Natury”, rozdanie nagród, Barlinek
14:00 Aquaform (prezentacja)
15:00 Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” (29 min.) reż. Ewa Trzcionka
16:00 Rozmowy z gośćmi specjalnymi

Niedziela (8.10)
tematy dnia: LITERA, SPACJA
zaproszeni goście specjalni: Jadwiga i Paweł Tryznowie, Bartłomiej Witkowski, Distort Visual
14:00 Zwiedzanie kuratorskie Muzeum Książki Artystycznej
15:00 Prezentacja powarsztatowych prac
16:00 Rozmowy z gośćmi specjalnymi

Miejsce: Willa Henryka Grohmana, Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24
Organizator: „Design Alive”
Kurator: Ewa Trzcionka
Aranżacja wnętrz: Agnieszka Stefańska
Bistro pop-up: Drukarnia – Skład Wina i chleba
Partnerzy: Barlinek, Kinnarps, Dekoma, Aquaform, Un’common, Komfort, Miej Miejsce

Godziny otwarcia:
4.10 (środa) 14:00 – 21:00
5–8.10 (czwartek – niedziela) 12:00 – 20:00
Kawiarnia i zwiedzanie: w godzinach otwarcia

Drukarnia – Skład Wina i chleba, która w Domu Idei organizuje pop-up, to połączenie piekarni, kawiarni i bistro, a zarazem jeden z najbardziej znanych łódzkich lokali, który swoją siedzibę ma w postindustrialnych przestrzeniach strefy Off Piotrkowska. Poza własną piekarnią, lokal wyróżniają śniadania. Obowiązuje również menu stałe, w którym znajdują się liczne przystawki, sałaty, ciabatty, burgery, pasty, dania główne i steki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Warsaw Home 2019. Siła kreacji i dobrej współpracy

Warsaw Home 2019

Warszawa | 10 października 2019

Siła kreacji i dobrej współpracy zachwyca!

Kosmiczny Dom Idei

Kosmiczny Dom Idei

Warszawa | 3 października 2019

Warsaw Home wystartowało! Spotkajmy się w kosmicznej aranżacji

2 x DesignAlive. Spotkajmy się na Warsaw Home

2 x DesignAlive

Warszawa | 24 września 2019

Zapraszamy na Warsaw Home. Spotkajmy się!

Dom kosmiczny na Warsaw Home

Dom kosmiczny

Warszawa | 17 września 2019

„Design Alive” zaprasza na Warsaw Home