„Design Alive” i Muzeum Książki Artystycznej zapraszają na warsztaty druku typograficznego

ŁÓdź | REDAKCJA

15 września 2017 | Wydarzenia |

Podczas Łódź Design Festivalu „Design Alive” organizuje w willi Henryka Grohmana Dom Idei (4-9 października) a w nim, wraz z Muzeum Książki Artystycznej, warsztaty druku typograficznego.

Warsztaty podstawowe: Podczas warsztatów druku typograficznego w zakresie podstawowym, uczestnicy spotkania zapoznają się z historią i funkcjonowaniem zecerni i giserni Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Instruktorzy omówią technikę druku typograficznego od strony teoretycznej, przybliżając terminologię typograficzną oraz drukarską. W drugiej części warsztatów, uczestnicy od strony praktycznej wykonają podstawowy skład wizytówki oraz wydrukują projekt w nakładzie 20 egzemplarzy. Druk zrealizowany zostanie na prasie typograficznej typu Boston pochodzącej z 1988 roku. Czas trwania warsztatów: 4 godziny. Wszystkie materiały warszatowe są zapewnione przez organizatora.

Warsztaty zaawansowane: Podczas warsztatów druku typograficznego w zakresie zaawansowanym, uczestnicy spotkania zapoznają się z historią i funkcjonowaniem zecerni i giserni Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Instruktorzy omówią technikę druku typograficznego od strony teoretycznej, przybliżając terminologię typograficzną oraz drukarską. W drugiej części warsztatów, uczestnicy od strony praktycznej zrealizują projekt składu kartki pocztowej w nakładzie 20 egzemplarzy. Kompozycje uwzględniać będą połączenie czcionek drewnianych i metalowych o różnej wielkości. Dobór kolorystyki będzie zależał od indywidualnych ustaleń z uczestnikiem. Druk zrealizowany zostanie na prasie typograficznej typu Boston pochodzącej z 1988 roku oraz prasie korekcyjnej. Czas trwania warsztatów: 8 godzin. Wszystkie materiały warszatowe są zapewnione przez organizatora.

Liczba uczestników podczas jednego spotkania: 8 osób
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: distortvisual@gmail.com
Koszt uczestnictwa: warsztat podstawowy – 100 zł; warsztat zaawansowany – 200 zł
Miejsce: Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24, Łódź, w ramach Domu Idei „Design Alive”
Więcej o muzeum: www.book.art.pl

Instruktorzy:
– Mistrz Janusz Paweł Tryzno
– Aleksandra Ilkiewicz oraz Przemek Hoffer, założyciele kolektywu Distort Visual. Kolektyw skupia swoje działanie na pograniczu projektowania graficznego, typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technikami warsztatowymi, między innymi drukiem płaskim i litografią. Od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Realizuje projekty typograficzne, obejmujące proces odlewania czcionek, skład zecerski, druk, oraz ręcznie wykonaną oprawę introligatorską. Istotą działań kolektywu jest połączenie technik klasycznych z poszukiwaniami nowoczesnej formy w projektowaniu krojów pism, customowym letteringu, czy składzie tekstu.
– Borys Kosmynka

Program:
4.10.2017 (środa) – warsztaty podstawowe – w godz. 14.00-18.00
5.10.2017 (czwartek) – warsztaty podstawowe – w godz. 14.00-18.00
6.10.2017 (piątek) – warsztaty zaawansowane – w godz. 10.00-18.00
7.10.2017 (sobota) – warsztaty podstawowe – w godz. 14.00-18.00
8.10.2017 (niedziela) – warsztaty zaawansowane – w godz. 10.00-18.00

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Warsaw Home 2019. Siła kreacji i dobrej współpracy

Warsaw Home 2019

Warszawa | 10 października 2019

Siła kreacji i dobrej współpracy zachwyca!

Kosmiczny Dom Idei

Kosmiczny Dom Idei

Warszawa | 3 października 2019

Warsaw Home wystartowało! Spotkajmy się w kosmicznej aranżacji

2 x DesignAlive. Spotkajmy się na Warsaw Home

2 x DesignAlive

Warszawa | 24 września 2019

Zapraszamy na Warsaw Home. Spotkajmy się!

Dom kosmiczny na Warsaw Home

Dom kosmiczny

Warszawa | 17 września 2019

„Design Alive” zaprasza na Warsaw Home