Oto NAWA! Ultralekka rzeźba Oskara Zięty odmieniła Wyspę Daliową

Rzeźba NAWA zaprojektowana przez Oskara Ziętę już gotowa. Jej konstrukcja powstała z materiału o grubości zaledwie 2 milimetrów!

NAWA jest ultralekką, trwałą konstrukcją składającą się z 35 stalowych łuków otwierających bramę, przez którą można swobodnie przechodzić. Uzyskana bioniczna forma oraz polerowana powierzchnia odzwierciedlają otoczenie, tworząc efekt naturalnie wzrastającej rzeźby o ciągle zmieniającym się wyglądzie, dając możliwość oglądania niesamowitej gry świateł o każdej porze. Bioniczne kształty sprawiają wrażenie, że rzeźba wyrasta prosto z ziemi. Jednocześnie budowa stojąca na Wyspie Daliowej bezpośrednio koresponduje z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, wrocławską Halą Targową i Ostrowem Tumskim.

NAWA otwiera kolejny rozdział w historii Wyspy Daliowej, zwracając ją mieszkańcom Wrocławia. Niedostępna dotychczas przestrzeń została zrewitalizowana i posłuży miastu, stając się miejscem tętniącym życiem, otwartą przestrzenią dla spotkań, koncertów i wydarzeń artystycznych.

Ogromna rzeźba Oskara Zięty z dmuchanej blachy już powstaje. Mamy zdjęcia!

Rzeźba została stworzona w technologii FiDU wynalezionej przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

Na budowę rzeźby zużyto prawie 52 tys. kg stali z której wycięto 714 elementów. Wyprodukowano 35 żeber. Najwyższy profil ma około 7 m, najniższy ok. 4,5 m. Łączna długość spawu to ok. 2 km. Nad rzeźbą pracowały ok. 700 godzin 23 osoby z firmy Zieta Prozessdesign.

Więcej na: www.zieta.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł