Marcin Rusak laureatem pierwszej edycji Mazda Design Award

Podczas uroczystej gali zakończonego właśnie Łódź Design Festivalu ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Mazda Design Award. Tytuł oraz nagrodę przyznano Marcinowi Rusakowi za meble i obiekty Flora. Ta specjalna nagroda ufundowana przez Mazdę w ramach dorocznego konkursu Mazda Design przyznawana jest polskiemu twórcy najciekawszego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Nagrodę w wysokości 50 tys. złotych laureat odebrał osobiście.

Pomimo młodego wieku jego prace są prezentowane, doceniane i nagradzane na międzynarodowych wystawach na całym świecie, m. in. w Miami, Mediolanie, Londynie czy Dubaju. Nominacja do Mazda Design Award i ostatecznie przyznanie mu tego wyróżnienia zupełnie zaskoczyły projektanta, ponieważ to pierwsza nagroda, którą Marcin Rusak otrzymał w Polsce. Na galę wręczenia nagrody przyjechał specjalnie z Londynu – gdzie na co dzień mieszka i prowadzi swoje własne studio projektowe.

– Flora to są meble na granicy rzeźby, stworzone z materiału, który sam opracowałem, a ten materiał to połączenie żywych kwiatów i tworzywa. Cała ideologia Flory polega na jej efemeryczności, na jej ciągłej zmianie. Kwiaty, które są zatopione w tworzywie ulegają wizualnym zmianom z czasem. Miałem w głowie pomysł stworzenia materiału, który by się starzał. Chciałem, żeby ten materiał miał w sobie poetycki pierwiastek – mówi o swojej pracy projektant.

Marcin Rusak, po tym jak nie dostał się na wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał z Polski i zdał na Design Academy w Eindhoven – by po dwóch latach przenieść się ostatecznie do Royal College of Art w Londynie. Tam zdobył dyplom i założył własne studio projektowe, gdzie powstawały jego pierwsze projekty i gdzie opracowywał materiał, z którego ostatecznie powstała kolekcja Flora.

Flora_Large_Table_13

Nagroda Mazda Design Award została przyznana w tym roku po raz pierwszy, przez markę Mazda, która od 8 lat promuje innowacyjne projekty młodych designerów w ramach konkursu Mazda Design. Nowa nagroda ma na celu dodatkowo wyróżnić polskich twórców najlepszych realizacji w dziedzinie designu, które łączą w sobie piękno i innowacyjność oraz zgodność z filozofią projektowania Mazdy: KODO – Dusza Ruchu. MDA w swojej pierwszej edycji przyznana została za okres ostatnich trzech lat i jest jedną z najwyższych nagród w swojej dziedzinie – wynosi 50 tys. złotych. Zarówno za nominację projektów do konkursu, jak i wybór pierwszego laureata MDA odpowiedzialne było jury w składzie: Kevin Rice, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy i Luca Zollino, Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz polscy projektanci: prof. Jerzy Porębski, Maja Ganszyniec i Paweł Miszewski, analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji – Zuzanna Skalska, dziennikarze – Anna Grużewska i Filip Niedenthal oraz bloger – Michał Mazur.

Z 20 rekomendacji zgłoszonych do nagrody MDA’17 – jury wybrało kolekcję zaprojektowaną przez Marcina Rusaka. Uzasadniając swój wybór, jurorzy zwrócili uwagę na to, że Flora to niezwykły przykład inspiracji siłami natury w dziedzinie designu oraz bezpośredniego wykorzystania materii organicznej – kwiatów i roślin – do tworzenia mebli i elementów wystroju wnętrz. Każdy z mebli Flora to osobne dzieło designu i sztuki, piękny przedmiot, który pomimo tego, że posiada funkcje użytkowe, zachęca nas do nawiązania głębszej więzi uczuciowej. Jest to najgłębszy wyraz filozofii KODO i design najwyższej próby.

Podczas gali Łódź Design Festival Szymon Sołtysik – dyrektor działu public relations Mazda Motor Poland wręczył również nagrody zwycięzcom konkursu Mazda Design 2017/37 „Piękno przyszłości”. W tym roku konkurs przeprowadzono według nowych zasad, a do udziału zaproszeni zostali wyłącznie studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Nagrody, których łączna pula wynosiła 35 tys. zł przyznano w trzech kategoriach – Człowiek, Przestrzeń i Znak. Tytuł Grand Prix otrzymał projekt „Wyłącz się do życia”, którego autorem jest Marek Kasperek.

– W tym roku w konkursie zaproponowaliśmy takie kategorie, które mają uwolnić potencjał młodych projektantów i trochę zmotywować ich do tego, żeby wymyślili nam przyszłość – to, co będziemy mieli za dwadzieścia lat – mówił podczas gali Szymon Sołtysik. – Dlatego, że projektanci samochodów już dzisiaj projektują samochody, którymi będziemy jeździć za 4, 5, 6 lat. Czyli w pewnym sensie są wizjonerami, bo kiedy my zobaczymy te samochody na ulicach, oni już będą pracować nad następną generacją nowych modeli. W tym sensie projekty samochodów muszą wyprzedzać swój czas i pomysł, aby ten konkurs sięgał w przyszłość, to jest też trochę naszą próbą stymulowania młodych projektantów, żeby zachęcić ich do takiego wizjonerskiego myślenia.

– Nagrodę Mazda Design Award wręczyliśmy w tym roku po raz pierwszy, a konkurs Mazda Design organizowany był już po raz ósmy. Zamierzamy te działania w przyszłych latach kontynuować – zapowiedział Sołtysik – bo uważamy, że to jest świetny pomysł na jeszcze silniejsze skojarzenie marki ze światem designu. Widzimy korzyści z tego płynące, bo coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co i jak projektujemy, postrzega Mazdę jako markę, która wyróżnia się designem, wyróżnia się stylem, wyróżnia się kolorystyką, liniami i to nas bardzo cieszy, bo to oznacza, że nasza praca została doceniona.

Zgłoszone do konkursu prace musiały cechować innowacyjność, funkcjonalność, wysoki poziom estetyczny oraz spójność z filozofią projektowania Mazdy – KODO: Dusza Ruchu. Zdaniem jury te kryteria najpełniej zrealizował projekt „Wyłącz się do życia” autorstwa Marka Kasperka. Praca otrzymała tytuł Grand Prix, a jej autor nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

„Wyłącz się do życia” to projekt, który stanowi odpowiedź na jedno z wyzwań świata przyszłości – 
w jaki sposób przywrócić bliski, emocjonalny kontakt pomiędzy ludźmi w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie. Autor zaprojektował biżuterię – komplet pierścionków będących przykładem nowoczesnego wzornictwa, cechującego się prostotą i funkcjonalnością. Ich zbliżenie powoduje odcięcie ich użytkowników od sygnałów oraz informacji płynących z wirtualnej rzeczywistości oraz nowoczesnych mediów. W dynamicznych kształtach i przeznaczeniu obrączek – widać inspirację KODO, a więc „nasycenie życiem”. To bez wątpienia jedna z rzeczy osobistych, które mogą okazać się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego w 2037 roku.

Główną nagrodę w kategorii Przestrzeń i 10 tys. złotych otrzymał Filip Król za projekt wnętrza Mazdy przyszłości. – Projekt Post-Automotive to przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, zaprasza nas do środka, inspiruje swoją otwartością, wdziękiem i dynamiką linii i kształtów. To przede wszystkim dzieło człowieka stworzone z myślą o innym człowieku, estetyczna przestrzeń osobista, która inspiruje i sprawia przyjemność. Z takim otoczeniem możemy się utożsamiać 
i zawiązać głębszą więź, co jest istotą podejścia Mazdy do kwestii projektowania. Na szczęście wnętrze samochodu za 20 lat nadal będzie komfortowe, przyjazne oraz piękne – uzasadniał wybór jury Luca Zollino.

W kategorii Znak pierwsze miejsce i 10 tys. złotych przypadło Oldze Winiarczyk, która otrzymała nagrodę za kreatywny, nowatorski i zaskakujący system znaków służący do kontaktu z samochodem w 2037 roku. Nowe ikony to w tym przypadku przede wszystkim nowe funkcje, które mogą prawdopodobnie pojawić się w naszych samochodach za 20 lat. Projekt „Towarzysz” to tak naprawdę nowy język komunikacji ze środkiem transportu i rozwiązanie przyszłości, które może przyczynić się do stworzenia głębszej niż dotychczas relacji pomiędzy użytkownikiem, a jego środkiem transportu.

Jury Mazda Design 2017/37 podjęło decyzję o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia Kacprowi Radziszewskiemu za projekt „Emergent”, a więc propozycji symbiozy człowieka oraz rozproszonej sztucznej inteligencji, która leczy oraz zabezpiecza ludzkie ciało. Ta praca zgłoszona w kategorii Człowiek zdaniem jury stanowi niezwykle oryginalną propozycję designu w służbie ludzkiego zdrowia i życia. Uwzględniając kierunek rozwoju technologii w najbliższych latach, daje nowatorskie rozwiązanie problemu uszkodzeń i regeneracji ludzkiego organizmu.

Więcej informacji: www.mazdadesign.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Mazda Design

Warszawa | 8 stycznia 2021

Młodzi designerzy podbijają świat w konkursie Mazda Design Experience