Zmarł maestro designu. Alessandro Mendini (1931-2019)

Alessandro Mendini. Maestro del design. Wywrotowiec. Prowokator. Buntownik. Urodził się, żył, tworzył i zmarł w wieku 87 lat w Mediolanie. – Według mnie ludzie są dziś zbyt cisi. To, co radziłbym młodym, to żeby być bardziej radykalnym – mówił w wywiadzie dla „Design Alive”.

Kwestionując istniejące paradygmaty i konwencje, Mendini odegrał znaczącą rolę w rozwoju włoskiego designu. Znany jako prowokator i buntownik, dał początek wielu nowym trendom. Pod koniec lat 70., już jako protagonista ruchu Radykalnego Projektowania (Radical Design), założył Studio Alchimia. Manifest studia z 1985 roku głosił, że: „Nie ma już oryginalności, a każdy nowo zaprojektowany obiekt to tylko kombinacja istniejących dekoracji, wzorów i powierzchni. Projektowanie to przeprojektowywanie. Projektowanie to dekorowanie.” Najbardziej rozpoznawalnym obiektem, który mógłby być znakiem zakorzenienia się postmodernizmu w projektowaniu jest Proust Chair z 1978 roku. Fotel, stylizowany na mebel z epoki francuskiego baroku, został przewrotnie pokryty tapicerką w pointylistyczny wzór rodem z obrazów Paula Signiaca. Nazwa fotela jest odniesieniem do Marcela Prousta, który w powieści „W poszukiwaniu straconego czasu” napisał, że: „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”

Alessandro Mendini: – Uczcie się, uczcie, a potem wszystko zapomnijcie

Moc przekazu tkwiąca w dekoracyjności to główny aspekt jego prac, a wszystko to, by stworzyć głębszą więź między człowiekiem, a otaczającymi go przedmiotami. Mendini był doradcą wizerunkowym takich marek, jak: Alessi, Cartier, Swatch, Swarovski i Bisazza. Wiele z jego projektów stało się ikonami, jak np. korkociągi dla Alessi.

Aktywny zarówno jako projektant, jak i teoretyk, był redaktorem naczelnym wpływowych, międzynarodowych pism „Domus” i „Casabella”, a jako architekt ma na swoim koncie kilka ważnych budynków, m.in. Groninger Museum w Holandii. W 1998 otworzył wraz z bratem – architektem Francesco Mendinim – Atelier Mendini w Mediolanie.

W grudniu 2014 roku, uhonorowany został tytułem doktora honoris causa przez ASP we Wrocławiu. Zorganizowana została wówczas wystawa z jego dziełami. Kuratorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia była, pochodząca z Dolnego Śląska, Dorota Koziara – projektantka, artystka, wieloletnia współpracowniczka Atelier Mendini, od lat pracująca w Mediolanie, gdzie prowadzi własne studio.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mistrzowie antydesignu

Antydesign

Mediolan | 3 października 2016

Ikoniczny Gufram świętuje 50. urodziny.

Alessandro Mendini prezentuje Dorotę Koziarę

Retrospektywa

Wrocław | 8 czerwca 2016

Alessandro Mendini prezentuje Dorotę Koziarę w Muzeum Miejskim.

Rozgwiazdy braci Campana

Rozgwiazdy

Sao Paulo | 1 sierpnia 2015

Humberto i Fernando Campana dla marki A Lot of Brasil.

Klasyka prowokacji

Klasyka prowokacji

Mediolan | 31 grudnia 2014

1968: Radical Italian Furniture. Ikony, które prowokują