Z miłości do słońca

Amisol to najnowszy projekt Daniela Rybakkena dla włoskiej marki Luceplan. Zaprezentowana po raz pierwszy na kwietniowych targach Euroluce w Mediolanie oświetleniowa konstrukcja, wzbudziła zainteresowanie swoją nieoczywistą formą. Lampa tylko pozornie zajmuje dużą przestrzeń. W rzeczywistości nie przytłacza objętością – tarcza jest wyjątkowo wąska i lekka, a dzięki wbudowanej regulacji zawieszenia, łatwo dopasować ją do wnętrza.

Luceplan stand SM17

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych projektów Rybakkena, ten również charakteryzuje się minimalistycznymi rozwiązaniami oraz dodatkowo zastosowaniem innowacji wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej. Na okrągłym, aluminiowym profilu lampy jest rozpięta biała, półprzezroczysta lub metalizowana, lustrzana membrana. Tuż za nią, na dwóch cienkich prętach, umocowane jest mocne źródło światła LED. Podobnie jak w przypadku żagla słonecznego, wiązka światła trafia na dysk, który odbija rozproszone światło.

Nazwa lampy skrywa pewną dwuznaczność: „sol” w języku hiszpańskim oznacza „słońce”, „sol” to również imię córki projektanta. Natomiast przyrostek „ami”, oryginalnie wywodzi się z łaciny i oznacza „przyjaciela”, ale także… „miłość”.

Więcej na: www.luceplan.com i www.philips.pl/showroom

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: