Świetlna cięta poezja

Jesteśmy na pograniczu sztuki i designu, w harmonijnym połączeniu funkcjonalności, estetyki i odrobiny magii, której potrzebujemy w naszym codziennym życiu. Tak swoją lampę Illan opisuje mieszkająca w Kopenhadze węgierska projektantka Zsuzsanna Horvath.

„Illan” oznacza po węgiersku coś tymczasowego, ulotnego. Ciepłe światło LED przecieka przez brzozowe listwy, tworząc złoty, rozproszony efekt. Koncentryczny motyw cięcia przekształca drewno w trójwymiarowy obiekt rzeźbiarski, który reaguje na najmniejszy ruch powietrza.  Poetycki vibe powstał tu jednak dzięki bardzo konkretnej i precyzyjnej technologii. Geometryczne cięcia laserowe sprawiają, że brzozowa sklejka opada siłą grawitacji w charakterystyczny, zakrzywiony kształt klosza. Projekt zamówiła włoska marka oświetleniowa Lucepan, która od lat stawia na syntezę piękna, funkcjonalności i zrównoważonego rozwoju.

Dzięki eksperymentom z cięciem laserowym powstał też kolejny projekt Horvath – lampa Fringe. Nowoczesna wersja klasycznych abażurów z frędzlami wyprodukowana została z malowanej proszkowo stali nierdzewnej, a także z wycinanego laserowo papieru, który porusza się w powietrzu.

Jak podpowiada projektantka, kształt lampy przywodzi na myśl otwartego małża, którego ażurowa forma przepuszcza światło.

Prototyp lampy Fringe wystawiono na Maison & Objet 2021 w Paryżu w towarzystwie zegara ściennego Nornir, inspirowanego op-artem. Zamiast wskazówek obracają się jego talerze, tworząc stale zmieniające się wzory w zależności od pory dnia. Zegar ma średnicę 50 cm i składa się z dwóch okrągłych płytek wykonanych ze sklejki oraz wyciętych w kształcie litery U. Nornir znalazł się na liście nominowanych w konkursie Dezeen Awards 2021 w kategorii projektowania artykułów gospodarstwa domowego. W opisie projektu zwrócono uwagę na to, że „podobnie jak czas, jest to bezustannie zmieniające się dzieło sztuki”.

Zsuzanna Horvath

Zsuzanna Horvath

Projektantka mebli, konstruktorka instalacji zewnętrznych, architektka budynków użyteczności publicznej. Przez kilka lat pracowała w Finlandii jako architekt, uczestnicząc w projektach takich jak Logomo Concert Hall w Turku. Ukończyła studia z projektowania produktu i przestrzeni na Uniwersytecie Aalto, a w 2018 roku założyła własną pracownię w Kopenhadze.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wykonaj analizę natężenia światła dziennego za pomocą programu Velux Daylight Visualizer

Naturalne światło

Warszawa | 25 maja 2021

Wykonaj analizę natężenia światła dziennego za pomocą Velux Daylight Visualizer!