Nowa siedziba Szkoły Filmowej w Katowicach z prestiżową, międzynarodową nagrodą

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego z nową siedzibą w Katowicach zdobyła Grand Prize międzynarodowej odsłony konkursu Wienerberger Brick Award. Gmach szkoły jest wspólnym dziełem pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy biuro projektowe z Katowic. Zdobył on nagrodę główną i zwyciężył w kategorii Sharing public spaces pokonując 11 innych projektów z całego świata. Do Brick Award 2020 zgłoszono 644 projekty z 55 krajów.

Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego z klinkierową fasadą idealnie podkreśla śląski charakter i surowy wyraz otoczenia. Ażurowa elewacja i sączące się światło, w odmienny sposób o każdej porze dnia tworzy niepowtarzalny nastrój. Szkoła idealnie koresponduje z otoczeniem i stanowi nienarzucające się tło dla starych kamienic.

Ciemna, otwarta ceglana kratownica całkowicie otacza istniejący, skromny wielorodzinny dom górniczy pełniący także funkcję fabryczki żarówek, przeobrażając się w większą abstrakcyjną strukturę. Imponująca realizacja będąca wyłonioną w drodze otwartego konkursu propozycją zaaranżowania publicznej przestrzeni, została połączona z wrażliwym wyczuciem lokalnego kontekstu, podkreślając wyjątkową atmosferę najbliższego otoczenia.

W 2018 roku budynek został najlepszą polską realizacją architektoniczną zdobywając Grand Prix Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Nagrodę przyznano za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast. Za wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki; za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok; za trafne uchwycenie i oddanie w architekturze charakteru i nastroju miejsca.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stara huta jak nowa!

Stara huta jak nowa!

Ruda Śląska | 7 listopada 2023

Była stołówka hutnicza zamieniona w bank! Poznajcie projekt pracowni Małeccy

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Polacy nagrodzeni

Warszawa | 14 listopada 2020

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Pastelowa szkoła

Pastelowa szkoła

Walencja | 21 grudnia 2015

Ciekawy projekt szkoły językowej prosto z Walencji.