Stara huta jak nowa!

Kto myślał, że stara stołówka służącą niegdyś klasie robotniczej lata swej świetności ma już za sobą, był w bardzo dużym błędzie. Właśnie stary obiekt należący do Huty „Pokój” poddano rewitalizacji. Czy się udała? Warto sprawdzić. Obiekt zdobył wyróżnienie w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2023 w kategorii obiekt użyteczności publicznej. Projekt jego przebudowy przygotowało biuro projektowe Małeccy.

Huta „Pokój” zlokalizowana jest w Rudzie Śląskiej. Wystarczy jedynie kwadrans, by dojechać tu z centrum Katowic. Lokalizacja wydaje się więc zbyt dobra, by obiekt można było łatwo spisać na straty. Historia huty jest znacznie dłuższa niż wielu mogłoby się wydawać. To nie dziecko PRL-u.

Powstała znacznie wcześniej, bo w 1840 r. Natomiast w latach 60. ubiegłego stulecia częściowo zaczęto ją wygaszać. Metody produkcji stosowane w niej od XIX wieku władze ludowe uznały za zbyt przestarzałe. Konieczna była modernizacja.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Obecnie zakład przekształcany jest w stalownię. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo służył będzie mieszkańcom Śląska. Podjęto bowiem decyzję o rewitalizacji poprzemysłowych terenów otaczających także samą starą hutę. Właśnie dlatego Huta „Pokój”, a w zasadzie jej stołówka poddana została przebudowie. Wykonano ją według projektu pracowni Małeccy biuro projektowe.

— W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu poprzemysłowego, ale również terenów wokół niego. Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe — informują architekci z pracowni Małeccy.

Jak się dowiadujemy, za punkt honoru projektanci postawili sobie przy projekcie elewacji znalezienie ciekawych nawiązań kolorystycznych.

— Ważne okazało się też odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały „zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkości tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku.

Huta „Pokój” pełna zieleni

Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół niej życie — wyjaśniają architekci, dzięki którym część Huty „Pokój” została zrewitalizowana.

W projekcie zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych. Miejsce, które kiedyś truło środowisko ma mu teraz służyć. Zainwestowano więc w system odzysku wody szarej czy separator substancji ropopodobnych na parkingu oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Inwestorem przebudowy jest bank, który zamierza ulokować tu swoje biura. Jak wam się podoba Huta „Pokój” w nowym wydaniu?

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowa siedziba Szkoły Filmowej w Katowicach z prestiżową, międzynarodową nagrodą

W klimacie Śląska

Katowice | 25 września 2020

Siedziba Szkoły Filmowej z prestiżową, międzynarodową nagrodą

Inna twarz fabryki porcelany

Giesche reaktywacja

Katowice | 6 stycznia 2017

Tak powstaje park technologiczny Porcelana Śląska Park.

Design w fabryce porcelany

W fabryce porcelany

Katowice | 7 listopada 2016

Showroom Cobu Design w opuszczonych halach fabryki porcelany.