Woda z… powietrza! Innowacyjny projekt może odmienić życie Afryki

Włoski projektant Arturo Vittori stworzył urządzenie, które służy do pozyskiwania wody pitnej z atmosfery. Pierwsze budynki, a nawet cała wioska, zasilane wodą z kolektorów gromadzących wilgoć z powietrza, już powstają.

Podróże edukują i uwrażliwiają na otaczający nas świat – najlepszym przykładem na to jest włoski architekt Arturio Vittori, który kilka lat temu odbył podróż do kilku krajów afrykańskich, a w efekcie zaczął opracowywać projekty obiektów architektonicznych i przedmiotów, mających ułatwić życie ludziom zamieszkującym tereny borykające się z niedostatkiem wody.

Takim projektem jest mi.in. kolektor wody Warka Tower, który zdobył główną nagrodę w konkursie World Design Impact. Projektanci inspirowali się faktycznymi strukturami istniejącymi w przyrodzie i wzięli na warsztat konstrukcje stawiane przez termity. Drewniana konstrukcja, zbudowana z rosnącego w okolicy bambusa, dzięki rozpięciu na niej specjalnej poliestrowej siatce gromadzi wilgoć z powietrza. Według wyliczeń, Warka Tower może nazbierać nawet 100 litrów wody dziennie. Konstrukcja jest łatwa w transporcie – waży zaledwie 80 kg i ma 10 metrów wysokości. Co ważne, konstrukcję można zbudować własnymi rękami, bez specjalistycznych maszyn czy materiałów. Pierwszy tego typu kolektor postawiono w maju 2015 roku w południowej Etiopii.

Kolejny projekt, Warka Village zlokalizowana w Kamerunie, ma powstać w 2022 roku. – Jest to projekt zintegrowanej wioski zbudowanej wyłącznie przy użyciu lokalnych i naturalnych materiałów oraz starożytnych, lokalnych technik budowlanych – mówi Arturo Vittori. Przy projekcie pracuje 30 osób w tym reprezentanci lokalnej ludności. Wioska składać się będzie z siedmiu chat, dwóch kolektorów Warka Water, toalet kompostowych Warka Santiation, które działają bez spłukiwania wody; Warka Pavilon oraz modułowy ogród Warka Garden dostarczający żywność mieszkańcom. Termin „warka” pochodzi od drzewa warka, gigantycznego dzikiego figowca pochodzącego z Etiopii.

Więcej na: www.warkawater.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nokia Garage. Wyjątkowa przestrzeń do pracy twórczej

Garaż pomysłów

wrocław | 25 lipca 2019

Nokia Garage - wyjątkowa przestrzeń do pracy twórczej.

Miele wprowadza nową ofertę urządzeń do zabudowy kuchennej

Rewolucja na rynku

warszawa | 21 czerwca 2019

Generacja 7000 - największa premiera w 120-letniej historii Miele.

Zobaczyć przyszłość

Zobaczyć przyszłość

mediolan | 16 kwietnia 2019

Marka odzieżowa COS zaprezentowała w Mediolanie instalację „Conifera".

Ciepło w sercu polarnej zimy

Gorąco na Disko

Disko | 2 grudnia 2018

Na grenlandzkiej wyspie powstała innowacyjna Strefa Komfortu Ariston.

wodowanie na Florydzie

Jak zabawka

warszawa | 10 grudnia 2014

Światowa premiera jachtu B36 polskiej marki Bravo Yachts.