Stąd będzie nadawała Światowa Stolica Designu 2022 roku

Walencja została wybrana jako ósme miasto na świecie na Światową Stolicę Designu 2022 roku (World Design Capital 2022). Jednym z pierwszych działań w ramach programu była prezentacja instalacji The Sea zaprojektowanej przez lokalną pracownię Clap Studio. Inspirująca przestrzeń ma się stać miejscem licznych spotkań sprzyjających wymianie wiedzy. Raz w miesiącu przemieni się również w studio telewizyjne, prezentujące treści w ramach World Design Capital 2022.

Przestrzeń ulokowana jest w budynku Veles e Vents, zaprojektowanym przez brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda. Zainspirowana kształtem fal instalacja imituje morze za sprawą nałożonych na siebie modułowych elementów i kulistych lamp. Do jej stworzenia wykorzystano lekkie i mobilne materiały pochodzące z recyklingu. – Aby stworzyć imitację morza wybraliśmy spawaną siatkę. Układana warstwowo tworzy różne poziomy zmętnienia i głębokości, tak jak to się dzieje w przypadku wody morskiej – wyjaśnia założycielka Clap Studio, Angela Montagud.

World Design Capital 2022

Prestiżowy tytuł Światowej Stolicy Designu przyznawany jest co dwa lata przez Światową Organizację Designu (WDO), a zwycięskie miasto przez cały orok organizuje liczne wydarzenia prezentujące najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego projektowania i innowacji. Założona w 1957 roku WDO obecnie zrzesza ponad 170 organizacji z ponad 40 krajów, reprezentujących około 150 000 projektantów.

Walencja, tętniące życiem miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, szczyci się wieloletnią tradycją projektowania. Dzięki swoim osiągnięciom stała się wiodącym przykładem strategicznego wykorzystania wzornictwa w polityce publicznej. Zastosowane rozwiązania zaowocowały korzystnym wpływem na przemysł, infrastrukturę i mobilność. Imponującą mieszankę historycznych i nowoczesnych zabudowań harmonijnie współistniejących ze środowiskiem naturalnym najlepiej widać na przykładzie Ogrodów Turii, jednego z największych parków miejskich w Hiszpanii. Tworząc program działań w ramach WDC 2022 organizatorzy współpracują z sektorem publicznym i prywatnym na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Wszystko po to, aby wykorzystać wyjątkową okazję i jako Światowa Stolica Designu podkreślać pozytywny wpływ wzornictwa i edukować obywateli. Więcej na: www.wdcvalencia2022.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolorowy hostel [zdjęcia]

Kolorowy hostel

Walencja | 18 września 2016

Masquespacio ukończyło właśnie projekt wnętrz Valencia Lounge Hostel.