Ach te mozaiki! Piękna renowacja apartamentu z lat 20.

Najnowsza realizacja hiszpańskiej pracowni DG Arquitecto to Walencja w pigułce. Mozaikowe kafelki, ozdobne dekory i łukowate portale składają się na niezwykły klimat penthouse’u z lat 20. XX  wieku znajdującego się w jednej z najmodniejszych dzielnic miasta, Ruzafie.

Ponad 100-metrowy apartament pierwotnie był konfiguracją wąskich korytarzy i niewielkich pokoi. Architekci Isabel Roger i Daniel González postanowili jednak stworzyć otwartą strefę dzienną oraz połączyć kuchnię z jadalnią. Jednocześnie dążyli do tego, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w oryginalny charakter mieszkania.

W czasie renowacji mieszkania odsłonięto i odrestaurowano oryginalne sufity, zaś drzwi i ściany pomalowano na biało. Do wykonania drewnianych wykończeń w całym mieszkaniu oraz kuchennej zabudowy wykorzystano dąb – a to ze względu na jego ciepłą barwę, oraz wizualną spójność poszczególnych stref apartamentu.  Podłogi w większości wymagały minimalnego nakładu pracy ekipy remontowej, która tylko wyczyściła mozaiki. – Na początku XX wieku w miasteczku Meliana niedaleko Walencji znajdowała się jedna z największych fabryk tego typu podłóg na świecie – zauważa Isabel Roger.

Pierwotny układ zachowały trzy sypialnie, dwie łazienki i taras. Pomieszczenia te zostały jedynie odświeżone. Główną sypialnię dodatkowo uzupełniono o dębową podłogę i garderobę, natomiast pomiędzy sypialniami a tarasem powstała część biurowa z regałami. Domowy gabinet zdobi kolekcja Mini Houses zaprojektowana przez Mario Ruiza dla marki MadLab. Stojące przy biurku krzesło ze stali i siatki to słynna Cesca zaprojektowana przez Marcela Breuera po opuszczeniu szkoły Waltera Gropiusa w 1928 roku. Te same krzesła otaczają kuchenny stół Tulip autorstwa Eero Saarinena.

Więcej na: www.dgarquitectovalencia.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Casa Valenciana

Casa Valenciana

Walencja | 26 maja 2024

Odwiedzamy dom założycieli hiszpańskiego studia Masquespacio