Tajpej piątą Światową Stolicą Designu

Tajpej, stolica Tajwanu, to piąta Światowa Stolica Designu. W ramach World Design Capital Tajpej 2016 organizowanego pod hasłem „Adaptive City – Design in Motion” odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń zaplanowanych na cały rok.

Tytuł Światowej Stolicy Designu przyznawany jest w cyklu biennale przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń na Rzecz Wzornictwa Przemysłowego (ICSID). Otrzymały go dotąd Turyn (Włochy) w 2008 roku, Seul (Korea Południowa) w 2010 roku, Helsinki (Finlandia) w 2012 roku i Kapsztad (RPA) w 2014 roku. W 2016 roku gospodarzem WDC jest Tajpej, na Tajwanie, a w 2018 roku impreza zagości w mieście Meksyk, stolicy Meksyku.

Skąd WDC? Ponad połowa światowej społeczności mieszka dziś w miastach, a wzornictwo staje się coraz bardziej istotnym narzędziem czynienia miast bardziej konkurencyjnymi, atrakcyjnymi, przyjaznymi do życia i wydajnymi. Organizowany co dwa lata program ma na celu podkreślenie innowacyjnych zastosowań designu na rzecz ekonomicznego, społecznego i kulturalnego rozwoju oraz zaprezentowanie efektywnych, opartych na designie strategii i projektów rewitalizacji, z których miasta czerpią coraz więcej korzyści.

Tytuł od początku jest przyznawany miastom w uznaniu ich osiągnięć związanych z designem – wykorzystywania jego potencjału dla społecznego, gospodarczego i kulturalnego rozwoju. Przez 12 miesięcy miasta żyją designem, są organizowane wystawy, konferencje, seminaria czy spotkania.

Więcej na: www.wdc2016.taipei i www.worlddesigncapital.com

001-1

WDC-New-Years-Eve-of-Design_3

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: